Fotografka Marie Szabová se před rokem rozhodla ukázat ve svém projektu PIHA, že v dnešní době jsou právě pihy symbolem jedinečnosti, výjimečnosti a dokonalosti.

31. 3. 2017, X-Foto Gallery cafe, Hybernská 24

V rámci jednoho focení ale zjistila, že právě pihy a pihaté rty mohou být i příznakem závažného onemocnění.  Jedná se o Peutz-Jeghersův syndrom a pihy jsou jeho průvodní jev. Je to vzácné, genetické a dominantní onemocnění, které způsobuje růst polypů v trávicím traktu a nese s sebou zvýšené riziko vzniku zhoubných nádorů i mimo něj. Je proto potřeba docházet pravidelně na gastroskopické a kolonoskopické vyšetření, které zavčas odhalí, zda nejsou polypy zasaženy těmi špatnými buňkami.

Prodejní výstava projektu PIHA (zahrnující 28 portrétů a 28 unikátních příběhů), která se uskuteční
31. 3. 2017 v X-Foto Gallery cafe, nebude jen o fotografiích. Návštěvníci se mohou setkat s Renatou, která všem svěří svůj příběh se závažným onemocněním, a zároveň mohou pomoci dobré věci.  Všechny vystavené portréty bude možné zakoupit, na místě bude i možnost libovolně přispět do kasičky Klíček a tím tak podpořit Nadační fond a sdružení Klíček Markéty a Jirky Královcových, který se snaží zlepšovat životní podmínky vážně nemocných dětí a jejich rodin. Pomáhá vytvořit rodičům prostor, aby se mohli plně věnovat svým dětem a mnoho dalších aktivit.

Přečtěte si i jedinečný rozhovor s Renatou Preisnerovou, která ačkoli trpí tímto závažným onemocněním, svůj život nevzdala a bojuje dál.