Existuje řada činností a nepříznivých vlivů, které mohou vést k vaginálním problémům, toto téma je ale často tabu. Zejména mladé dívky se o problémech spojených s jejich klínem stydí mluvit. Avšak dodržováním několika základních pravidel lze problémy s intimními partiemi rychle a snadno vyřešit, a dokonce jim předcházet.

 

Ženské intimní partie jsou velmi citlivou oblastí s kyselým pH, které může snadno vyvést z rovnováhy i malá chyba, jako je použití nevhodných mycích prostředků či parfemované mýdlo. Při zvolení mycích prostředků se zásaditým pH může být narušena poševní mikroflóra a mohou se tak přemnožit některé bakterie. Dívky si pak mohou zadělat na pěkné problémy, jako je nepříjemný svědivý výtok, nebo dokonce na gynekologický zánět, o kterém ale nechtějí mluvit. K hygieně dámského klína by proto měly být používány pouze speciální prostředky se správným pH, které nenarušují přirozené vnitřní prostředí.

 

Pozor na časté mytí!

Intimní partie žen jsou velmi náchylné a špatná péče o ně se může projevit téměř okamžitě.  Především mladé dívky může napadnout, že nejlepším řešením intimních problémů může být časté mytí.  Avšak opak je pravdou, nejen špatně zvolená kosmetika, ale i nadměrné mytí může narušovat přirozené prostředí intimní mikroflóry. Při častém mytí několikrát denně dochází k vysušování i následnému podráždění. Projevy jsou pak pálení, svědění, a dokonce i bolesti v podbřišku. Pokud je potřeba častější mytí než v doporučeném množství jednou denně, například v případě první menstruace dívek, je dobré používat pouze čistou vodu bez mýdla. Dalším faktorem při mytí, kterému by měl být věnován zřetel, je směr otírání rozkroku směrem zepředu dozadu. Tím lze zabránit nepříjemné infekci pochvy bakteriemi z konečníku.

 

Prodyšné spodní prádlo

Mladé dívky při výběru spodního prádla nejčastěji dbají na vzhled. Nicméně důležitějším kritériem při volbě kalhotek pro zdravý ženský klín je prodyšnost prádla a jeho složení. Ideální volbou jsou spodní kalhotky ze 100% bavlny. Umělá vlákna totiž pokožce zabraňují dýchat, dráždí ji, a tak vzniká ideální prostředí pro přemnožení některých bakterií. Rizikem může být také nošení tangových kalhotek, které mohou zanést bakterie do nežádoucích míst.

 

Pestrá strava

V mládí si málokdo hlídá stravu, její vyváženost a pestrost. Bakteriální nerovnováha v dívčím rozkroku může však vznikat také kvůli stravě, která je založena na velkém množstvím bílé mouky, cukru nebo alkoholu. Při nevyvážené stravě může docházet k narušení mikroflóry ve střevech, což může negativně ovlivnit také přirozenou mikroflóru pochvy. Pro zajištění zdravých střev je ideální například pravidelně konzumovat mléčné výrobky s živými kulturami, jako jsou jogurty nebo kefíry.

 

Pozor na vodní radovánky!

Léto je již sice pomalu u konce, ale pobyt ve vodě ještě stále může napáchat své škody. Při vaginálních obtížích není ideální se koupat v menších rybnících nebo v přeplněných koupalištích. Vhodné je koupání v moři, popřípadě v čisté řece či pískovně. Před koupáním venku je vhodné používat ochranný gel s obsahem kyseliny mléčné, která udržuje bakterie v rovnováze. Prospěšná je také kyselina hyaluronová, která zvlhčuje sliznici, regeneruje ji a chrání před patogenní mikroflórou. Důležitá je i kyselina askorbová neboli vitamin C, ta napomáhá udržet přirozené kyselé prostředí.  Ideálním přípravkem kombinující všechny tři složky je například HYDROfemin PLUS (čtěte pečlivě návod k použití a informace o bezpečném použití prostředku. Hydrofemin PLUS vaginální gel 75 g a 7 x 5 g je zdravotnický prostředek. Certifikát vydala notifikovaná osoba číslo 2409), který jednoduše zakoupíte v lékárně. Po koupání je důležité nenechávat na sobě mokré plavky a intimní partie si umýt vhodným mycím prostředkem, důkladně osušit a opět použít gel.

 

Co si zapamatovat?

 Základní tipy pro intimní partie bez problémů:

  1. Zvolte mycí prostředky s kyselým pH
  2. Vyhněte se častému mytí
  3. Spodní prádlo ze 100 % bavlny
  4. Vyvážená zdravá strava
  5. Správná péče po koupání