Na mateřské vnímáme všechny tělesné signály svého dítěte, abychom věděly, jak nejlépe reagovat. Své vlastní tělo však často odsouváme do pozadí. S rostoucí váhou dítěte a náročností mateřské „dovolené“ se nám to ale může vymstít. Co dělat, abychom zvládaly zátěž pokud možno bez komplikací?

Po obrovské tělesné zátěži, jakou je těhotenství, jste se sotva stihla zotavit a už se pouštíte do dalšího, ještě náročnějšího fyzického výkonu. Zvedáte každým dnem těžší dítě, přenášíte ho buď v autosedačce nebo v kočárku, a to nejlépe několik pater. Přitom vás produkce mateřského mléka připravuje o podstatnou část energie a noční kojení o spánek. „Přestože je ženské tělo zázrakem přírody, které si s rostoucí zátěž poradí, snahou každé matky by mělo být zvládnout ji bez dlouhodobých následků,“ říká Lenka Augustínová z fyzioterapeutického centra Kinisi v Praze a doporučuje 3 jednoduché cviky na posilování nohou, paží a hlavně břišních a zádových svalů, které udržují tělo ve vzpřímené poloze.

3. měsíc

Lehněte si na podložku, zvedněte nohy do pravého úhlu a ruce držte před sebou. Potom je pomalu pokládejte do vzpažení a snažte se přitom mít záda stále v kontaktu s podložkou.  Při cviku přirozeně dýchejte do celé spodní části břicha, třísel a kříže. Délka cviku se odvíjí od toho, jak dlouho udržíte nohy ve vzduchu a záda pevně na podložce (30-60 sekund). Cvik můžete ztížit přidáním závaží do rukou nebo před sebou držet dítě a prodýchávat.

Dřep

Postavte se rozkročmo s chodidly dopředu a rovnými zády. Dejte si pozor na prohnutí v kříži. Pomalu jděte do podřepu (jako byste si sedali na stoličku) a stále mějte rovná záda. Kolena by se neměla vtáčet dovnitř a jejich osa by neměla přesahovat špičky. Cvičit můžete také s dítětem v rukou nebo činkami.

Motorkář

Sedněte si na stoličku s nohami před sebou, patami v kontaktu s podložkou a špičkami ve vzduchu. Narovnejte záda a ruce držte před sebou. Celé tělo nakloňte dozadu tak, aby záda zůstala rovná a ve spodní části se neprohnula. Důležité je, aby hlava zůstala v rovině s trupem. Celými pažemi potom pohybujte do stran. Při cviku se pravidelně a přirozeně nadechujte do spodní části břicha, třísel a kříže.

Tyto jednoduché cviky, které se doporučují maminkám na mateřské, mají za úkol zpevnit celé tělo a zmírnit dopady každodenní zátěže. Jejich hlavní výhodou je, že se nemusí cvičit v žádném fitness centru, ale zvládnete je v pohodlí domova a klidně za přítomnosti, případně i pomoci svých potomků.