Monika Smětalová je žena činu. Podniká už devět let. A to je jí pouhých třicet! Firmu založili společně s manželem. Nejdříve prodávali šátky pro maminky na nošení miminek, pak k nim přidali právě barefootové boty. Ty dnes hýbou světem. Jak se k nim ale Monika dostala a čím ji tak okouzlily? A jak zvládá postarat se o své dvě malé děti a ještě úspěšně podnikat?

Udělala krok do neznáma. Když podnikání rozjížděla, neměla ani tušení, že o barefootové boty bude takový zájem. Přesto to riskla. A uspěla. Stále ale existuje mnoho lidí, kteří vůbec netuší, co to barefootové boty jsou a jaký vliv mají na naše zdraví. I na to jsem se samozřejmě Moniky zeptala.

 Když někdo neví, co jsou barefootové boty, jak mu vysvětlíte, o co jde?

Osobně jim to vysvětluji tak, že to jsou boty, které simulují chůzi naboso. Boty mají širokou špičku a tím pádem dostatek místa pro prsty, které se v „normálních“ botách mačkají. Nemají žádný podpatek ani sklon podrážky, proto podporují přirozené držení těla.

Dá se v nich chodit i v „extrémních“ podmínkách? Například po horách nebo kamení? A naopak, mohu v nich jít třeba na ples?

Ano, dá se v nich chodit i v extrémních podmínkách. Běhám v nich trail maniac (terénní závod, pozn. red.), lezu v nich ferrati a tak dále. Ano, já na ples chodím v balerínách.

Jak jste vůbec na barefooty přišli?

Barefootové boty mě různě míjely v průběhu několika posledních let. Nejblíže jsem se k nim nakonec dostala s dcerou, která odmítala nosit jakékoliv boty a nejraději chodila bosa. Přemýšlela jsem, jak to budu řešit v zimě a napadlo mě zkusit barefooty. Ty najednou dcera neměla potřebu sundávat a bylo vyhráno.

V čem je tento druh bot lepší než ten běžný?

Nevím, zda lepší je to správné slovo, ale rozhodně jsou barefoot boty pohodlnější a zdravější. Výhod barefootových bot je opravdu hodně. Kromě výše zmíněného vám mohou pomoci od zdravotních problémů.

A pomohu mi, i když už nějakými zdravotními problémy trpím? Třeba bolestí zad, páteře, kyčlí…?

Nedá se jednoznačně slíbit, že vám barefoot boty pomohou se zdravotními problémy. Ze zdravotního hlediska by to tak ale mělo být. Logicky, když díky nim držíte správně tělo a správně chodíte, tak ano. Je potřeba se v barefoot botách naučit trochu jinak chodit, než jak byl člověk zvyklý z „normálních“ bot. Každopádně barefoot boty nejsou stoprocentní záruka pomoci a je to individuální.  Z osobní zkušenosti – já mohla díky barefoot botám začít běhat a přestala mě úplně bolet kolena, partnera přestala bolet záda a znám hodně lidí v okolí, které přestala bolet hlava. Na prodejně se nám stává, že k nám lidi posílají přímo fyzioterapeuti po operaci kolen nebo palců u nohy.

Z jakých materiálů se boty vyrábí?

To je hodně individuální. Každý vyrábí boty z něčeho jiného. Nejvíce bot je z kůže nebo z látky.

Liší se nějak výroba těchto bot od těch běžných?

My osobně výrobu barefootvých bot neřešíme, takže se nám to hodně špatně posuzuje. Hodně jich je ručně šitých a většina výrobců se snaží dbát na ekologii, nabízí i veganské boty, a pokud vyrábějí boty v továrnách, většina se z nich snaží vybírat takové, kde pracují dělníci v důstojných podmínkách.

Od kolika let se dají nosit? Vyrábíte boty i pro ty nejmenší?

Barefootové boty se dají nosit od prvních samostatných kroků dětí. Myslím, že u dětí je ještě důležitější než u dospělých, aby nosily barefoot boty místo „normálních“ pevných bot. Pro děti je chůze v nich naprosto přirozená a nemusí se ji učit. V obchodě to vidíme v praxi, když k nám přijdou rodiče s dětmi, které mají na nohou „normální“ boty. Malé děti v nich opravdu špatně chodí, ale po přezutí se skoro rozběhnou. Rodiče často říkají, že si „normální“ boty jejich děti sundávají a jsou pak překvapení, že u barefoot bot tuto potřebu nemají.

Jak dlouho vydrží?

To je hodně zajímavá otázka. Každá bota je vyráběná a stavěná na něco jiného. Vhodné je mít alespoň dva páry boty, aby je člověk mohl stříhat. To ale u žen nebývá problém. Pokud máte strach o podrážku, ta je u většiny barefoot bot nezničitelná a neprošoupe se, jak má spousta lidí ze začátku obavy. Pokud budete mít vhodnou obuv na vhodnou činnost a bude o ni pečovat, vydrží opravdu dlouho.

V jakém rozmezí se pohybuje cena bot?

U dospělých bot se cenově pohybujeme od 1800 do 6000 Kč. U dětských bot většinou od 500 Kč do 2500 Kč. Výhodou je, že se barefoot boty dají dobře prodat s minimální ztrátou – hlavně ty dětské.

Nosíte v rodiče občas i „obyčejné“ boty, nebo už jen barefootové?

Celá rodina nosíme už jen barefoot boty. Obyčejné boty jsem dětem při přechodu na barefoot dala úplně pryč. Horší to bylo u mě, protože spoustu lodiček jsem měla ráda. Všech jsem se zbavila až tento rok, protože v nich nemohu chodit a nemůžu uvěřit, kolik let jsem měla pocit, že nosím pohodlné boty. Naposled jsem si lodičky obula na jaře do divadla a místo na představení jsem se celou dobu soustředila na bolest nohou :)

 

Jak dlouho vlastně podnikáte?

Podnikám od svých dvaceti let, takže nyní to bude již devátý rok. Firmu BarefootMánie.cz mám otevřenou od dubna roku 2017, ale předcházela tomu spousta příprav. Druhé firmě ŠátkoMánie.cz budou v prosinci čtyři roky.

Máte dvě malé děti, jak s nimi stíháte podnikat?

Stíhám J Nemyslím si, že by to při klasickém zaměstnání bylo jednoduší. Děti už chodí do školky a syn nastupuje v září do školy. Nejnáročnější to s dětmi bylo, když byly opravdu malé a byl s nimi člověk stále doma.

Jak jste to zvládala? Pomáhal vám někdo s hlídáním nebo jste běhala od počítače k dětem?

Zvládnout to bylo nesmírně náročné. Děti chodily na pár hodin týdně do montessori jesliček, ale většinu času jsem běhala mezi dětmi a počítačem. Nespočetně nocí jsem propracovala s dcerou navázanou v šátku na sobě.

Máte vůbec čas sama na sebe?

Ano, mám čas i na sebe, ale není ho zdaleka tolik, kolik bych si přála. Poslední měsíce mě děti a firma dost vytěžují a je pro mě těžké vypnout. Často se nachytám, jak si říkám, že nebudu pracovat a stejně jsem myšlenkami v práci a nakonec vytáhnu notebook. Osvědčilo se mi alespoň jednou do týdne nechat notebook ve firmě. Také chodím běhat. Při běhu dokážu vypnout a vyčistit si hlavu.

Pomáhá vám v domácnosti manžel?

S manžele žijeme víc než rok odděleně. Žiji s přítelem, který mi doma hodně pomáhá s domácností i dětmi.

S manželem jste ale podnikání rozjížděli dohromady… Znamená to, že už podnikáte odděleně?

Stále spolu podnikáme.

Takže nemáte problém striktně oddělovat práci a soukromý život?

Striktně je hodně silné slovo. Samozřejmě se to míchá, ale když člověk chce, tak se to dá z velké části oddělit a nějak zlvádnout. Musí si to člověk nastavit v hlavě a snažit se.

Hádali jste se někdy kvůli práci? Většina lidí totiž zastává názor, že partneři by spolu neměli pracovat. Rozešli jste se snad i kvůli tomu?

Kvůli práci jsme se nikdy moc nehádali. Každý z nás byl dobrý v něčem jiném a rozuměl své části firmy. Spíš nám soukromý život narušoval nedostatek času a nebo to, že jsme oba měli problém vypnout a kolikrát jsme místo společně stráveného klidného večera oba vedle sebe seděli s notebooky. Stejně tak, když jsme šli na večeři nebo mezi lidi, bylo opravdu těžké nebavit se o práci a často se nám stávalo, že když jsme si řekli, že o ní bavit nebudeme, bylo podezřelé ticho J

Protože jsme portál pro inteligentní ženy, řeknete nám, jak pečujete o své zdraví a krásu?

Nevím, zda je tohle úplně otázka pro mě. Z velká části pečuji o svoji postavu tím, že ráda sportuji a udržuji se v kondici. Co se týče kosmetiky, používám přírodní kosmetiku. Před narozením syna jsem začala chodit na prodlužování řas a díky tomu se mi podařilo hodně eliminovat jakékoliv další líčení (a ušetřit spoustu času :D) Vystačím si s pleťovou vodou, sérem na obličej a pleťovým krémem. Z další kosmetiky se u mě najde už jenom šampon, kondicionér a přírodní masky na obličej. Líčím se pouze do divadla a nebo na důležité společenské události.

Foto: BarefootMánia