Pro ženy po porodu může být návrat k sexuálnímu životu velmi náročný. Potíží mohou být poporodní poranění, která se musí nejprve zahojit, ale také vaginální suchost. I tento problém se dá relativně snadno vyřešit, aby sex po porodu ženu nebolel, ale mohla si ho zase naplno užívat.

 

Návrat k sexuálnímu životu po porodu může být psychicky náročný, pokud ale nebudete nic tzv. lámat přes koleno, není se čeho obávat. Pamatujte, že není kam spěchat. Tělo si po tak náročném výkonu, jako je přivedení miminka na svět, zaslouží regeneraci. Podrážděná pochva, v některých případech i poraněná, potřebuje čas na zahojení.

 

Sex po porodu chce čas

Častou nepříjemností je vaginální suchost, se kterou se po porodu potýká mnoho žen. Muži se mohou mylně domnívat, že se ženě sex nelíbí nebo ji už dostatečně nevzrušují, většinou to ale nebývá pravda. Proto je důležitá komunikace, aby oba v páru přijali fakt, že suchá vagína neznamená nechuť nebo nedostatek lásky, ale hormonální změny v těle ženy, které jsou příčinou snížené schopnosti zvlhčování pochvy.

 

Udělejte si to hezké

Ať už vás trápí vaginální suchost, nebo vás sex po porodu jen přirozeně děsí, zaměřte se v první řadě na svou psychiku. Nesnažte se partnerovi za každou cenu vyhovět, protože mu chcete udělat radost. Zkuste společně navodit takovou atmosféru, která vás oba správně naladí a stres opadne. Pokud se to nepodaří napoprvé, není třeba propadat splínu, znovu opakujeme, že důležitá je především komunikace s partnerem.

Co na vaginální suchost?

První, po čem ženy s tímto problémem většinou sáhnou, je běžný lubrikační gel. Ten svůj účel během pohlavního styku splní, je ale na zvážení, zda je to ta nejvhodnější varianta. Tyto prostředky často obsahují různou parfemaci, která může ženu dráždit a způsobit například nepříjemné pálení v pochvě. Navíc to není způsob, který dlouhodobě vyřeší vaginální suchost a problémy s ní spojené.

K tomu mnohem lépe poslouží gel nebo krém proti vaginální suchosti. Ideální jsou gely s obsahem kyseliny mléčně či askorbové ve spojení s kyselinou hyaluronovou, která pomáhá obnovit přirozené zvlhčení sliznice a přispívá k její regeneraci. Tyto prostředky poslouží velmi dobře k léčbě vaginální suchosti, zároveň je možné je použít k okamžitému lubrikování při sexu. Jedním z těchto produktů je HYDROfemin PLUS, který svým hydratačním účinkem chrání vaginální sliznici před vysoušením a před poškozením. Obnovením kyselého vaginálního pH zároveň přispívá k udržení normální vaginální mikroflóry a tím brání vzniku vaginálních infekcí.

Co se kojení týče, neexistují žádné známé kontraindikace používání prostředku během tohoto období, nicméně v těchto případech doporučujeme poradit se před použitím gelu HYDROfemin PLUS (čtěte pečlivě návod k použití a informace o bezpečném použití prostředku. Hydrofemin PLUS vaginální gel 75 g a 7 x 5 g je zdravotnický prostředek. Certifikát vydala notifikovaná osoba číslo 2409) se svým lékařem.