Někdo to možná nazve zlozvykem a špatným návykem, je to ale jen další způsob, jak být blíž svému miminku a jak ho uklidnit. Vlastně ten nejlepší způsob! Prso je totiž pro malé bezbranné miminko největší a možná jediná jistota. Cítí z něj nejen mateřské mléko, ale hlavně maminku a bezpečí. Takhle krásně a jednoduše to příroda zařídila. Tak proč se tomu bránit?

 Je třeba si uvědomit jednu věc – uspávání u prsa je přirozené, je to prapůvodně vlastně jedna z funkcí samotného kojení. A hlavně je to strašně jednoduché! Odpadají hodiny držení dítěte v postýlce, cpaní dudlíku do pusy, zpívání a tišení. U některých dokonce hodiny houpání, drncání s kočárkem přes práh a (ano, opravdu to lidé dělají) nočního objíždění města autem.

Uspávat až do dospělosti?

Nebojte se, ač vám tím okolí často vyhrožuje, nebudete u prsu dítko uspávat do dospělosti. Miminko se to samo „odnaučí“. A pokud jste už trochu netrpělivá, zkoušejte občas místo prsu zařadit i jiný rituál, a až bude opravdu miminko připravené, prostě se na něj chytne. Lahvička s umělým mlékem, pohádka, ukolébavka, hlazení, držení za ručičku, dudlík, úplná tma a klid. To jsou asi nejčastější „náhražky“ za maminčino prso. Není ale ostuda je začít používat třeba až po druhém roce života miminka.

Každé miminko je jiné, proto má rozdílné potřeby a tužby, jinou rychlostí se vyvíjí, jinak vše vnímá a prožívá. Zkuste se vžít do jeho situace – každý den zažíváte nová a nová dobrodružství! Zpočátku je to super, ale po pár týdnech už je to unavující a člověka (a obzvlášť malého človíčka) to tak akorát zmate. Nová místa, nové tváře, nové objevy v pokojíčku, nové zvuky, nové druhy jídel, do toho třeba ještě rostou zoubky. Každá změna je náročná a miminko se pak večer moc rádo uchýlí k té svojí jistotě – k prsu. Jestli můžeme radit– neberte mu ho. Neberte mu ten pocit bezpečí, pokud na to ještě není zcela připraveno.

Trocha faktů

Do 3. měsíce mají miminka hluboké spaní, některá se nebudí vůbec, některá třeba jen jednou nebo dvakrát za noc. Třetí měsíc života bývá doprovázen růstovým spurtem, miminko může mít i v noci větší hlad, spánek navíc začíná být velice neklidný. Říká se, že by půlroční miminko mělo spát celou noc. Nezapomeňme ale, že každý člověk je individuální, některým prostě to celonoční spinkání nejde – budí se hlady nebo ve fázi lehkého spánku. V té chvíli se mimiko dožaduje prsa nebo dudlíku (respektive pořád se dožaduje prsa, prostě se potřebuje ududat).

Není to zlozvyk

Uspávání u prsu není hřích. Není to zlozvyk. Není to rozmazlování miminka. Je to jedna ze super věcí, kterou děláte jen vy dva spolu. Nenadávejte na to, užívejte si to! Buďte šťastná, že jste oba zdraví a že s kojením nemáte problémy. Usmívejte se a děkujte, že se k vám vaše malé drobátko chce tulit, že vám chce každý večer dát najevo, že vás miluje, že ví, že jste tu pro něj a vždycky budete.