Možná i vás, stejně jako mnoho dalších rodičů, trápí s příchodem letních prázdnin otázka, kam s dětmi? Když nejsou po ruce babičky, tábory jsou plné nebo předražené, přichází na řadu záložní řešení. Jaké?

Děti sice křičí „hurá, prázdniny“, ale rodičům se při uzavření škol a školek doslova kouří z hlavy, aby do poslední minuty vymysleli, jak to s dětmi skloubí při jejich dvouměsíčním volnu. Přestože si mnoho rodičů plánuje dovolenou hlavně na letní prázdniny, dvouměsíční volno většina z nich stejně nedostane. Počet volných dní jim tak neumožňuje být s dětmi pořád. Velkou výhodou jsou v takovém případě babičky nebo dědové, kam můžete děti tzv. uklidit. Jenže ani to není v dnešní době jistota. Není neobvyklé, že jsou prarodiče daleko, nebo stále ještě pracují. Jaké jsou tedy další možnosti? „Doporučuji téma prázdniny a hlídání řešit včas. Mnoho rodičů si pak přidělává mnoho nervů navíc, jelikož různá zařízení mají plno. Neodkládat. Jestli toho období chcete prožít relativně v klidu, hledejte možnosti s předstihem,“ říká Mgr. Lucie Mucalová, terapeutka pro děti, rodiny a mezilidské vztahy.

Šup do jeslí

Státní školky jsou zavřené a školy zejí prázdnotou, protože se děti i učitelé rozprchli na očekávané dovolené. To se ale úplně netýká soukromým zařízením. Ta bývají o prázdninách otevřená a navíc si můžete domluvit hlídání jenom na některé dny v týdnu. Nevýhodou je však cena – pobyt v soukromé školce vyjde dráž než tábor. Každopádně ale svým „dětem“ nabízí jesličky dobré zázemí, program, zkušené pedagogy a nové hračky.

Zabalte je na tábor

Stále velmi oblíbenou variantou jsou během prázdnin dětské tábory. Rodič si může zvolit jak z pobytových, tak příměstských. Příměstské jsou lepší hned z několika důvodů. Pokud dítě nebylo nikdy samo na noc mimo domov, tak se vždy vrátí odpoledne domů. Rodiče ho mohou vyzvednout po práci. Navíc maminky ví, že se jim dítko v pořádku vrátilo domů a je spokojené a najedené. Lze vybírat podle zaměření a koníčků dítěte. Ceny se pohybují v řádech stokorun na den. Co se týká pobytových táborů, tak rodiče musí pečlivě uvážit, zda je jejich dítě zvládne. Většinou se jedná o smutné odloučení od rodiny a dětem se může v jakékoliv vzpomínce na rodinu stýskat. Pro začátek by bylo určitě nejvhodnější začít pouze s týdenním pobytem. Dítě toho zvládne hodně, jen musí být rodič v klidu. Pokud jako rodič dávám dítě na tábor a rve mi to srdce, je mi z toho přímo špatně, jak to moje milované dítě musí jít do tohoto zařízení, tak je velká pravděpodobnost, že dítě tábor bude přijímat velmi špatně,“ radí terapeutka.

Pohlídáš mi děti?

Alternativou je také domluva s jinými maminkami či kamarádkami. Takové vzájemné hlídání má spoustu výhod, ale také nevýhod. Určitě ušetříte peníze, protože jde o variantu finančně levnější, ale musíte počítat s tím, že přijde řada i na vás a budete hlídat i jiné děti. Navíc je dobré znát danou osobu, důvěřovat jí a znát podmínky, ve kterých bude dítě hlídáno. Nechte si zároveň také poradit, třeba právě kamarádkami. „Existuje také mnoho diskuzních skupin, kde si rodiče dávají tipy a rady, kam o prázdninách s dítkem. Nenechávejte vše na poslední chvíli, jelikož potom budete na nervy celá rodina a prázdniny dostanou pravidelně program a nálepku STRES, HRŮZA, HNUSNÉ PRÁZDNINY. Znám mnoho dětí, co prázdniny nesnáší, právě z tohoto důvodu. Cítí ten stres okolo,“ varuje Mgr. Mucalová.

Profesionální hlídačka

Další alternativa je chůva či hlídačka. Ta zajistí dítěti vhodnou individuální péči. Hlídačka se přizpůsobí vaším způsobům výchovy a požadavkům, takže víte, jak bude o dítě postaráno a jaký program bude mít během dne. Je to vhodnější způsob, pokud je dítě malé a na tábor vám ho nevezmou. S hlídačkou se domlouváte zcela podle svých časových možností. „Když si budete vybírat hlídačku, vždy chtějte vědět její základní údaje, ptejte se po zkušenostech, zkuste si i vymyslet nějakou rizikovou situaci a chtějte znát případné řešení. A hlavně dejte na intuici,“ vyjmenovává Šárka Vrbovská ze serveru Hlídačky.cz

Nezapomínejte na volnost

Když s dítětem nemůže být, není to nic špatného. Dítě nemusí celé prázdniny prožít s rodiči, nemusíte mít pocit viny, že se dítěti nemůžete věnovat. Tak kde je láska a péče celoročně, tak není potřeba si dělat hlavu, že jiné děti jezdí na dovolené a vaše ne. Vše je tak, jak má být. Hledejte cesty, jak to udělat příjemné pro vás i dítě, nehledejte důvody, proč to nejde,“ říká závěrem terapeutka Lucie Mucalová. Určitě dítěti neplánujte časový režim z minuty na minutu a nechte mu i trochu volnosti, promluvte si s ním o jeho představě, aby se měl pak na co těšit, konzultujte s ním možnosti a snažte se kombinovat čas strávený s mimo domov se společnými aktivitami. „Doporučila bych první začít s příměstskými tábory, zjistíte, jak se dítě asociuje a jak se dokáže adaptovat. Navíc pokud se bojí spát samo v pokojíčku či nechce spát ani u kamaráda, tak bych s pobytovým táborem počkala,“ radí Šárka Vrbovská. A rada na konec. Naplánujte si společnou dovolenou i s dítětem. Pokud byste ji trávila pouze s parterem, tak by se dítě mohlo cítit opuštěné.

Krásné prázdniny!