Poznáte hypertenzi? Neboli vysoký krevní tlak? O vysokém krevním tlaku hovoříme, naměříme-li u osoby starší 18 let opakovaně hodnoty krevního tlaku 140/90 mm Hg nebo více.

Je třeba mít na paměti, že určité kolísání hodnot krevního tlaku je v běžném životě normální. Nebezpečné je právě to, že se příznaky začnou projevovat, až když je pozdě. Velmi výrazné či náhlé zvýšení krevního tlaku se může projevit bolestmi hlavy, pocitem nepříjemného nebo nepravidelného bušení srdce (palpitacemi), celkovou únavou. Člověk však zpravidla vůbec netuší, že vysoký krevní tlak má. Jediný způsob, jak hypertenzi zjistit, je pravidelné měření krevního tlaku. I u osob s normálními hodnotami krevního tlaku je vhodné pravidelné preventivní měření tlaku.

Klíčové body týkající se hypertenze:

  • Normální krevní tlak je 120/80 mm Hg, ale hypertenze je vyšší než 130/80 mmHg.
  • Akutní příčiny vysokého krevního tlaku zahrnují stres, nebo to může být důsledkem stavu, jakým je třeba onemocnění ledvin.
  • Neléčená hypertenze může vést k infarktu, mrtvici a dalším problémům.

Zdravý životní styl je nejlepší způsob, jak řešit vysoký krevní tlak.

Jak na vysoký krevní tlak bez léků

Životní styl hraje důležitou roli při léčbě vysokého krevního tlaku. Pokud žijete zdravým životním stylem, můžete se vyhnout konzumaci léků, nebo alespoň jejich potřebu snížit.

Zde je pět změn životního stylu, které můžete provést, abyste snížili krevní tlak:

  1. Držte svou hmotnost na uzdě

Krevní tlak se často zvyšuje s nárůstem hmotnosti. Nadváha může také způsobit přerušení dýchání během spánku (spánkové apnoe), což dále zvyšuje krevní tlak.

Úbytek hmotnosti je jedním z nejúčinnějších změn životního stylu pro kontrolu krevního tlaku. Ztráta i malé hmotnosti, pokud máte nadváhu nebo jste obézní, může pomoci snížit váš krevní tlak.

 2.Pravidelně trénujte

Pravidelná fyzická aktivita – například 150 minut týdně nebo asi 30 minut z většiny dnů v týdnu –  může snížit váš krevní tlak o přibližně 5 až 8 mm Hg, pokud máte vysoký krevní tlak. Je důležité, abyste cvičili pravidelně, protože pokud s pohybem přestanete, může se váš krevní tlak znovu zvednout.

  1. Jezte zdravou stravu

    Jídelníček bohatý na celozrnné potraviny, ovoce, zeleninu a mléčné výrobky s nízkým obsahem tuku může snížit krevní tlak až o 11 mm Hg.

  1. Omezte alkohol a kouření

Pouhým pitím alkoholu –  obecně jednoho nápoje denně pro ženy, nebo dvou nápojů pro muže –  můžete potenciálně snížit krevní tlak asi o 4 mm Hg. Tento ochranný efekt se však ztratí, pokud pijete příliš mnoho alkoholu. Každá cigareta, kterou kouříte, zvyšuje váš krevní tlak, a to na mnoho minut poté, co típnete cigaretu.

  1. Role kofeinu

Vliv kofeinu na krevní tlak je stále často diskutovaným tématem. Kofein může zvýšit krevní tlak až o 10 mm Hg u lidí, kteří ho konzumují jen zřídka. Ačkoli dlouhodobé účinky kofeinu na krevní tlak nejsou jasné, je možné, že krevní tlak se může mírně zvýšit. Chcete-li zjistit, zda kofein zvyšuje váš krevní tlak, zkontrolujte svůj tlak během 30 minut po vypití kofeinovaného nápoje. Pokud se váš krevní tlak zvyšuje o 5 až 10 mm Hg, můžete být citlivý na účinky kofeinu.

Do jídelníčku byste měli zařadit:

 

1. Bílé maso, tj. zejména drůbež a ryby. Konkrétně právě ryby jsou většinou vhodné, protože obsahují také tzv. omega 3 mastné kyseliny, které působí antiskleroticky. Doporučuje se, aby týdenní dávka ryb byla alespoň 2 x 200 g.

2. Používání kvalitních olejů (za studena lisovaný olivový, sezamový olej či lněný olej)

3. Konzumaci většího množství vlákniny (více zeleniny a ovoce)

4. Tmavý chléb, tmavé pečivo, dalamánky, celozrnné těstoviny, rýži Natural.

5. Čerstvě vylisované šťávy – z řepy, karotky, celeru, petržele, špenátu, citrusových plodů a rybízu.

Potravinové doplňky:

Hořčík s vápníkem – jejich nedostatek souvisí s vysokým tlakem

Česnek – účinný při snižování krevního tlaku

Koenzym Q – zlepšuje srdeční činnost a snižuje krevní tlak

Pupalkový olej – důležitý pro krevní oběh a snižování tlaku

Lecitin – slouží k emulgaci tuků, zlepšuje funkci jater a snižuje krevní tlak

Vitamín E – zlepšuje srdeční funkci

Selen – jeho nedostatek souvisí se srdečním onemocněním