Málokterá žena je dostatečně silná, aby dokázala mluvit o řadě problémů, které jsou spojené s onkologickou léčbou. Velká část populace, tak ani netuší, jak častým problémem žen postižených onkologickou léčbou a chirurgickými zákroky ženských orgánů je vaginální suchost, mykózy a s tím i spojené sexuální problémy. Proto je následně pro mnohé velmi těžké vzniklé problémy vyřešit.  

 

Během onkologické léčby může docházet vlivem léků k narušení přirozené produkce hormonu estrogenu, a tak i nedostatečné vlastní hydrataci poševní sliznice. Zejména během léčby rakoviny prsu nebo děložního čípku dochází také k hormonální terapii, která může zapříčinit nerovnováhu hormonů a následně i vaginální suchost. Ta vede k dalším problémům, jako je svědění a pálení, drobné prasklinky, ale také zánět a krvácení. V takovém případě dochází k velmi bolestivému pohlavnímu styku a partnerský život pacientek chátrá. O problémech se stydí mluvit a trpí i jejich psychické zdraví.

 

Začátek péče je prevence

Mnoho žen, ač to možná neví, spadá do rizikových skupin náchylných k onkologickému onemocnění. Nejčastěji se jedná právě o rakovinu prsu. Jestliže máte ve vaší rodinné anamnéze pacientky s rakovinou prsů, tak od 25. roku docházejte na pravidelné prohlídky. Pokud jste si již onemocněním prošly, opravdu nezanedbávejte řádné kontrolní screeningy a gynekologické prohlídky.

 

Dodržujte zdravý jídelníček

Na vaginální suchost má negativní vliv kromě výše zmíněné hormonální léčby také nevyvážený jídelníček. Velkém množství sladkých potravin a tekutin výrazně zvyšují pH v poševní sliznici. Kvůli vysoké konzumaci sladkých pokrmů a přemíře bílého pečiva je zvýšena pravděpodobnost vaginální mykózy, a tedy i nepříjemného pálení, svědění a výtoku. Tyto zdravotní komplikace téměř znemožňují kvalitní sexuální prožitek. Zkuste si tedy nastavit zdravý a vyvážený jídelníček a výsledky se dostaví.

 

Věnujte pozornost péči o svou intimitu

Na řešení poševní suchosti i pro prevenci vaginální mykózy ji ideální využívat jemné přípravy složené z kyseliny hyaluronové, mléčné a askorbové. Kyselina hyaluronová je přirozenou součástí lidského těla, která obnovuje přirozený fyziologický stav vaginální sliznice, chrání tkáně před patogenní mikroflórou a díky ochrannému gelovému povlaku se rychleji hojí drobné prasklinky vzniklé suchostí. Kyselina mléčná zase tvoří potřebné kyselé prostředí pochvy, a tím udržuje bakteriální rovnováhu sliznice. Kyselina askorbová neboli vitamin C pak napomáhá udržet přirozené kyselé prostředí. Tyto tři látky obsahuje například přípravek HYDROfemin PLUS (čtěte pečlivě návod k použití a informace o bezpečném použití prostředku. Hydrofemin PLUS vaginální gel 75 g a 7 x 5 g je zdravotnický prostředek. Certifikát vydala notifikovaná osoba číslo 2409), který je dostupný v lékárnách.

 

Vyhněte se stresu a vyhledejte odbornou pomoc

Stres také rozhodně nepřispívá návratu do normálu vašemu sexuálnímu životu, kvůli němu se vaše svaly zbytečně stahují a znemožňují uvolnění. Stres dále může způsobit také zmatek i ve vašem libidu. Pokud je hlavním problémem pro návrat do normálního života vaše psychika, nestyďte se a vyhledejte odbornou pomoc v podobě psychologa nebo terapeuta.