I když budete mít vyhlazený obličej a dokonalou figuru, přesto existuje část těla, která váš skutečný věk odhalí. Právě ruce, pokud jim v určitém věku nedopřejete speciální péči, můžou vyzradit více, než je žádoucí. Zabraňte tomu!

,,Na ruce působí hodně škodlivých faktorů – zejména sluneční záření, změny teplot v zimě, klimatizace, nepříznivé pro pokožku je i časté mytí a namáčení rukou. Nic z toho kůži neprospívá, přitom rukám paradoxně obvykle věnujeme méně pozornosti než jiným částem těla. Jenže na přesušené kůži se pak snadno tvoří vrásky, narušená pokožka je náchylnější k infekcím kůže,“ vysvětluje dermatolog MUDr. Miloš Kravciv, proč je i pokožku rukou nutné důsledně ošetřovat ochrannými krémy s UV faktory, a proč bychom se měli při každodenní péči soustředit i na ni. Přesto se vlivem stárnutí i vnějších faktorů některé neduhy můžou časem objevit. Řešit je pak můžete následovně.

Co pomůže na:

Pigmentové skvrny a pihy

Na jemnější a méně výrazné můžou pomoci krémy na zesvětlení pigmentových skvrn. Pokud je problém závažnější a nežádoucí zabarvení pokožky je velmi viditelné, pak bývá účinným řešením i chemický peeling, který mívá různou intenzitu podle konkrétního stavu pokožky klienta. ,,Účinnou, a stále oblíbenější cestou, jak se zbavit pigmentových skvrn, je laser, který působí tak, že se povrch pigmentace laserovým výbojem naruší, a postupně rozpadá“ popisuje jednoduše průběh ošetření MUDr. Miloš Kravciv, který ještě dodává, že aby byl výsledek co nejlepší, je dobré ošetření zopakovat několikrát v pravidelných měsíčních intervalech. Pigmentové skvrny lze minimalizovat i díky IPL světlu, které je zesvětluje a zároveň stimuluje tvorbu kolagenu v podkoží. I tento zákrok je ovšem nutné pravidelně opakovat.

Vrásky

Bývají většinou daní za štíhlost především u žen starších čtyřiceti let. Kůže se povoluje, ztrácí elasticitu, a v oblasti kloubů se pak hromadí. S tímto neduhem může pomoci aplikace kyseliny hyaluronové do mezikloubních prostor. Kůže se pak vypne, vyhladí. Další metodou, jak omladit hřeby rukou, je i plazma lifting, kdy se z náběru krve oddělí pomocí centrifugy plazma od krve. Plazma se následně smíchá se speciálním koktejlem a napíchá tenkými jehličkami do pokožky. Toto ošetření podle dermatoložky údajně podporuje aktivitu kmenových buněk, které následně způsobují omlazení. Hodí se tedy nejen pro vyhlazení vrásek, ale řeší i problém ztenčené kůže u starších z nás.

Kožní výrůstky a bradavice

I ty někdy naše ruce zbytečně hyzdí. Přitom se dají dle slov MUDr. Miloše Kravciva také odstranit poměrně jednoduše CO laserem. ,,Ošetření je ambulantní, v případě bradavic je jej nutné opakovat až čtyřikrát. Další kontroly ale nejsou potřeba,“ upřesňuje dermatolog s tím, že je pouze nutné chránit do vyhojení ošetřená místa v létě krémy s vysokým ochranným faktorem.

 Jak si udržet mladé ruce?

Také ruce si zasluhují ochranu proti volným radikálům a slunečnímu záření. Není tedy od věci, pravidelně si je natírat krémy s ochrannými faktory, hydratovat je po každém omytí či namáčení rukou. Na pokožku rukou také příznivě působí zábaly a masky, oblíbený je třeba parafinový, který kůži vyhojí i zvláční.

Extra tip:

Olejová koupel

Příjemnou prevencí, jak udržet pokožku na rukou vláčnou a pružnou, může být i lázeň, kterou si snadno připravíte doma. Použít můžete olivový, mandlový, levandulový či růžový olej. Dvě lžíce kápněte do umyvadla či lavoru napuštěného teplou vodou. Nechte působit asi 10 minut, a následně ruce jemně osušte. Lázeň si dopřávejte aspoň jednou týdně.

Proč vznikají pigmentové skvrny?

U žen je mohou vyvolávat hormonální změny v těhotenství, nebo hormonální změny související s menopauzou. Někdy se vyskytují i u lidí s přesušenou či zjizvenou pokožkou, také u častých návštěvníků solárií. Způsobuje je rovněž nedostatečná činnost jater, genetika, nedostatek vitaminů či užívání některých léků. Každopádně platí, že pokud vás pigmentové skvrny trápí, měli byste zásadně používat krémy s ochrannými faktory 50, aby se jejich stav dále nehoršil, netvořily se nové.