Vaginální suchost má různé příčiny, víte ale, že jednou z nich může být i nepřiměřené hygiena? Všechny se snažíme dělat vše pro to, abychom se o své tělo staraly co nejlépe, občas je ale méně více. Jak o sebe pečovat, abychom samy sobě nepřivodily vaginální suchost i další problémy?

 

K hygieně intimních partií bychom měly vždy používat pouze prostředky k tomu určené. Ty jsou šetrné, neparfémované a pH mají nastavené tak, aby nedošlo k narušení přirozeného prostředí.

 

Když to dole pálí a svědí

Pálení a svědění pochvy je velice nepříjemný pocit, který alespoň jednou zažila bohužel většina žen. Poševní sliznice je velice citlivé místo, ve kterém přirozeně převládá kyselé pH. Tato oblast má svou přirozenou obranyschopnost, která může být narušena používáním nevhodných hygienických produktů. Nejčastější chybou bývá používání parfémovaných mýdel, která nejsou určena pro intimní hygienu. Produkty se zásaditým pH si s intimním prostředím nerozumí a narušují jeho přirozené prostředí. V důsledku toho může dojít k přemnožení některých bakterií a následnému rozvoji gynekologických zánětů. Ty doprovází právě svědění a pálení pochvy, nepříjemné výtoky nebo vaginální suchost.

 

Nic se nemá přehánět, ani v oblasti intimní hygieny

Vliv na vaginální suchost a problémy s ní spojené nemá pouze nevhodně zvolená kosmetika, ale i příliš častá intimní hygiena. Někdo může mít tendence starat se v tomto ohledu o své intimní partie až příliš, ve skutečnosti ale časté mytí působí potíže. Při mytí několikrát denně dochází k vysušování a podráždění partií, s čímž může souviset následné svědění a pálení pochvy nebo dokonce bolest v pochvě.

 

Když méně je více

Ideální je intimní partie omývat jednou denně pomocí prostředků pro takovou hygienu určených. Pokud je nutné se sprchovat několikrát za den, tyto partie raději opláchněte pouze vodou.

Důležitá je také technika mytí intimních partií. Nejčastěji to maminky učí malé slečny, později na toto pravidlo ale často ony samotné zapomínají. Základem je tuto oblast omývat ve směru zepředu dozadu. A proč je to tak důležité? Zabráníte tím bakteriím, které se nachází v oblasti konečníku, aby se dostaly do vagíny.

 

Vaginální suchost ovlivňuje i výběr spodního prádla

Nejen vaginální suchost, ale i další problémy v prostředí pochvy může do značné míry ovlivnit výběr spodního prádla. Ženy většinou vybírají především takové kalhotky, které jim budou slušet. To je logická volba, v první řadě je ale nutné se zaměřit na jejich složení a prodyšnost. Nejvhodnější je spodní prádlo ze 100% bavlny, které umožňují pokožce dýchat a nedráždí ji. Syntetické prádlo toto neposkytuje, a v důsledku jeho nošení může dojít právě k problémům, jako je svědění a pálení pochvy, bolest v pochvě či vaginální suchost. Podobný problém způsobují i upnuté džíny, které jsou mezi ženami tolik oblíbené. Pod nimi snadno dochází k hromadění tepla a vlhka, což může způsobit nežádoucí množení bakterií.

Ideálním přípravkem kombinující všechny kyseliny hyaluronovou, askorbovou a mléčnou je například HYDROfemin PLUS (čtěte pečlivě návod k použití a informace o bezpečném použití prostředku. Hydrofemin PLUS vaginální gel 75 g a 7 x 5 g je zdravotnický prostředek. Certifikát vydala notifikovaná osoba číslo 2409), který jednoduše zakoupíte v lékárně.