Kde jsou ty časy, kdy Češi jezdili maximálně do Itálie či Chorvatska! S tím, jak se zlepšuje naše ekonomická úroveň, se zvyšují i naše dojezdové možnosti. Země jako Bali, Srí Lanka, Kuba, nebo Thajsko pro nás rozhodně nejsou nedosažitelné. Cestujeme doslova po celém světě, objevujeme země Ameriky, Afriku i Asii a mnohdy sebou bereme i své děti.

Pokud se chcete na cesty vydat i vy, berte vždy v úvahu věk dítěte a tomu přizpůsobte destinaci. Pokud máte batole, rozhodně jej neberte do míst, kde hrozí nedostatečná hygiena. V žádném případě necestujte s dětmi tam, kde není dobrá bezpečnostní situace, ale jen na místa skutečně prověřená, s dostatečnou hygienou a přístupem k pitné vodě. Uvědomte si, že dětem je cílová destinace vlastně jedno, úplně stejně dobře by se bavily doma nebo v Bibione, jde tedy spíše o vaše povyražení, nechtějte ale, aby to bylo na úkor vašich dětí.

Exotiku ano, ale nikoliv poznávací

S dětmi tedy rozhodně nemůžeme doporučit zájezdy, na kterých se neustále přemísťujete a poznáváte památky. Děti to považují za nudné a můžete čekat, že budou „zlobit“. Pokud se chcete vypravit do dalekých krajin, volte raději pobytový zájezd v nějakém krásném prostředí, kde jsou dostupné podobné podmínky, jako máte doma, tedy hlavně přístup k vodě, čisté lůžko a pestrá strava. Ohledně stravy raději neexperimentujte, vy i vaše děti jezte prověřené potraviny. Starat se o děti a přitom odbíhat zvracet na toaletu není dobrý start dovolené.

Očkování? Jen někde

Pro cesty do exotických zemí je velmi často třeba speciální očkování. Doporučujeme volit destinace podle toho, zda je sem možné jet i bez očkování. Protože proč dětský organismus zbytečně zatěžovat? To, že zde není třeba očkování, je také ukazatelem toho, že jde o destinaci, kde by měla být dobrá hygiena a kam můžete cestovat bez obav. Bez očkování se můžete vypravit například na Mauritius, Kubu, do Dominikánské republiky, na Seychely, Maledivy, do Mexika, Spojených arabských emirátů nebo Nizozemských Antil.

Kámen úrazu, cesta

Pokud na uvedená místa dorazíte, dostane se vám vysokého komfortu, v hotelu je většinou pro dítě vše dostupné, zakoupit lze mléko, pleny atd. Kamenem úrazu ale bývá cesta. Vzhledem k poloze naší republiky je za exotikou třeba cestovat poměrně dlouho, zaoceánský let trvá nejméně deset hodin, a to už může být pro malé dítě obrovský problém. Pokud máte ještě malé děti třeba dvě, může se vám stát, že cesta se stane noční můrou a vy a vaše okolí budete neskutečně trpět. Zajímejte se tedy alespoň o to, zda je plánované nějaké mezipřistání, kdy by se děti mohly protáhnout a rozptýlit, nebo plánujte přelet v nočních hodinách, kdy je šance, že by děti mohly spát. Mezi maminkami vede právě Mauritius, kam se letí sice dvanáct hodin, ale v Dubaji má letadlo mezipřistání.

Pokud budete cestovat s dítětem do dvou let, obdrží automaticky letenku za sníženou cenu pro tzv. infanta, kdy nemá své vlastní místo a pokud není volné místo navíc, musí sedět po celou dobu na vašem klíně. Zvažte tedy, zda není lepší dokoupit i pro takového prcka vlastní letenku. Do letadla nezapomeňte dostatek hraček, omalovánky, vlhčené ubrousky, náhradní pleny, pití a jídlo.

Počítejte s tím, že cestování s dítětem je věc značně nevypočitatelná a že může proběhnout v pohodě, nebo se může proměnit v horor. Nenechejte se ničím vykolejit a snažte se udržovat dobrou náladu. Vždyť hlavním přínosem je, že cestujete jako rodina, tak si to užijte.