Příčina bolestí hlavy může být často psychického původu, velkou roli zde hraje například dlouhodobý stres, nepřiměřená psychická zátěž nebo prožívaná úzkost.

Tyto faktory se pak časem začnou projevovat i ve fyzické rovině, působí na oblast například krční páteře, kde vzniká vyšší napětí svalů a vazivových tkání. To postupně napomáhá ke špatné funkci páteře nebo k tvorbě blokád, které pak mohou následně způsobit bolesti hlavy. Čím déle se nám stres a psychická úzkost v těle hromadí, tím horší mohou být naše obtíže, které se pak o to hůře později napravují.

Rozpoznejte bolest hlavy

„Bolest hlavy dělíme na primární a sekundární. Ta první větší část (asi 75 %) se vyskytuje většinou sama o sobě a na jejím vzniku se nepodílí žádné jiné onemocnění. Mezi nejznámější patří migréna a pak také tzv. tenzní bolesti hlavy. Tou druhou, závažnější a někdy i život ohrožující skupinou, jsou bolesti sekundární, které jsou doprovodným jevem jiného onemocnění,“ vysvětluje neurolog MUDr. Jiří Ondra z Lékařského domu na Praze 7. Některým typem bolesti hlavy životě trpělo zhruba 93 % mužů a 99 % žen. Bolesti hlavy bychom neměli podceňovat, ale stanovit přesnou hranici, kdy už je třeba náhled odborníka, je velmi těžké. Máte-li podezření nebo se objeví pravidelná či nezvykle intenzivní bolest hlavy, které vás omezuje v běžných denních aktivitách, obraťte se na lékaře, který provede potřebná vyšetření.

Kdy už mluvíme o migréně?

„Migréna patří mezi nejznámější primární bolesti hlavy a jejími příznaky jsou jednostranné chronické a opakující se intenzivní bolesti, které jsou doprovázeny nevolnostmi či dokonce zvracením, dále se přidružuje přecitlivělost na hluk a světlo,“ říká neurolog. Migréna může trvat několik hodin, ale i několik dní. Postihuje častěji ženy, u nás zhruba ve 20 %, ale ani mužům se nevyhýbá. Tam je číslo ale podstatně nižší, 5 %. Je to opakující se záchvatovité onemocnění a většinou se začíná projevovat v pubertě. Někdy se ale může objevit už v dětství. Typické jsou pro migrénu genetické predispozice. Může mít ale souvislost také se stresem, alergiemi nebo se může objevovat jako doprovodný jev menstruace.

Co s tím?

V první řadě je důležité si uvědomit, co může naše problémy způsobovat a naučit se proti tomu aktivně bránit. „Je třeba chtít pomoci sami sobě a být ochotní pro to něco udělat. Často může pomoci změna životního stylu, zařazení pravidelného aktivního pohybu do našeho denního programu. Dopřejte si například procházky v rychlejším tempu, ty rozpumpují krevní oběh a dopomohou snížit stres. Pokud i přesto potíže přetrvávají, vyhledejte odborníky – psychologa, rehabilitačního lékaře nebo neurologa,“ doporučuje MUDr. Michaela Tomanová.

A co prevence?

Stejně jako se vším i u bolestí hlavy, pokud nejde o dědičný problém, funguje skvěle prevence. Jednou z nich je úprava jídelníčku – existuje totiž řada potravin, které bolesti hlavy mohou spouštět. Jezte a pijte pravidelně, vyhýbejte se cigaretám a alkoholu, naučte se odpočívat, vyhýbejte se co nejvíce stresu a napětí. „První pomocí může být studený obklad, odpočinek, masáž nebo některé bylinky. V horších případech mohou pomoci volně prodejné léky proti bolestem (ibuprofen, paralen, aspirin). Co se týče migrény – je potřeba zasáhnout již v době prvních příznaků a často běžné léky nestačí. Pacient tak musí sáhnout po tzv. antimigrenikách (léky ze skupiny triptanů), které tlumí bolest, ale zároveň zabraňují rozvinutí záchvatu a omezují doprovodné příznaky migrény,“ říká závěrem MUDr. Ondra.