Procházka uličkou v supermarketu může být nebezpečná – existuje tolik druhů potravin, včetně hotových jídel, kterým se těžko odolává. Když však krmíte dítě, které milujete, je nejlepší začít s čerstvými a zdravými potravinami. Je třeba se vyvarovat konzervačních látek, umělých barviv a vysokého obsahu sodíku a cukru.

Pravidla pro nakupování

Nakupujte místně. Není žádným tajemstvím, že farmářská čerstvá produkce chutná lépe (a obsahuje více živin) než ovoce a zeleniny, které pocházejí z dalekých míst. Zjistěte, zda ve vaší oblasti existuje farma nebo farmářské tržiště. Získáte tak čerstvé (často organické) produkty. Zvláště pro vaši ratolest.

Porozumění BIO

Organické potraviny bývají zaručeně bez toxických pesticidů, hnojiv, hormonů, antibiotik a genetických modifikátorů. Konzumace biopotravin nezaručuje čerstvost nebo vědecky prokázané nutriční výhody, ale snižuje příjem potenciálně škodlivých chemikálií. Některé ovoce a zelenina byly identifikovány jako ty, které s největší pravděpodobností obsahují pesticidy, takže pokud je to možné, rozhodněte se pro organické: jablka, paprika, celer, třešně, hrozny, nektarinky, broskve, hrušky, brambory, maliny, špenát a jahody. Pravděpodobně nejméně pesticidů z ovoce má avokádo, banány, kiwi, mango a ananas. Zelenina, která má nejméně pesticidů, jsou chřest, brokolice, zelí, sladká kukuřice, lilek, cibule a sladký hrách.

Všude samé BIO…

Termín „organický“ neznamená, že je vše zdravé. Je tu organický cukr, organické máslo, organické sušenky, organických spousty věcí. Ekologická je také zemědělská norma, která se netýká nutričních faktorů. Některé rodiny si nemohou dovolit nakupovat pouze organické potraviny, ale je to především o celkové stravě dítěte. Kromě obsahu pesticidů se říká, že je nejdůležitější nakupovat produkty biopotravin, které vaše děti konzumují ve velkém množství. Například pokud děti pijí hodně šťávy, nákup organické šťávy je obzvláště důležitý pro snížení expozice pesticidů.

Pokud se rozhodnete pro „organický přepínač“ nezapomeňte kontrolovat štítky. Pokud je potravina jednoduše označena jako „organická“, pouze 95 % ingrediencí produktu se považuje za organické. Pokud je potravina označena jako „certifikovaná organická“, 100 % složek produktu je organické.

Pro naše děti všechno 

Obecně chceme, aby děti jedly dobře vyváženou stravu. To zahrnuje například přidání zeleniny a ovoce na polovinu obědového talíře. Zaměřme se na maso a bílkovinné zdroje, stejně jako na tři dávky mléčných výrobků denně, abychom jim pomohli uspokojit jejich potřeby vápníku a vitaminu D.

Vejce

Vejce nabízejí bílkoviny a jsou jedním z mála potravin, které přirozeně obsahují vitamín D, který pomáhá tělu absorbovat vápník. Konzumace bílkovin při snídani pomáhá dětem cítit déle spokojeně (žádné dopolední hladové záchvaty).

Ovesná kaše

Výzkum ukazuje, že děti, které jedí ovesné vločky, se ve škole lépe soustředí. Celozrnné plody bohaté na vlákninu, jako jsou ovesné vločky, se pomalu tráví a poskytují dětem stabilní proud energie.

Ořechy

Ořechy jsou tvořeny zdravými tuky, které děti potřebují pro růst a vývoj, stejně jako pro zdravé srdce.

Borůvky

Zkuste do batolecí svačinky přidat borůvky. Smíchejte borůvky, jogurt a med, ale pozor až po 1. roce života.

 

TIP na svačinku:

 

Jablíčko, čedar a arašídové máslo

Rozdělíme focacciu (italský chléb) na polovinu. Namažeme arašídovým máslem. Nahoru dáme plátky sýra cheddar a pak vrstvu tenkých jablečných plátků. Zakryjte druhou polovinou a lehce stiskněte.