Věděly jste, že existuje 10 rozdílných způsobů a přístupů, jak porodit dítě? Díky našemu článku můžete zjistit, který je pro vás ten pravý.

Po přirozeném porodu bez zbytečných lékařských zásahů, léků a komplikací touží v podstatě každá žena. Někdy se ale příchod miminka na svět nepovede podle plánu, nebo maminka touží po netradičním způsobu porodu. Ani jeden ze způsobů nechceme hájit, doporučovat nebo očerňovat, pouze vám chceme představit několik možností, jak porodit dítě přesně podle vašich představ.

Domácí porod

Porod doma je v současnosti nejdiskutovanějším způsobem příchodu miminka na svět, který společnost rozděluje na dvě radikální skupiny. Jedna je pro, druhá proti. Žádná střední cesta. Česká legislativa není v současnosti domácím porodům nakloněna, což laicky znamená, že žena doma porodit může, ale nenajde žádnou porodní asistentku, která by jí mohla beztrestně pomoci. Domácí porod se hodí pro ženy, které cítí úzkost z nemocničních prostorů a chtějí si příchod miminka užít čistě v soukromí. Těhotenství by mělo probíhat bez komplikací, žena by měla být zdravá a porod nastat v termínu.

Císařský řez

Počet císařských řezů se v České republice rok od roku zvyšuje. Může být plánovaný, ať už z důvodu třeba polohy miminka nebo kvůli některým zdravotním komplikacím maminky, nebo akutní. K tomu se přistupuje ve chvíli, kdy se během porodu objevují nečekané komplikace. Když vás císařský řez potká, nestresujte se. Myslete na to, že jste přivedla na svět zdravé dítě, o které se díky péči lékařů můžete starat.

Porod do vody

Jde o přirozený porod ve speciální porodní vaně. Porod miminka probíhá opravdu pod vodou a podle některých odborníků je tak pro miminko příchod na svět méně stresující, protože vlastně celých 9 měsíců tráví v plodové vodě. Porod do vody ukončují lékaři pouze v tom případě, když se objeví krev nebo nezvyklé zabarvení plodové vody, či jiné komplikace. Na porod placenty se pak maminka přesouvá na sucho. Ne všechny porodnice v ČR jsou na tento způsob porodu připraveny, proto se při výběru nemocnice, ve které chcete rodit, nejdříve informujte.

Hypnoporod

Hlavní myšlenkou takového porodu je porod bez bolesti, která je zjednodušeně řečeno vytěsněna hypnózou. Před samotným porodem se maminka účastní kurzu, ve kterém se učí různé techniky relaxace, vizualizace a autosugesce, aby nakonec zažila to, že porod je přirozená, bezbolestná, lehká a radostná věc. Maminka i doprovod k porodu se tak zbavují strachu a napětí. Samotný porod je pak klidný a maminka ho má pod kontrolou. Techniky hypnoporodu lze použít i u císařského řezu.

Porod v jiné poloze

Většina porodnic v Čechách vyžaduje, aby rodička u porodu ležela na porodním lůžku. Existuje ale hned několik pro maminku příjemnějších pozic. Pokud si myslíte, že by vám mohl být porod vleže nepříjemný, ptejte se ve své porodnici, zda vám umožní rodit i jinak. V první době porodní jde hlavně o chůzi, opření o zeď či postel, houpání třeba na míči, poloha na čtyřech, leh na boku a další. Při samotném porodu dítěte jde pak o dřep, polohu na všech čtyřech, polosed nebo leh na boku, který se hodí zvláště pro odpočinek mezi kontrakcemi.