Naprostá většina maminek chce v dnešní době kojit, a je to tak správně – kojení je nejlepší a nejpřirozenější způsob výživy miminek. Jenže i když se situace v porodnicích pomalu zlepšuje a sestřičky mají snahu vás kojení naučit, není všechno tak ideální, jak by mělo být.

Někdy jsou maminky tlačeny do zvláštních, nepohodlných pozic, typicky na židli vedle postele. Vyjma maminek, které rodily císařských řezem, většinou sestřičky nerady vidí kojení vleže, které je nicméně pro spoustu maminek a miminek přirozené. Stane se pak, že maminka přijde domů a pohodlné kojící polohy nezná nebo je neumí správně praktikovat.

Staré váhy i nevyžádané dokrmy

Zkuste si také třeba porodit v pátek – během víkendu většinou laktační odbornice v porodnicích nepracují a v pondělí ráno už se ocitnete zmatené doma. Sestřičky v porodnici zaškrtli u vašeho miminka „plně kojeno“, poté, co se vám nějakým záhadným způsobem podařilo třikrát za sebou nakojit třicet mililitrů a prastará analogická váha se trochu hnula nahoru – nejste si ale jisté, jestli je to dáno vaším kojením nebo jen nepřesným vážením. Někdy se dokonce sestry nerozpakují děťátku, kterému se přibírat nechce, „šoupnout“ nějaký ten dokrm, aby se váha hnula a už mohli maminku z přeplněné porodnice propustit.  To je ale problém, protože dítě by mělo přibírat z kojení, nikoliv z dokrmu. Tato situace pak nutí maminky podávat doma další dokrmy a často proto zbytečně a předčasně kojení vzdají.

Kojení není samozřejmé

Doma se můžete setkat se spoustou potíží. Miminko může přibírat málo nebo vůbec. Nebo, a to je klasický případ, přibývá v šestinedělí dobře, a později začne příbytek na váze stagnovat – na vině bývá špatná technika sání miminka, která se ovšem neprojevila, dokud mléko teklo „proudem“, a začíná zlobit až později, kdy už se prsa tolik nenalévají a miminko se musí víc snažit. Nebo vás kojení bolí – což nebývá normální, na vině je většinou opět špatná technika nebo nevhodná léčba ran na bradavkách.

Dojede osobně, zapůjčí pomůcky

Chtěla byste, aby někdo osobně zkontroloval vaši techniku, aby vás naučil poznat, že miminko skutečně pije, aby vás uklidnil a zhodnotil přírůstky na váze a celkovou vizáž děťátka. Dítě, které má dost mléka, vypadá zkrátka většinou na první pohled „zdravě“, což ovšem rozezná pouze cvičené oko.

To všechno dokáže kvalitní laktační poradkyně. Radí po telefonu, dojíždí osobně i domů. Některé vám zapůjčí i váhu nebo odsávačku mléka či suplementor, pokud byste ho potřebovala, a naučí vás tyto pomůcky používat.

Stránkami, které navštívit, pokud laktační poradkyni potřebujete, je kojeni.cz, kde mimo spousty užitečných rad najdete i seznam laktačních poradkyň sdružených v Laktační lize. Mnohé z nich jsou schopné a ochotné reagovat velmi rychle. V krizových situacích, kdy se vám třeba vůbec nedaří děťátko nakojit, některé přijedou i týž den – jen je jich potřeba obtelefonovat více a zjistit, která má čas. Na stránkách kojeni.net zas funguje kvalitní e-mailová a on-line poradna. Je ovšem zpoplatněna.

Zavřete stresu dveře

Jedna rada na závěr od zkušené maminky. Pokud laktační poradkyni potřebujete, určitě ji zavolejte. Většinou opravdu pomůže, poradí a uklidní a budete se možná divit, jaké výrazně se může odrazit drobná úprava techniky kojení na přibývání a prospívání vašeho miminka. Dejte si ale pozor na to, že některé laktační poradkyně se v dobré víře snaží maminku „rozkojit“ za každou cenu. Pokud to ale navzdory vaší snaze nejde, miminko neprospívá ani po dvou, třech týdnech a máte pocit, že vás celá situace neúměrně stresuje, nebojte se podání dokrmu – správná laktační poradkyně vám ukáže i alternativní způsoby, které vaše miminko hned neodstaví. Kdyby náhodou i přesto kojení nevyšlo, nic si nevyčítejte.

Pokud to nevyjde, nevyčítejte si to

Existují situace, kdy je třeba mléko dlouhodobě odsávat, a to je velmi náročné.  Ne každá maminka,  zvláště  pokud má více dětí, může celý čas věnovat kojení, odsávání a stimulaci prsou.  Dobré je si taky uvědomit, že dnes už existují i velmi kvalitní umělá mléka. Kojit je skvělé a laktační poradkyně vám pomůže vyřešit problémy, ale všechny situace se zvládají mnohem lépe, pokud si uvědomíte, že kdyby to nevyšlo, tak pro vaše děťátko existuje plnohodnotná náhrada.