Dna je onemocnění metabolického systému, které ve většině případů postihuje muže ve středním věku. Souvisí mimo jiné s nezdravým životním stylem, především špatným jídelníčkem a oblibou alkoholu. Jak se tato nemoc, dopadající na klouby a ledviny, léčí?
Zvýšená hladina kyseliny močové, tedy hyperurikémie, postihuje přibližně 20 % populace, jen zlomek ale odhalí onemocnění včas. Pokud nedochází k léčbě, může pacienty postihnout dna nebo další komplikace. Jak hyperurikémii včas léčit, aby k dalšímu rozvoji potíží nedošlo, a vy jste se dnou nemuseli trápit?
Proč je nutné dnu co nejrychleji léčit?
Dna je nemoc, která může zásadně ovlivnit život postiženého jedince. Jelikož napadá klouby, na kterých se následně objevují bolestivé a nevzhledné boule, může mít dopad například na pracovní i osobní život. Nemoc dna má tři fáze, během kterých se průběh postupně zhoršuje, proto je nutné začít s léčbou co nejdříve.
Nemoc králů se dělí do tří fází:
• 1. fáze – pacient má zvýšenou hladinu kyseliny močové v krvi. Této fázi se odborně nazývá také hyperurikémie. Žádné další příznaky, jako jsou boule na kloubech či horečky, se u pacienta neobjevují. V některých případech k další fázi ani nedojde, a zůstane pouze u vyšší hladiny kyseliny močové. V tomto období lze zjistit onemocnění pouze z krevních testů, které prokáží právě vysokou hladinu kyseliny močové v krvi. Ačkoliv je tato fáze bezpříznaková, již nyní je třeba začít onemocnění léčit, aby nedošlo k jeho pokročení.
• 2. fáze – začnou se projevovat první akutní projevy dny. Krystaly kyseliny močové se začnou usazovat v kloubech, vlivem gravitace nejčastěji na palci u nohy. Tento stav trvá většinou několik dní, poté utichne a pacient se cítí zcela zdráv. Ve skutečnosti ale není, nemoc dna je pouze nějakou dobu znovu bez symptomů a pokud není léčena, příznaky jsou postupem času častější.
• 3. fáze – v tuto chvíli již projevy nemoci neutichají. Pacientovi se začnou tvořit měkké boule na kloubech, tzv. tofy. Ty postupně klouby zatěžují natolik, že dochází k jejich deformaci. Pokud se v tuto chvíli nemoc dna neléčí, může dojít k trvalému kloubnímu poškození.
Nemoc dna a její léčba
Nejčastější příčinou tohoto onemocnění je špatná životospráva, s tou se proto úzce pojí i samotná léčba. Zásadním krokem při snaze zbavit se této nemoci je striktně nastavená dieta. Jídelníček při nemoci by měla obsahovat co nejméně purinů, protože kyselina močová je produktem jejich metabolismu. Nacházíme je především v tmavém mase a rybách. Dobře si spolu nerozumí ani dna a alkohol, proto by se mu pacienti měli zcela vyhýbat.
Důležité je organismus dostatečně hydratovat. Vhodné jsou alkalické minerálky, které napomáhají alkalizaci moči, čímž dochází k udržení kyseliny močové, která se jinak špatně rozpouští, v roztoku.
„Vysoká hladina kyseliny močové bývá pravidelně pozorována u pacientů s dalšími významnými riziky kardiovaskulárních onemocnění jako je arteriání hypertenze nebo cukrovka druhého typu. Představuje další ukazatel zvýšeného rizika cévních příhod zejména u žen. Každému proto můžeme doporučit zdravý životní styl, který kromě snížení hladiny kyseliny močové přináší i řadu dalších zdravotních benefitů,“ říká prof. MUDr. Michal Vrablík, Ph.D.
Problémem při léčbě mohou být i některé léky. Patří mezi ně léky na vysoký krevní tlak nebo na otoky, které odvodňují organismus. Proto je nutná konzultace s lékařem, který doporučí nejvhodnější postup léčby.
Je proto velmi důležité dbát na prevenci, pravidelně navštěvovat svého lékaře a v případě zvýšení hladiny kyseliny močové v krvi si nechat lékařem doporučit, jak ve vašem konkrétním případě postupovat.