Nové poznatky z oblasti porodnictví dokazují, že ženy, které v těhotenství cvičí, mají snadnější porod, méně u nich dochází k císařskému řezu, a jejich děti mají zdravou porodní váhu..

Pokud chcete rodit přirozeně, pak kromě návštěvy předporodních kurzů nebo kontaktování duly, začněte také pravidelně cvičit. Podle výzkumu zveřejněného časopise Obstetrics and Gynecology (Porodnictví a gynekologie), ženy, které cvičí během těhotenství, mají o 20 % nižší riziko, že jejich porod proběhne formou císařského řezu.

Jakékoli cvičení je prospěšné

Jen asi 15 % žen v těhotenství pravidelně cvičí. Přitom odborníci doporučují lehkou aktivitu každý den, a to zhruba v délce 30 minut. Nejčastější obavou žen, proč se cvičení vyhýbat, je zdraví dítěte. Většina z nich se bojí, že by pravidelné cvičení mohli negativně ovlivnit růst plodu v děloze. Opak je ale pravdou. V dnešní době se rodí stále více větších dětí (3,5 až 4,5 kg porodní váha není výjimkou). Jedním z důvodů, proč tomu tak je, může být neaktivita maminky při devítiměsíčním čekání. Prenatální cvičení snižuje riziko většího novorozence až o 31 %. Navíc je opravdu jedno, jakou aktivitu budete provozovat. Základem jsou procházky na čerstvém vzduchu.

Ale pozor! Jakoukoli aktivitu v těhotenství konzultujte se svým gynekologem nebo porodníkem. A nic nepřehánějte. Stačí pravidelný sport v rekreační podobě.

Jaké sporty jsou vhodné:

  • Chůze a běh

Obyčejnou chůzí (nebo také Nordic Walkingem) procvičíte vytrvalost a navíc ji můžete provozovat až do samého konce těhotenství. U běhu volte kombinaci běhu a svižnější chůze.

  • Body and Mind

Velmi vhodné sporty v těhotenství jsou jóga, pilates, tai-či a další podobné sporty. Kromě kondice a zpevněného těla najdete v těchto sportech klid a harmonii. Navíc dechové techniky a meditace se můžou hodit u dlouhého porodu.

  • Plavání

Plaváním v bazénu nebo cvičením ve vodě pro těhotné také nic nezkazíte. Voda je navíc příjemná i vašemu miminku v bříšku.

  • Tanec

Nenáročný druh sportu, u kterého jde spíše o relax, než důraz na výkon. Nenásilně dochází ke zlepšování kondice, posilování břišních a zádových svalů, učíte se rovnoměrně a správně dýchat.

  • Cvičení na míči

Toto cvičení doporučují i odborníci. Zvláště lehké pohupování ze strany na stranu, kdy posilujete svalstvo, ale zároveň uvolňujete napětí, které v oblasti pánve a trupu vzniká.

  • Jízda na kole

U jízdy na kole zvažte svůj stav. Pokud je vám dobře, pak není problém v tomto sportu setrvat až do konce těhotenství.

Pravidla sportu v jiném stavu

– nesportujte na doraz

– hodně pijte, po cvičení dostatečně relaxujte, kontrolujte tělesnou teplotu a při pocitech slabosti ihned přestaňte

– raději neposilujte a dávejte si pozor na sporty, které zvyšují nitrobřišní tlak

– volte takové sporty, ve kterých nehrozí velké riziko pádů a nárazů

– intenzitu a zátěž volte podle své kondice

Rizika vyšší porodní hmotnosti dítěte

Zmínili jsme výše, že neaktivita maminky v těhotenství může kromě rizika císařského řezu způsobit také větší porodní hmotnost miminka. Vysoká hmotnost dítěte kromě císařského řezu může znamenat riziko gestačního diabetu v dalším těhotenství, což může později vést k cukrovce 2. typu. Při porodu většího miminka také hrozí větší zranění vnitřního i vnějšího genitálu nebo se může dítě zaseknout v porodních cestách. Lékař je pak nucen použít kleště nebo vakuový extraktor. Navíc miminka těžší než 4 kg mohou mít problémy v pozdějším věku v nadváhou nebo přímo obezitou. Proto cvičte – bude to mít pozitivní účinky jak na vaše zdraví, tak i na zdraví miminka, které nosíte pod srdcem.