Také máte doma připravenou krabičku první pomoci? Jsou v ní všemožné léky, ale když vás zrovna přepadne bolest hlavy nebo rýma, nikdy nemáte po ruce to, co potřebujete? Raději nechte chemii stranou a sáhněte po přírodních lécích.

S každým lékem, ať už v podobě tabletky nebo prášku, dostáváte do těla dávku chemie, která vám sice dočasně může pomoci, ale z dlouhodobého hlediska vaše tělo ničí. Pokud to jen trochu jde, raději sáhněte po přírodním léku. Ale pro který a při jakých obtížích? Čtěte dál a poznejte účinky bylinek.

Bolest hlavy

Trpíte bolestmi hlavy? Sáhněte po meduňce, mateřídoušce či heřmánku. Lžičku usušených bylinek louhujte ve čtvrt litru vroucí vody, pak  sceďte a vypijte. Na hlavu si můžete dát obklad z jablečného octa. Pokud ho nemáte, postačí i obyčejný jablečný mošt.

Bolest zubů

Bolí vás zuby a nemůžete kvůli tomu spát? Máte problémy s příliš studenými nebo naopak horkými pokrmy? To všechno zvládne vyléčit hřebíček. Stačí dva nebo tři rozkousat nebo ho rozdrtit a nanést na jazyk. Pokud vám nechutná hřebíček, vyzkoušejte šalvěj. Listy šalvěje zalijte vroucí vodou a nechte louhovat do té doby, dokud výluh nevychladne. Následně si s ním dvakrát za hodinu vyplachujte ústa.

Teplota

Pokud není horečka příliš vysoká, nemusíte hned utíkat k lékaři, postačí vám jen bez a lípa. Jeden díl květu lípy a jeden díl květu bezu přelijte půl litrem vroucí vody. Nechte tekutinu deset minut louhovat, pak vychladnout a nakonec do ní namočte prostěradlo, vyždímejte ho a rozložte na postel. Poproste někoho, aby vás do něj zabalil a přehodil přes vás deku. Jakmile začne být prostěradlo teplé, sundejte ho a osprchujte se vlažnou vodou.

Rýma

Mnohdy je to horor nejen pro muže. Je nepříjemné, když nemůžete dýchat, kýcháte a máte odřený nos. Jenže jakmile začnete rýmu léčit běžnými kapkami, není výjimkou, že ji budete mít ještě o pár dní déle. Nejefektivnějším lékem je pára s levandulovými a tymiánovým olejem. Tu si připravíte tak, že do horké vody dáte od každého oleje jednu kapku a přidáte dvě lžíce mořské soli. Zabalíte se do desky a s přehozeným šátkem přes hlavu inhalujete dvacet minut třikrát denně.

Bolest v krku

Nachlazení neprovází jen rýma, ale také bolest v krku. Drahé pastilky ale vypusťte z hlavy. Stejně dobře a pravděpodobně ještě lépe poslouží med a citrón. Jednu lžičku medu zřeďte půl lžičkou vymačkané citrónové šťávy. Směs pak nechte čtyřikrát denně rozpustit v ústech.

Kašel

Kašel může trvat týden anebo klidně měsíc. Záleží na tom, jestli vykašláváte, nebo ne. Abyste hleny uvolnila, připravte si domácí sirup. Rozmixujte jednu velkou cibuli ve dvou decilitrech vody a přidejte 150 gramů hroznového cukru. Sirup užívejte třikrát denně po jedné lžičce.

Bolesti žaludku

Pobolívá vás občas žaludek? Zkuste anýz vonný, který zabírá rovněž na křeče při žlučníkových kamenech. Ke všemu má i větropudné účinky a jako skvělý pomocník se ukáže i při střevních a žaludečních kolikách. Stejně účinkuje i bazalka pravá, která se často prodává jako součást čajových směsí nebo jako koření. Mimo jiné má protizánětlivé účinky, zejména při nemocech dutiny ústní a žaludku. Bazalka také odstraňuje plynatost a nadýmání.

Menstruační bolesti

Trpíte každý měsíc menstruačními bolestmi? Připravte si čaj z kontryhele, kterému dříve ženy přezdívaly „ženská bylinka“. Od nepříjemných bolestí vám uleví i odvar z heřmánku.

Ilustrace - žena čte

že na afty už nemusí používat fialovou vodičku, která obarví všechno v dosahu jednoho metru. Stačí, když si bude vyplachovat ústa odvarem z heřmánku.