Léto je doslova za dveřmi a nemálo žen zjišťuje, že jejich předsevzetí vypadat skvěle v plavkách se opět nepodaří naplnit. I když už není mnoho času, přece jenom není vše ztraceno a něco pro zdraví i dobrý pocit ještě můžete udělat.

Hlavní je nepouštět se do hubnutí těsně před letní sezónou s pocitem, že to za tak krátkou dobu stejně nezvládnete. Vnitřní naladění je důležité, vlastně přímo zásadní pro úspěch. I když je možné, že jste vyzkoušela řadu diet, protrpěla spoustu hladových dnů, vypotila litry potu a nic moc z toho nebylo, nemusí to tak být i tentokrát. Pokud nemáte zdravotní problémy, nejspíš jste udělala někde chybu. Velmi často bývá problém právě v psychice. Podle řady studií je klíčem k redukci váhy změna postoje. Pokud si nevěříte, předem si naprogramujete neúspěch. Dalším důležitým požadavkem je stanovení reálných cílů. Do začátku léta dvacet kilo neshodíte, rozhodně ne zdravě. Ale už první ztracené centimetry na různých místech těla vás budou motivovat, abyste pokračovala v započaté cestě. Vývoj bude sice pomalejší, ale zdravější, a hlavně se naučíte zdravě stravovat a zlepšíte si kondici. A postupem času se propracujete i k vysněné váze.

Bez snídaně ani ránu

Základem je změna stravovacích návyků. Rozhodně tím není myšleno hladovění nebo „zaručeně“ účinné diety. Pokud po nich nastane úbytek váhy, stejně rychlý a drastický je pak jo-jo efekt. Pokud to myslíte s hubnutím vážně a chcete konkrétní váhy nejenom dosáhnout, ale také si ji udržet, pak je třeba se rozhodnout pro vyvážený životní styl s kvalitním jídelníčkem, pohybem a dostatkem spánku. Snídejte jídla, která vás zasytí a dodají vám energii, například celozrnný chléb s kvalitní šunkou anebo pohankovou kaši s ovocem. Cukr vyměňte za med, bílou mouku za celozrnnou a na alkohol zapomeňte. Místo toho vypijte aspoň tři litry vody denně. Vzorových jídelníčků a zdravých receptů najdete všude spoustu, stejně jako návodů na to, kolik sacharidů, bílkovin a tuků můžete při své váze a výšce přijímat. Dbejte na dostatek spánku a pohybu na čerstvém vzduchu.

Pohyb má svá pravidla

Hýbejte se. Jedině větší výdej než příjem kalorií znamená, že budete hubnout. Spalování tuků začíná zhruba po 35 minutách aerobní aktivity, kterou může být chůze, spinning nebo třeba běh. Důležité pro spalování tuků je, aby vaše tepová frekvence dosahovala optimální hranice. Pokud ji překročíte, spalujete více cukry. Jako u všeho i u fyzické aktivity platí, že se nic nemá přehánět. Odborníci doporučují odečíst od cifry 220 svůj věk a z výsledku vypočítat 60 %. Tak se dostanete k číslu, které by ani při cvičení neměla vaše tepová frekvence přesáhnout. Potřebujete také posilovací cviky, aby se vaše tělo zpevnilo. Protažené a vyrýsované svaly opticky dokážou s postavou divy. Například u kalanetiky se uvádí, že i bez úpravy jídelníčku budete vypadat při pravidelném cvičení o několik kilogramů lehčí. Můžete tak doslova „klamat tělem“. I to je možné využít jako pomůcku pro dobu, kdy ještě neodbouráte všechny tukové zásoby. Pevné tělo vypadá opticky štíhlejší.

Pomozte si malými triky

Než se dostanete do optimální formy, můžete si pomoci i opálením. Pokožka, o kterou se staráte, tedy dopřáváte jí pravidelný peeling a ošetření vhodnými hydratačními a výživnými kosmetickými přípravky, působí zdravě a pokud má ještě letně zlatavý nádech, opět odvede pozornost od případných nedostatků. Pomoci si můžete i kvalitními samoopalovacími přípravky, které vaší pokožce dodají tmavší odstín. Vyčesané vlasy opticky zeštíhlují nejenom obličej, ale i postavu a vhodně zvolený střih plavek může vše jen podtrhnout.

Co když nezhubnu do léta? Svět se nezboří!

Pokud se rozhodnete do plavek hubnout až těsně před létem, nečekejte zázraky. Tedy rozhodně ne, pokud budete shazovat kila zdravě, což znamená trvalou změnu jídelníčku. Dosáhnete dílčích výsledků, které můžete dále podpořit triky a vychytávkami, a přitom pokračovat ve svém úsilí. Faldíky budou mizet i během sezóny a je docela dobře možné, že na jejím konci už budete na své vysněné váze, se zlepšenou kondicí i zdravým sebevědomím. A to je důležité: mít se ráda taková, jaká jste. Pokud vyzařujete pohodu a spokojenost a umíte kila navíc nosit, nebudete nikdy tou, na kterou si pro její nedostatky někdo ukazuje prstem. Okolí si naopak všimne vašeho úsměvu a přirozeného kouzla. Nehubněte do plavek a nestresujte se, když to do léta nestihnete. Hubněte kvůli sobě a trvale. Stojí to za to.