Železo je jednou z nejdůležitějších minerálních látek, díky které se v našem těle tvoří červené krvinky. Jeho deficit se nemusí projevit ihned, je ale vhodné se zaměřit na určité signály, které ho naznačují. Dlouhodobý nedostatek železa totiž může vést ke zdravotní komplikaci jménem anémie.

 

„Únava, nevýkonnost, bolesti hlavy, dušnost, bušení srdce, vypadávání vlasů… i tak se může projevovat anémie z nedostatku železa,” říká MUDr. Jitka Koppová. Nejčastěji postihuje tento problém ženy v produktivním věku, těhotné ženy či kojící matky, týkat se může ale každého z nás.

 

1.   Bolest hlavy

Železo v našem těle nese zodpovědnost za transport kyslíku do všech tělesných tkání, včetně mozku. Pokud začneme trpět nedostatkem železa, mozek se hůře okysličuje, což způsobí rozšíření krevních cév, což se projevuje bolestí hlavy.

 

2.   Únava a úzkost

I únava v důsledku nedostatku železa je způsobena omezeným okysličováním tkání. Organismus se v takovém případě snaží získat energii z jiných zdrojů, což ho celkově vyčerpává. A my poté cítíme únavu i po dlouhém a kvalitním spánku.

Nedostatek železa může mít u některých jedinců vliv i na duševní stav. Postihnout ho může úzkost, záchvaty paniky, deprese, ale i výkyvy nálad a narušená koncentrace.

 

3.   Vypadávání vlasů

Velmi nepříjemným příznakem nedostatku železa v těle je zhoršující se kvalita vlasů. V některých případech dochází k jejich vysušení, což způsobuje lámání a snadné poškození. V závažnějších případech pak nastává vypadávání až ztráta vlasů.

Podobný dopad může mít nedostatek železa i na kvalitu nehtů, které zkřehnou, lámou se a třepí se.

 

4.   Syndrom neklidných nohou

Jdete večer spát, ale po ulehnutí sebou stále vrtíte? Máte nutkavou potřebu hýbat nohama, kopat a stahovat svaly? Pak vás nejspíš trápí tzv. neklidné nohy. Člověku často pomůže jen zvednout se z postele a začít chodit, což jednoznačně není činnost, kterou by chtěl kdokoliv z nás při usínání dělat. Tento syndrom v některých případech také souvisí s nedostatkem železa. Čím méně železa v krvi, tím horší syndrom je.

 

5.   Dušnost

Jedním z příznaků je také časté zadýchávání, a to nejen při fyzické námaze, ale často i při běžných denních činnostech, jako je obyčejná chůze.

 

Další příznaky

Toto jsou nejčastější příznaky nedostatku železa v těle, které můžeme v běžném životě sledovat. Mimo ty mezi ně může patřit také pobledlá kůže, neobvyklé bušení srdce, bolavý a zarudlý jazyk nebo třeba nutkání jíst hlínu, křídu či papír.

Jak tedy doplnit tělu železo? Existují potraviny bohaté na železo, které můžou s doplněním pomoci. V každém případě je ale nejlepší možností navštívit lékaře, který vám změří hladinu železa v krvi a přesně doporučí, jak v konkrétním případě postupovat.

Chcete se o této problematice dozvědět více? Pak navštivte novou on-line vzdělávací platformu www.zeleznezdravi.cz.