Bolest hlavy není nic neobvyklého, alespoň občas postihne 93 % mužů a dokonce 99 % žen. Její příčina obvykle nebývá závažná, při dlouhodobém trvání ale může jít o zdravotní onemocnění, které je nutné léčit. Jednou z možných příčin bolestí hlavy je právě i nedostatek železa. Proč tomu tak je a jak bolestem hlavy způsobeným nedostatkem železa předcházet?

 

Když člověka postihne bolest hlavy, obvykle ji utlumí pomocí léků, na chvíli si odpočine, a krize je zažehnána. Utlumit nepříjemnou bolest je přirozeně to první, co uděláme, ještě důležitější je ale zaměřit se na příčinu, kvůli které se necítíme dobře. Někdy jde opravdu jen o únavu, příliš mnoho času stráveného před monitorem anebo dehydrataci, jindy ale může jít o závažnější příčinu, jakou je nedostatek železa.

V případě anémie, kdy tělu chybí železo, dochází k omezení transportu kyslíku v rámci celého organismu. Tělo si musí začít vybírat, kam kyslík primárně dopraví, a ačkoliv je mozek první orgán, na který klade důraz, ani tak to nemusí stačit. Do mozku se dostává méně kyslíku než je obvyklé, a tak dochází ke zvětšení krevních cév, které následně vytváří tlak na okolní tkáně, čímž je způsobena bolest hlavy.

 

Bolest hlavy a menstruace

Ženy často trápí bolest hlavy v období menstruace. I tento stav může souviset s nedostatkem železa. Během jednoho menstruačního cyklu žena ztratí přibližně 40–60 ml krve, což znamená také ztrátu 16–25 mg železa. Pokud ji trápí silná menstruace, je ztráta železa ještě vyšší, a doplnit ho není snadné. Postupně může dojít k rozvoji anémie, jejímž příznakem je mimo jiné právě bolest hlavy.

 

Jak poznat, že jde o nedostatek železa?

Vyvodit problém s nedostatkem železa pouze z faktu, že vás trápí bolest hlavy, by bylo unáhlené. Jak ale zjistit, jestli je to právě váš případ? Sledujte, zda se vás týkají i další možné příznaky, mezi které patří např. únava a úzkost, vypadávání vlasů, dušnost či syndrom neklidných nohou. Pokud ano, zařaďte do jídelníčku potraviny bohaté na železo, a navštivte pro jistotu svého lékaře. Ten vám změří množství železa v těle, a doporučí, jak postupovat dále. Jestli žádné z dalších příznaků nedostatku železa nesledujete, pravděpodobně s ním vaše bolest hlavy nesouvisí, jednoznačně to ale nelze říct. Proto pamatujte, že za návštěvu lékaře nic nedáte, můžete ale získat jasnou odpověď nejen na otázku, proč vás trápí bolesti hlavy.

 

Chcete se o této problematice dozvědět více? Pak navštivte novou on-line vzdělávací platformu www.zeleznezdravi.cz.