O problémech „tam dole“ ženy mluví velmi nerady. Doba je ale taková, že i tabuizovanou vaginální suchost lze snadno vyřešit. Jak?

Lékařům se svěří pouhá šestina žen, které vaginální suchostí trpí. A přitom statistiky udávají, že kolem 45. roku života se s ní setká každá druhá žena. Tohle mlčení ale způsobuje další problémy v jiných oblastech života. Vaginální suchost ovlivňuje sexuální prožitek. Když žena se svým gynekologem neřeší tento problém, zadělává si i na partnerské problémy. A přitom v dnešní době už by tabu nemělo být nic, zvláště pak problém, který lze snadno vyřešit.

Nebojte se mluvit nahlas

I když je těžké svěřit se s tímto problémem, určitě neotálejte. Gynekolog tu není proto, aby vás soudil, ale aby vás léčil. „S tímto problémem se pojí i pocit vlastního selhání. Ženy se stydí, připadají málo atraktivní, vzrušivé a mají pocit, že je chyba na jejich straně,“ vysvětluje gynekoložka a dodává, že je na lékařích, aby jim neustále opakovali, že to tak není. K typickým projevům vaginální suchosti patří svědění a pálení, prasklinky, ale také zánět, krvácení a bolest v poševní oblasti. Nejčastější obtíží spojenou se suchostí poševní sliznice jsou bolestivé pocity při pohlavním styku. Právě ty přivedou nejčastěji ženu do ordinace, ať už gynekologa či sexuologa. Takový sex je bolestivý a nepříjemný oboustranně – jak pro ženu, tak pro muže.

Najděte příčinu

Hlavní příčinou vaginální suchosti je ubývání ženského hormonu estrogenu, který je důležitým aktivátorem uvolňování poševní tekutiny. To znamená, že důsledkem jakéhokoli narušení produkce estrogenu je nedostatečná produkce vlastních poševních tekutin. V období menopauzy řeší problémy s poševní suchostí více než polovina žen. Podle ní se s vaginální suchostí potýká také většina onkologických pacientek. Za vaginální suchostí mohou být i operace v oblasti ženských orgánů a rovněž léky – hormonální léčba, některé druhy antidepresiv, antikoncepčních prostředků, antibiotik, léky na endometriózu, na neplodnost, na krevní tlak. A samozřejmě hraje roli i emocionální a fyzický stav a stres.

Zdravý jídelníček a pomocník

Na vaginální suchost mají vliv kromě výše zmíněných problémů tak nesprávně sestavený jídelníček. Přemíra sladkého a následné metabolické procesy (tedy právě to kvašení), významně vychylují také hladinu pH v pochvě. Což tedy mimo jiné znamená, že se dlouhodobou intenzivní konzumací sladkého zbytečně vystavujete riziku změny vaginální mikroflóry. Tedy i zvýšené pravděpodobnosti, že se objeví nepříjemné mykózy provázené pálením, svěděním, výtoky a vysokým pocitem diskomfortu. Zbavit se jich je pro některé ženy potom celoživotně marný boj. Jemný vaginální gel s kyselinou hyaluronovou v kombinaci s kyselinou mléčnou (např. HYDROfemin) chrání tkáně a obnovuje přirozený fyziologický stav vaginální sliznice „Kyselina hyaluronová je přirozenou součástí lidského těla, která vytváří v kombinaci s vlhkým sekretem vaginální sliznice ochranný gelový povlak, který zvlhčuje sliznici, chrání ji a zabraňuje pronikání a růstu patogenní mikroflóry, urychluje přirozený proces hojení a regenerace poškozené sliznice a stimuluje přirozené protizánětlivé procesy,“ vysvětluje gynekoložka MUDr. Ivana Vondrušková. Kyselina mléčná, druhá účinná složka přípravku, zajišťuje kyselé prostředí pochvy, tím udržuje mikrobiální rovnováhu a zabraňuje šíření patogenních bakterií.