Vypadá jako kořen a je to kořen. Krásně ale voní a jeho účinky jsou prostě k nezaplacení. Nejen čínská medicína, ale i naše kuchyně už se ho naučila používat. Je to zázvor, podzimní zázrak, který by neměl chybět v žádné domácnosti.

Užívání zázvoru je jeden z nejlepších způsobů, jak zvýšit svou obranyschopnost a zůstat zdraví. Kořen má totiž silné protivirové účinky, působí antitoxicky a detoxikuje tělo. I proto se často používá jako součást diety a očisty těla.

Zázvor není štiplavý jen tak, podporuje pocení, také se mu daří rozpouštět hlen v plicích, usnadňuje tak vykašlávání a zmírňuje bolest v krku. Proto je tento kořen dobrým pomocníkem při boji s nachlazením a chřipkou.

Proti zánětům i zácpě

Pokud se nemůžete zbavit zánětů a ještě jste nezkusili zázvor, nemáte se čemu divit. Už jen proto, že zázvor pomáhá tlumit bolesti. Navíc je to výborné přírodní antibiotikum, na které nepotřebujete recept. Přípravky ze zázvoru jsou také často doporučovány pacientům s rakovinou, jeho pozitivní účinky už prokázaly některé studie.

Trápí-li vás zažívací potíže, i tady vám zázvor pomůže. Zklidňuje totiž podrážděný žaludek a pomáhá při stavech nadýmání i při průjmu. Ne jedna žena v těhotenství cucala zázvorové bonbony a, světe, div se, pomohlo to!

Jak je ale známo, všeho moc škodí. Odborníci na výživu proo nedoporučují konzumaci více jak pěti gramů syrového zázvoru denně. Jeho pravidelné konzumaci by se měly vyhnout těhotné ženy, ač, jak jsme psali výše, pomáhá proti těhotenským nevolnostem.

ÚČINKY ZÁZVORU

  • zlepšuje zrak
  • tlumí bolest
  • působí proti nechutenství a při potížích s trávením
  • prevence proti infekční nemoci
  • pomoc při erektilní dysfunkci
  • posílení imunity
  • v zimě snižuje hladinu krevního cukru v krevním séru
  • působí proti těhotenské nevolnosti
  • proti nachlazení, kašli, bolesti svalů a kloubů.

Zázvor v kuchyni

Zázračný kořen zázvor v naší kuchyni používáme především a právě pro jeho léčivé účinky (čaje) a štiplavou až pálivou chuť (asijská jídla, polévky). Používá se do sladkých i slaných jídel, hodí se do masitých pokrmů, mrkvové a dýňové polévky i do perníku nebo vánočního pečiva. Vařením a pečením jeho palčivost lehce slábne, a je tak lépe stravitelný. Stále ale krásně voní a zachovává si pozitivní účinky pro náš organizmus.

 

ZÁZVOROVÝ SIRUP

2 lžičky nastrouhaného zázvoru povařte asi půl hodiny ve 2dl vody, přidejte 100g cukru nebo med a nechte zhoustnout. Sirup se užívá po lžičkách, případně ho můžete přidat do čaje, díky medu má ale sladkou chuť a bez problémů ho pozřou i děti.

NAKLÁDANÝ ZÁZVOR

Zázvor očistěte od kůry a společně s citronem ho nakrájejte na tenké plátky. Dejte do sklenice a zalijte medem kousek pod vrch sklenice. Zavřete a dejte do ledničky na tři dny. Konzumovat se dá jen tak po lžičkách nebo jako čaj.

ZÁZVOROVÝ ČAJ

Pokud jste neměli čas zázvor naložit, udělejte si čaj z čerstvého zázvoru. Je to jeden z nejlepších bojovníků proti nachlazení. Čerstvý zázvor (cca 4-5 gramů) nakrájejte na tenké plátky nebo nastrouhejte a zalijte půllitrem horké vody. Nechte 5 minut louhovat a po zchladnutí přidejte šťávu z citronu a lžíci medu.