Čas od času jsou nateklé kotníky běžné u každého, zvláště pokud jste dlouho stáli nebo seděli. Pokud se vám to ale stává často nebo se přidají další příznaky, může to signalizovat vážný zdravotní problém.

Zejména v teplejších měsících je žilní systém mnohem víc zatížen, a kvůli tomu se část krve hromadí v nohách, kde způsobuje otoky, bolesti nebo pocit tíhy. A pokud navíc patříte k rizikovým skupinám, tedy lidem, kteří kouří, jsou obézní, užívají hormony nebo už někdy měli žilní trombózu, můžete být ohroženi žilními záněty. Podceňovat tedy symptomy, jako jsou otoky, bolest či pocit tíhy, není v pořádku. Chronická žilní onemocnění dolních končetin jsou přitom nejběžnější poruchou lidského zdraví.

Dostaňte otoky pod kontrolu

Otok nohou a kotníků, neboli edém, může způsobit cokoli. Sám o sobě není nebezpečný, ale může být velmi nepříjemný. Otoky vlastně nejsou onemocnění, ale pouze symptom, a nejlepší způsob, jak ho léčit, tedy je – léčit příčinu. Ať je důvod jakýkoli, existují přípravky a rady, které vám přinesou úlevu. A nejlepší léčbou je prevence.

Sport

Cvičení pomůže zlepšit krevní oběh, při pohybu nutí svaly žíly, aby se smrštily, a tím udržují jejich elasticitu. Nejlepším typem pohybové aktivity je chůze, jízda na kole či rotopedu. Při jízdě na kole ale našlapujte raději špičkami. Vhodné je in-line bruslení či nordic walking. Jste-li silnější, choďte plavat nebo cvičte jógu. Je dobré, když budete pohybové aktivity střídat – neseďte ani nestůjte dlouho na jednom místě.

Kompresivní punčochy

Máte často oteklé nohy? Noste kompresivní punčochy a zapomeňte na boty na vysokém podpatku. Kompresivní (stahovací) punčochy jsou k dostání nejen v obchodech se zdravotnickými potřebami, ale i v lékárnách, kde by vám také měli poradit stupeň komprese. A určitě se za ně nemusíte stydět, vyrábějí se i s krajkou (stehenní se samodržícím lemem), takže s nimi uděláte dokonce parádu.

Namáčení ve vodě

Nateklé nohy ocení namáčení ve vodě pokojové teploty. A ještě jedna vychytávka by vás mohla nadchnout – namáčení nohou ve vychlazeném tonicu. Tonic totiž obsahuje chinin a bublinky, což pomůže snížit zánět.

Zvedejte nohy!

Gravitace není váš přítel, pokud vás trápí otoky. Proto zvedejte nohy pokaždé, když to jde. A to i doma při večerním polehávání na gauči u televize – vždy si nohy podepřete, klidně několika polštáři. V ideálním případě by nohy měly být zvednuté nad vaším srdcem.

Pijte dostatek tekutin

Hlídejte si, abyste v jídelníčku neměli příliš soli. Sůl přispívá k otokům. Pijte proto hodně vody, minimálně 8 až 10 sklenic denně. Do vody si můžete nakrájet okurku nebo nakapat citron. Oba tyto plody mají protizánětlivé vlastnosti, takže pomáhají bojovat proti otokům.