Jde o pojem, který v mnohých lidech roztáčí kolotoč otazníků. Vyslovení tohoto záhadného slova vyvolává mnoho mýtů, omylů, strachů i tajemství. Pojďme to změnit!

Připravila: Mgr. Lucie Mucalová, terapeut pro děti, rodiny a mezilidské vztahy, www.terapie-mucalova.cz

„Zhluboka se nadechněte a na okamžik zadržte dech. Jak budete vydechovat, zavřete oči a dovolte všemu napětí, ať začne pozvolna odcházet. Jenom svému tělu dovolte, začít se krásně uvolňovat…“

Léčivým prostředkem na strádající duši dítěte i dospělého je možnost na chvíli vypnout, ponořit se do bohatství snů, rozletět se do světa čar a kouzel pomocí příběhů a pohádek. Tohle a ještě mnohem více může přinést našemu tělu hypnóza.

O co vlastně jde?

Hypnóza není nic nadpřirozeného ani šarlatánského. Bohužel se ale s hypnózou pojí mnoho mýtů a omylů. Lidská mysl dokáže zázraky, práce s hypnózou může být velmi cenná a nápomocná v mnoha oblastech lidského žití.

 1. Zakládá se zcela na chtěných vztazích, klient si žádá, terapeut nabízí.
 2. Jde o nalezení cesty k sobě samému, k posilování pozitivních vlastností, úspěchu a zdraví, je ale také cestou k odstraňování nežádoucích vlastností, nemocí, všeho, co v životě brzdí štěstí.
 3. Jde o specifický způsob komunikace terapeuta s klientem, kdy se pomocí vyvolání hypnotického transu využívá bohatství nevědomí člověka.
 4. Zážitek při hypnóze se podobá některým zážitkům známým z běžného života. Podobá se stavu zvýšeného zájmu o nějakou věc. Člověk například přihlíží zajímavému představení a zapomene, že je pouze divákem, cítí se být součástí děje.
 5. Jedná se o stav hlubokého pohroužení nebo silného soustředění (i při četbě knihy můžeme zcela přestat vnímat okolí).

Je hypnóza spánek?

Někteří klienti mají při hypnóze zpočátku pocit, jako by usínali. Na rozdíl od běžného spánku však stále zůstávají v kontaktu s terapeutem, slyší jej a reagují na jeho slova.

V čem může hypnóza pomoci: Deprese, úzkost, strach, fobie, stres, bolest hlavy, nespavost, poruchy příjmu potravy; snižování hmotnosti, zbavení se návyku kouření, odstranění zlozvyků, potíže s učením a pamětí, psychosomatické obtíže, emoční obtíže, seberozvoj a sebepřijetí, dobití energie.

Jak nám může pomoci zhubnout?

Nejdříve bych ráda podotkla, že hypnóza není zázrak, co z minuty na minutu změní to, s čím klient přichází. Hypnóza je úžasný podpůrný a urychlující pomocník v situaci, kdy se dlouhodobě nedaří např. zhubnout. Stále je to klient, který musí dát ruku k dílu, musí chtít opravdu věci změnit. Hypnóza mu dá podporu a sílu, aby se trvalé změny dostavily co nejdříve. V hypnóze hledáme vnitřní zdroje klienta, hledáme ty cenné drahokamy, která má uloženy v podvědomí a pomohou mu nastartovat změny. Klienti jsou mnohdy velmi mile překvapeni, zažívají v oblasti hubnutí nové změny a daří se jim. Hypnóza je cenný nástroj, ale rozhodně ne zázrak, co vyřeší problém za klienta.

Pomáhá i při porodu

V současné době se velmi mluví o hypnoporodu. Hypnoporod je vlastně „program“, který připravuje na porod. Učí ženy, jak zůstat klidné a ponechat si kontrolu při porodu. Jedná se o spolupráci ženy s hypnoterapeutem před porodem a během něj. Jde o to, že spousta žen má až panický strach z porodu a bolesti, jsou ustrašené, bojí se a někdy přímo panikaří. Tyto myšlenky se hluboce usazují do podvědomí, a to samotnému těhotenství a následnému porodu moc neprospívá. Žena je totiž stále pod velkým tlakem. Zde je práce s hypnózou velmi úspěšná a účinná, ženy ke mně chodí na terapii, kde pracujeme na odstraňování strachů a bloků z podvědomí. Žena se vylaďuje na přijetí, klid a harmonii, místo ustrašených bloků se u ní objevuje myšlenka, že vše zvládne ve zdraví. Hypnóza pomůže, aby se tento nezapomenutelný zážitek stal zážitkem klidu, míru a lásky.

Klady hypnoporodu:

 • Kratší a pohodlnější porod
 • Snížená potřeba, nebo úplné odmítnutí chemických léků proti bolesti
 • Vytvoření pevnějšího pouta mezi matkou a miminkem
 • Miminka lépe pijí z prsu, jsou klidnější, uvolněnější a vnímavější
 • Poporodní rekonvalescence může mít rychlejší průběh
 • Riziko poporodní deprese je sníženo