Každá z nás si jistě umí představit, jak nepříjemné mohou být gynekologické potíže. Záněty, bakteriální vaginóza, zduření, infekce – to vše nás nutí k tomu, abychom zašly ke svému gynekologovi či gynekoložce a podrobily se nepříjemné prohlídce. Při mírnějších obtížích ale nemusíte hned utíkat k lékaři. Dokážete si pomoci i sama.

Mnoho problémů patří mezi zcela běžné. Záněty vznikají z poškození kůže při častém škrábání, pocení, výtoku anebo během menstruace. Jiné potíže spojené s intimními partii vznikají při pohlavním styku, z veřejných bazénů nebo třeba z toalet. Jak se jich zbavíte?

Na zánět pomáhají sedací koupele

Podceňovat nesmíte žádný zánět, ani pokud je minimální. Sám od sebe totiž nezmizí. K lékaři však hned nutně chodit nemusíte, bolest zmírníte tím, že budete pít třikrát denně čaj z kontryhele nebo řebříčku. Je ale třeba pít i dostatek neslazené a neperlivé vody nebo čerstvé zeleninové šťávy. Rovněž pomáhají sedací koupele, při nichž si omýváte intimní partie roztokem z čajovníkového oleje. Ten likviduje plísně, kvasinky i škodlivé bakterie. Navíc působí protizánětlivě. Účinná je i koupel, do níž přidáte extrakt z grapefruitových jader. Ten seženete téměř v každé lékárně. Pokud vás intimní partie svědí a pálí, pak zkuste bylinné masti, které jsou rovněž k dostání v lékárnách, a to bez lékařského předpisu.

Nejdříve musíte posílit imunitu

O kvasinkách už jste jistě také slyšela. Jde o zánět, při němž vás trápí nesnesitelné svědění a výtok bez zápachu. Často jím trpí těhotné ženy a ženy s cukrovkou. Kvasinkový zánět se léčí antimykotiky, které jsou volně dostupné. Můžete si vybrat mezi čípky nebo tabletami. Samotná léčba by neměla trvat déle než tři dny, ale často se stává, že se zánět zase vrátí. Minimalizovat toto riziko ale můžete tím, že posílíte imunitu, to znamená, že snížíte příjem cukrů a budete užívat enzymové léky. Při domácí léčbě lze užívat sušenou nebo čerstvou dobromysl, která patří mezi přírodní antioxidanty. Existuje ale i dobromyslový olej, který pomáhá proti množení kvasinek. Místo dobromysly lze užívat i lichořeřišnici větší, která je pro změnu považována za přírodní antibiotikum. Dá se užívat čerstvá, sušená i ve formě tinktury.

Bakteriální vaginózu zničí Tea Tree olej

Trápí vás vodnatý výtok nebo nepříjemný zápach? Nebo obojí najednou? Možná jde právě o bakteriální vaginózu, která při neléčení může v krajních případech přerůst až v zánět dělohy nebo močového měchýře. Bohužel bakteriální vaginóza nejde léčit jinak než antibiotiky nebo zaváděcími tabletami. Léčbu ale můžete sama urychlit, a to přípravky, které obsahují Tea Tree olej. Pomáhá i levandulový olej s myrhou nebo olej z meruňkových jader. Doporučuje se rovněž užívat česnek nebo třapatku nachovou, ale než se do nich pustíte, měla byste se nejdříve poradit se svým lékařem.

Zarudlá zduření vyléčíte bylinkovým čajem

Tato zduření, odborně nazývané furunkly, vznikají při bakteriální infekci na zevních rodidlech, kdy se zánět dostane do hloubky a vytvoří bolestivá a zarudlá zduření, která obvykle provází hnisavá čepička. Zduření sice po čase ustoupí, ale zanechají po sobě dutinu, kterou je třeba pravidelně čistit dezinfekčními roztoky. Zduření můžete léčit bylinkovými čaji, například kopřivovým. Ten se pije nejlépe vždy ráno a večer. Pomáhá i sedací koupel z pampelišky.

Problém, o kterém se nemluví

Vaginální suchost není problém jen několika málo žen. Problémem je, že se za to ženy stydí a bojí se o tom mluvit. Proto často ani vaginální suchost nijak neléčí. A přitom je to úplně jednoduché. Svědění, pálení a prasklinky, které vaginální suchost provází, vás zbaví vaginální gel s kyselinou hyaluronovou a kyselinou mléčnou (např. HYDROfemin). Od vaginální suchosti vám ale může pomoct i správná strava a hlavně také omezení konzumace sladkého. Právě z přemíry sladkostí se nám totiž dost často mění vaginální mikroflóra.

Ve všech případech, kdy vás gynekologické obtíže postihnou a přetrvávají, je nutné, abyste navštívila svého gynekologa. Myslete na to, že neléčené problémy mohou vyústit v nemoci mnohem závažnějšího charakteru.