Genetické předpoklady, typ zaměstnání, zdravotní stav, pevná vůle a dostatečná motivace zdaleka nejsou jedinými faktory, které znatelně ovlivňují pokusy zhubnout nebo změnit životní styl. Podle všeho to vypadá, že značný vliv na takové snažení má i menstruační cyklus…

Víte, že existují ženy, které se řídí svou cykličností, tedy tím, v jaké fázi menstruačního cyklu jsou? Tyto ženy věří, že každých 28 dní projdou čtyřmi fázemi. Každá jinak přeje aktivitě, jinak tvořivosti, jinak touze začínat nové věci. Podle toho si tyto cyklické dny plánují schůzky, pracovní nasazení i začátky velkých věcí, jako je hubnutí nebo první a rozhodující návštěva ve fitku. Cyklické ženy jsou totiž přesvědčené, že nám jde opravdu každý den lépe něco jiného. A jak by to mohlo být ve vztahu k hubnutí a cvičení?

4 fáze menstruačního cyklu

 1. fáze (1.-6. den od začátku menstruace): FÁZE REFLEKTIVNÍ
  – velké fyzické výkony je to poslední, na co jste vnitřně naladěné… Přestože se možná i přes případné bolesti a nepohodu vybičujete, nebudete mít ani z oblíbeného cvičení tak dobrý pocit jako obvykle. Tělo si žádá klid, a pokud už potřebujete cvičit, vyberte si spíše z „body and mind“ nebo se jen projděte, věnujte se strečinku (viz naše další tipy). Když je vám zle, prostě si pohyb odpusťte na dva tři dny úplně. Začínat hubnout, měnit jídelníček? Ani na to není nejlepší čas. Stejně vás nejspíš honí chutě a bojovat s nimi by bylo dvojnásob náročné než jindy!
 2. fáze (7.-13. den): FÁZE DYNAMICKÁ
  jen co se vaše tělo očistí, všechno bude jiné. Fyzička poletí nahoru stejně jako chuť a odhodlání nastartovat všechno nové anebo běžící věci ještě pozvednout. Co navíc začnete v této fázi, to také mnohem pravděpodobněji dotáhnete do konce. Vůle i vytrvalost jsou na vrcholu, energie máte na rozdávání… Toužíte-li začít cvičit, hubnout, zajít za výživovým poradcem, tohle by měly být nejlepší dny pro správné začátky i nové úspěchy. Pokud už na sobě nějakou dobu makáte, je čas dát si pořádně do těla a přestat si odpouštět sem tam kousek čokolády!
 3. Fáze (14.-20. den): FÁZE EXPRESIVNÍ
  ovulace je zase z těch pasivnějších fází menstruačního cyklu. Naše tělo se chystá na potenciální mateřství a my se hodně soustředíme samy na sebe, a protože hodně pracuje intuice, vyplatí se přiznat si, jestli pro sebe opravdu děláte to nejlepší a jestli jste se pro to obklopila těmi nejlepšími lidmi. V těchto dnech mnohem více pocítíte, jestli jsou pro vás váš trenér, kouč, výživový poradce nebo fyzioterapeut ti praví, nebo zda byste se měla podívat po jiných. Intuice je právě teď mocná.
 4. Fáze (21.-28. den): FÁZE KREATIVNÍ
  chutě v rámci PMS jsou pekelná záležitost. Fyzická výkonnost navíc ke konci této fáze zase začíná klesat, stejně jako nálada. Můžete-li, začněte plánovat i nějaké wellness aktivity (relax patří ke zdravému životnímu stylu). Pokud právě v těchto dnech uděláte nějaký hubnoucí přešlap, snažte se za to hlavně moc netrestat – sebetrýznění je jednou z „činností“, ve kterých bychom my ženy mohly pořádat ve 4. fázi soutěžní klání. Nic se vám nejspíš nebude zdát dost dobré, povedené, správné, vhodné… Je lépe uzavřít se do sebe a slíbit si, že na sebe budete pár dní fakt hodné. Se sebeláskou to stejně dotáhnete nejdál. V životě i hubnutí.

Menstruace by neměla být výmluva

Přese všechno výše uvedené by se menstruační cyklus a jeho jednotlivé fáze neměly stát vaší výmluvou, ale když už, tak spíš „zbraní“ na cestě ke skutečně individuálnímu hubnutí. Tak to klidně berte. Vnímejte své tělo a více mu naslouchejte! Možná se vám nebude chtít jít na kickbox, když menstruujete. Možná odmítnete i kamarádku, která vám bude namlouvat, že jste jen líná. Ale odmítnout náročné cvičení během menstruace (nota bene té, která je pro vás bolestivá a spojená s potížemi) je vlastně v pořádku.