Dětská gynekologie. To je obor, o kterém se moc neví. A to navzdory tomu, že ho založili Češi. Neznalost je však potřeba napravit. Protože už i malé dívky můžou mít gynekologické problémy, které by měl řešit lékař tomu určený – dětský gynekolog!

Gynekologie dětí a dospívajících je vlastně samostatným podoborem gynekologie a porodnictví. Založil ho významný český lékař a vědec – profesor Rudolf Peter (1900–1966), který 12. 9. roku 1940 otevřel v České dětské nemocnici v Praze první samostatnou ambulanci pro dětskou gynekologii. A to první nejen v naší republice, ale také první na světě! Rudolf Peter školil v dětské gynekologii i lékaře z ciziny – řada z nich se pak stala zakladateli a průkopníky dětské gynekologie v Polsku, Německu, Rakousku, Švýcarsku, Jugoslávii a SSSR.

„Peter si jako první gynekolog a porodník dobře uvědomoval, že jen rodidla správně vyvinutá a správně fungující mohou v budoucnu plnit své biologické úkoly – totiž počít, donosit a porodit dítě. Tím, že si dětská gynekologie vytkla za cíl chránit budoucí mateřství, se řadí mezi výrazně preventivní lékařské obory,“ uvádí ve své knize Gynekologické problémy u děvčátek a dospívajících dívek profesor MUDr. Jan Hořejší (1940–2016), jehož jméno bylo po více než čtyři dekády synonymem pro tento obor.

Dívku nelze považovat za zmenšenou ženu

Někdo by mohl namítnout, že mezi dětskou gynekologií a tou klasickou přeci není žádný rozdíl. Lékaři to ale vidí jinak. V čem se tyhle dva obory liší? Dětská gynekologie se věnuje děvčátkům od narození až do doby zahájení jejich sexuálního života. Bezprostředně po narození je holčička pod vlivem mateřských estrogenů a následně pak řadu let – až do puberty – prochází tzv. klidovým obdobím. Dívku tedy rozhodně nelze považovat jen za zmenšenou ženu a jako takovou ji léčit,“ vysvětluje mi MUDr. Helena Neumannová, vedoucí ambulance dětské gynekologie v Nemocnici Na Bulovce.

Ano. Podle odborníků má být přístup k dítěti z gynekologického hlediska zcela specifický. Jenže spousta maminek, které, když má jejich dcerka intimní problémy, se jako první obvykle obrátí na dětského lékaře. Protože vlastně nevědí, kam s dítětem zajít. Stále je dost takových, které řeknou: Dětská gynekologie? To vůbec existuje?!

Hrozí této specializaci zánik?

Že se o dětské gynekologii moc neví, mi potvrzuje i doktorka Neumannová. Je otázkou, co je známo i o ostatních menších oborech, jako jsou dětská urologie, endokrinologie, nefrologie, ORL a podobně. Každému by ale mělo být jasné, že dítěti se musí věnovat odborník z příslušného základního oboru medicíny, který navíc disponuje i zkušenostmi s léčbou dětského pacienta,“ uvádí.

Podle Heleny Neumannové sice obor jako takový zatím nemusí bojovat o záchranu, ale…  „Usilujeme o možnost kvalitního vzdělávání a o udržení dobrých podmínek pro výchovu nových mladých kolegů. Pokud toto nebude možné, hrozí naší specializaci skutečně zánik,“ varuje doktorka Neumannová.

Dětský gynekolog zná zvláštnosti dětského věku

Dětský gynekolog je tedy lékař, který má v postgraduálním vzdělávání atestaci z dětské gynekologie, lékař, který zná zvláštnosti dětského věku. Jaké to jsou? Tak například výtok je v dětském věku způsoben odlišnými bakteriemi, než je tomu u dospělých žen. Vyšetření dítěte se zpravidla neprovádí v zrcadlech ale vaginoskopem. Vyšetřuje se konečníkem, ultrazvuk se provádí při naplněném močovém měchýři,“ vypočítává doktorka Neumannová.

Jako další příklady pak uvádí: „Úrazy na rodidlech jsou u dítěte ošetřovány výhradně v narkóze. Ještě před samotnou prohlídkou je potřeba s dítětem navázat kontakt, zbavit ho strachu z vyšetření a vše mu náležitě vysvětlit. Situaci je nutné objasnit i rodičům…“

Nejčastější intimní problémy děvčátek

A jaké jsou nejčastější gynekologické problémy u děvčátek? „V klidovém období se jedná především o synechie slepení stydkých pysků, výtoky, bolesti břicha nebo různé úrazy,“ říká MUDr. Neumannová. Podle vedoucí ambulance dětské gynekologie v Nemocnici Na Bulovce se pak s nástupem puberty a menstruace mohou přidávat poruchy menstruačního cyklu. „Starší dívky k nám často přicházejí pro antikoncepci. Dětský gynekolog nezřídka řeší (ve spolupráci s dětským endokrinologem) poruchy pohlavního dospívání a operuje rozličné vývojové vady,“ doplňuje Helena Neumannová.

Jak vypadá samotné vyšetření se dočtete v článku Jak se gynekologicky vyšetřují malé holčičky?