Nastávající maminky často řeší otázku, zda je nutné v těhotenství jíst více, než je jim obvyklé. Máme pro vás odpověď.

Téměř polovina všech těhotných žen to s jídlem přehání. Alespoň tak mluví poslední statistiky zabývající se životním stylem žen v očekávání. Ženy v těhotenství nabírají několikanásobně více, než je zdrávo, což může přinést zdravotní problémy jak mamince, tak miminku. Nadměrné přibírání v těhotenství totiž zvyšuje riziko, že se narodí větší dítě, což může přispět k následným problémům s obezitou dítěte v dospělosti. Kromě toho větší miminko může (ale nemusí) znamenat, že maminka bude mít těžší porod, větší porodní zranění nebo dokonce bude nutné přistoupit k císařskému řezu. Posledním bodem, proč je lepší nejíst za dva, je následný boj s těhotenskými kily. Bohužel platí přímá úměra – čím více přibereme, tím hůře se nám kila pak budou shazovat.

Přibírat se musí

Nenechte se vyděsit. V těhotenství se přibírat prostě musí a je to správné a zdravé. Záleží ale na tom, jaká je vaše výchozí váha a také jak jste na tom s BMI.

Názorně vám ukážeme, že kilogramů navíc se nemusíte bát, protože v průměru jde o kilogramy související jen s váhou miminka a změnami, které probíhají v těle a nelze je ovlivnit. Navíc samy uvidíte, že někdy jde hlavně o zadržovanou vodu. To poznáte ihned po porodu, kdy zmizí otok tváře, končetin, apod.

Jak to tedy je s těmi kily:

  • 3,5 kg dítě
  • 1 kg placenta
  • 1 kg plodová voda
  • 1 kg děloha
  • 0,5 až 1 kg také zvětšující se prsa
  • Zvětší se také objem krve, a to někdy až o 2 kg
  • O 2 kg navíc přibude i vody v těle a další tekutiny
  • Zhruba v průměru 2–5 kg tuku (hlavně v oblasti bříška)

Přírůstek váhy podle BMI:

Podváha – BMI nižší než 18,5: 12–18 kg
Normální váha – BMI 20–24,9: 11–15 kg
Nadváha – BMI 25–29,9: 7–12 kg
Obezita – BMI nad 30: 7–9 kg

Proč ženy tolik přibírají?

Lékaři si kladou otázku, proč těhotné ženy v tolika případech (podle statistik je to 47 % žen) přibírají nad stanovenou míru. Důvodů je hned několik. Někdy to vlastně ani nelze ovlivnit a žena, ačkoli dodržuje životosprávu, přibírá víc, než by si přála. Jde totiž o zadržovanou vodu. S otoky má zkušenost snad 90 % rodiček. Dále je na vině hlavně nezdravý životní styl. Těhotné ženy si velmi často myslí, že si v průběhu devíti měsíců mohou dopřávat, co jim hrdlo ráčí a nabrané kilogramy snadno shodí. Jistě, existují ženy, které mají během pár měsíců zpět své vyrýsované tělo, ale většina z nás bude mít 30 kg nadváhy problém shodit ještě rok či dva po porodu. Proto je vždy lepší a zdravější dodržovat pravidlo „jíst pro dva“. Tedy vyváženou, pestrou a kvalitní stravu, 5–6× denně. Obecně platí, že v prvním trimestru žena nepotřebuje nijak zvyšovat svůj příjem kalorií, v druhém jde pak o 340 kalorií navíc a ve třetím je to navíc 450 kalorií denně.

Inteligentní-žena říká:

Objem 350 kcal odpovídá svačině skládající se z jednoho středně velkého jablka, jednoho kelímku netučného řeckého jogurtu a hrstičky mandlí.

Bez cvičení jdou kila nahoru

Odborníci se snaží nastávající maminky přesvědčit, že je pohyb velmi důležitý a zdravý. Jak pro jejich kondici, tak i pro vzhled těla. Nedostatek aktivity v těhotenství je dalším faktorem, proč se ženy trápí s větším množstvím kilogramů navíc. Není to ani tak vina žen, ale spíše společnosti, která tak nějak vnitřně brání ženám, aby se spolu se zvětšujícím bříškem nějak pravidelně hýbaly. To je ale načase změnit. V případě nekomplikovaného, fyziologického těhotenství by si žena měla dopřávat pravidelně zhruba 150 minut aerobní aktivity týdně. Skvělá je na to chůze, běh či jízda na kole i rotopedu. Vždy záleží na kondici, chuti i zdravotním stavu.

Spolupracujte s lékařem

Klíčem k úspěchu je i spolupráce s gynekologem. Nezlobte se na něj tedy (jako tehdy já na svoji paní doktorku), když vám vytkne, že se kilogramy blíží horní hranici a že je načase dávat si na přibírání pozor. Naopak při konzultaci můžete zjistit, jestli jde o hormony, vodu nebo špatné stravování. Lékař vám tak může pomoci zabránit zbytečnému přibírání. Dieta se během těhotenství rezolutně nedoporučuje. Každopádně ženy, které čekají miminko, by do svého jídelníčku měly hojně zařadit ovoce, zeleninu, libové maso, obiloviny a omezit přidané cukry, smažené potraviny, nezdravé tuky a tučné maso.