Porod představuje pro tělo ženy velkou zátěž a může při něm dojít k mnoha menším i větším poraněním. Víte, jak o sebe po porodu správně pečovat?

Mezi nejčastější poporodní poranění patří natržení či nastřižení hráze, trhliny v oblasti děložního hrdla, jizva po císařském řezu, ale například i hemeroidy. Každé z těchto zranění vyžaduje pravidelnou a důslednou péči, kterou byste neměla opomíjet, jakkoli pro vás bude období šestinedělí náročné.

Poranění hráze

V tomto případě dodržujte skutečně důslednou hygienu, to znamená použití prodyšných porodnických vložek a kalhotek a jejich pravidelnou výměnu. Z vašeho těla budou také odcházet tzv. očistky, které mění kyselé poševní prostředí a umožňují množení bakterií, proto je tolik důležité, abyste vložky měnila opravdu často, a předešla tak případné infekci. Po toaletě se vždy utírejte směrem od pochvy ke konečníku a v prvních dnech se raději pokaždé osprchujte. Napomoct hojení můžete také pomocí bylinek (vynikající je například kontryhel nebo dubová kůra) a sedacích koupelí z nich, úlevu mohou přinést rovněž homeopatika.

Hemeroidy

Dochází k nim tehdy, když se křečové žíly v konečníku rozšíří a zanítí, dělíme je na vnitřní a vnější. Základní způsob léčby u mírnějších forem představují speciální masti. Je třeba dbát na důslednou hygienu, využít můžete opět sedacích koupelí. Pomáhá například odvar z dubové kůry či heřmánku. Důležitá je v tomto případě také prevence, zejména pomocí vhodné stravy (dostatečný pitný režim, vyšší podíl vlákniny) již v době těhotenství.

Jizva po císařském řezu

Během prvních dnů dodržujte jen zvýšenou hygienu, stehy se odstraňují zhruba pátý den po porodu. Důležité je začít s péčí o jizvu v prvních 6 až 12 měsících od jejího vzniku, a to tlakovou masáží (jemné stisky v místě zjizvení i na přechodu do zdravé tkáně). Pokud je jizva nevzhledná nebo již zbytnělá, použijte speciální silikonové gely nebo náplasti, které se aplikují přímo na jizvu a dodávají jí potřebnou vlhkost, aby se stala hladší a méně výraznou.