Pro každého z nás je samozřejmostí hygiena: mytí těla, čištění zubů, česání vlasů nebo mazání těla krémem… Vnější očistu bereme vážně, na tu vnitřní ale zapomínáme. Náš organismus si zaslouží odlehčení a odpočinek od trávení nezdravého jídla a konzervačních látek. A v létě je ten nejlepší čas, kdy s detoxem začít.

To, že máte tělo zanesené toxiny, se může projevovat průjmy, pálením žáhy, únavou nebo pocitem těžkosti. Tělo se čistí samo, ale občas mu musíte pomoci, aby se znovu nastartovalo. Koneckonců strava ovlivňuje váš psychický i fyzický stav. Dopřejte si proto letní detox.

Detox jde v létě lépe

Detox pročistí váš organismus, ale nespasí vás, pokud celoročně konzumujete mastné, masité, slané, sladké či tučné výrobky. Ideální je dopřát si detox alespoň dvakrát do roka. Vhodnou dobou je jaro, podzim nebo právě léto.

V létě máte více času, protože je vidět do pozdních večerních hodin, a jste nabití serotoninem, hormonem štěstí. Ten vám dodá energii, budete mít sílu na večerní cvičení a také se více potíte. A především, máte kolem sebe mnohem více čerstvých surovin. Hubnutí i detox jde jednoduše v létě lépe.

Jak nám detox pomůže?

Je těžké vyjít ze své komfortní zóny, protože všichni jsme zvyklí na určitou stravu a příjem živin. Není jednoduché změnit zažité zvyky, proto může být obtížné začít s detoxem, ale vaše tělo vám pak poděkuje. Detox se totiž příznivě projeví na vašem zdraví: zmírní bolesti zad, hlavy, kloubů i napětí v těle. Zlepší imunitní systém, odstraní únavu, odlehčí trávení, pročistí játra, ledviny, zlepší vyprazdňování. Pomůže vám například zbavit se závislosti na cukru nebo nadměrném používání soli. Naučíte se jíst pomalu a vnímat jednotlivé chutě. Navíc se vám také určitě povede se zbavit nějakého toho přebytečného faldíku.

Co se při detoxu nesmí

Při detoxu možná zažijete pocit, že nesmíte jíst vůbec nic, protože ze svého jídelníčku musíte vyřadit opravdu mnoho potravin. Při detoxu nesmíte pít alkohol. Zrovna v létě není snadné se vyhnout lákadlu v podobě osvěžujícího Aperolu nebo mojita, ale detox nikdy netrvá dlouho, takže se dá zvládnout. Nepoužívejte cukr (ani med a různá sladidla) a sůl. Vyřaďte ze svého jídelníčku potraviny osahující lepek, protože ten zahleňuje organismus. Při detoxu také není vhodné konzumovat živočišné produkty jako maso, sýry a mléčné výrobky. Hlavně nekuřte, nepijte sladké nápoje, černý čaj a kávu.

Hladovět určitě nebudete

V létě máme k dispozici spoustu čerstvého ovoce a zeleniny, a takže ideální je detox pomocí ovocných či zeleninových šťáv. Navíc šťávy a smoothie vás příjemně osvěží a dodají vám spoustu energie a vitamínů. Dobře se tráví a nebudou vás trápit zažívací problémy.

Dodržujte 5 – 6 jídel denně. Držte se pravidla – dopoledne ovoce, odpoledne zelenina. Ranní smoothie z čerstvého ovoce vás zasytí a nastartuje. Pokud ráno nemáte čas na jeho přípravu, taky si můžete jen nakrájet ovoce a posypat ho trochou skořice nebo vymačkat čerstvou šťávu. Odpoledne se cukrům vyhýbejte a místo nich zkuste zeleninové šťávy nebo saláty. Nezapomínejte také na pitný režim. Při detoxu musíte vypít dvojnásobné množství tekutin (nejlepší je čistá voda) než normálně.

Detox ale není mučení, takže se zbytečně nestresujte tím, že nedodržujte nastavený plán, který vám diktuje sníst ráno jablko, ke svačině mrkev a k večeři okurku. Řiďte se podle svého těla a pocitů a detoxikujte se po svém. Jen nezapomínejte na základní pravidla a těch se držte.

Jak dlouho?

Detox pomocí zeleninových a ovocných šťáv se doporučuje na 7 dnů. Pokud jste nikdy předtím detox nepodstoupili, raději ho nejprve zkuste na dva nebo tři dny a za týden ho zopakujte.  Nebo si detox rozplánujte na celé léto a v prvním týdnu odstraňte ze svého jídelníčku sůl, v druhém cukr a v dalším laktózu. Pozvolna se ke šťávám dostanete.

Nejúčinnější potraviny k detoxikaci?

Očistu organismu můžete doplnit o přirozené detoxikační látky. Například zázvor odvádí toxiny z těla a má antioxidační účinky. Česnek zase čistí krev a pomáhá produkovat žluč v játrech. Koriandr dokáže snížit množství toxických kovů v těle a citron je plný vitamínu C a vyrovnává v těla PH. Zelený čaj vám zajistí pitný režim a podpoří odplavení toxinů z těla a doplní energii. Skvělou pomocnicí je samozřejmě čistá voda, na kterou v žádném případě nezapomínejte.

 

Typy na osvěžující špenátové smoothie:

Použijte 2 velké hrsti špenátu, půlku okurky, půl šálku kokosové vody, pár kapek čerstvé limetkové a pomerančové šťávy, čerstvou mátu a kostky ledu. Vše rozmixujte v robotu. Dobrou chuť.