Během menopauzy se v těle děje mnoho změn, které se podepisují na fyzickém i psychickém stavu ženy. Pálení pochvy v menopauze je celkem běžné, to ale neznamená, že se s tím nedá něco dělat.

 

Vaginální suchost je nepříjemný problém, o kterém se ženám ve společnosti jen těžko mluví. Myslete ale na to, že se jedná o celkem běžný stav, se kterým se dá snadno pracovat a nutně neznamená zásadní změnu vašeho života, ať už sexuálního, tak i běžného.

 

Co je vlastně menopauza?

Menopauza je období, kdy na základě ukončení aktivity vaječníků dojde k úplnému vyhasnutí menstruace. Předchází jí ale ještě klimakterium neboli přechod. První příznaky hormonálních změn se začínají objevovat kolem 40. roku života, následně kolem 50.–60. roku nastává právě menopauza. Ta se dělí na dvě období.

První fází je perimenopauza, což je období těsně před poslední menstruací. Vaječníky pomalu začínají ukončovat svou činnost a dochází k postupné ztrátě plodnosti. V důsledku toho se začínají projevovat první příznaky menopauzy, ke kterým patří především nepravidelná menstruace, problémy se spánkem, časté změny nálad nebo například návaly horka či přibývání na váze. Druhá fáze, tzv. postmenopauza, nastává přibližně rok po poslední menstruaci, což je období, kdy dojde k úplnému ukončení funkce vaječníků.

Během menopauzy dochází v ženském těle k mnoha hormonálním změnám, dochází k hormonální nerovnováze, a vaječníky přestávají produkovat progesteron a estrogeny. V důsledku toho začne většinu žen trápit pálení pochvy, které způsobuje vaginální suchost.

 

Pálení pochvy v menopauze

V průběhu menopauzy se u většiny žen objeví nepříjemné pálení pochvy. Podle statistik každou druhou ženu ve věku kolem 45 let trápí vaginální suchost, která často způsobuje pálení či bolest v pochvě. V tomto období totiž dochází k částečně, či dokonce úplné neschopnosti pochvy se zvlhčovat. Ačkoliv se jedná o velmi obvyklý problém, ženu většinou přivede do rozpaků, a někdy ji donutí pochybovat o možnosti sexuálního života. Vaginální suchost se dá ale snadno řešit tak, aby k takovým životním změnám nemuselo vůbec dojít.

Suchá vagína způsobuje velice nepříjemný, až bolestivý sex, Při styku dochází k podráždění vaginy. Na trhu ale existuje nejeden přípravek na vaginální suchost, který s tímto problémem pomůže. Ideální volbou je vaginální gel, například HYDROfemin PLUS (čtěte pečlivě návod k použití a informace o bezpečném použití prostředku. Hydrofemin PLUS vaginální gel 75 g a 7 x 5 g je zdravotnický prostředek. Certifikát vydala notifikovaná osoba číslo 2409), který obsahuje kombinaci kyseliny mléčné, askorbové a hyaluronové. Používá se k léčbě příznaků suché vagíny, k regeneraci poševní sliznice a k obnovení kyselého vaginálního pH například v případě hormonálních změn. Obnovením kyselého vaginálního pH přispívá k udržení normální vaginální mikroflóry a tím brání přemnožení patogenů (původců nemoci) a vzniku vaginálních infekcí.