První týdny s miminkem jste zvládla a co se týče sexu, váš gynekolog vám konečně dal zelenou. Jaké ale vlastně je milování po porodu?

Většina žen se shoduje na tom, že je to prostě jiné. Ať už fyzicky, protože některá poporodní poranění ještě mohou bolet a kojení může zapříčinit menší zvlhčení pochvy, tak samozřejmě i psychicky. A to je možná ještě větší zabiják veškerých sexuálních choutek než bolest. Podle odborníků by maminka měla začít se sexem až po uplynutí šestinedělí, tedy po první gynekologické prohlídce. Pochva se do normálního stavu vrací asi po třech týdnech po porodu, ale celková obnova je hodně závislá na hormonálním stavu ženy.

Začíná to v hlavě

Kromě přemýšlení o tom, zda první sex po porodu bude nebo nebude bolet, se vám hlavou nejspíš honí myšlenky o tom, kdy a kde se vlastně milovat, když musíte neustále pečovat o miminko, které máte pravděpodobně hned vedle postele. Navíc si připadáte tlustá a oteklá, takže nízké sebevědomí posune vaše chutě ještě více pod bod mrazu. Na tohle všechno však zkuste zapomenout a zároveň si uvědomte, že sexuální život partnerů netvoří jen samotná soulož, ale patří do něj i autoerotika a další praktiky. Proto se s partnerem co nejvíce dotýkejte, hlaďte, líbejte a projevujte si svou lásku také verbálně.

Síla přírody

Pomoct by vám mohla rovněž aromaterapie: levandulový olej, tea tree nebo cypřiš urychlí hojení hráze, šalvěj, růže či jasmín zase pomohou stabilizovat rozhozené hormony. K ošetření jizev se vám bude hodit měsíčková mast, čistý šípkový olej nebo přípravky s vysokým obsahem kyseliny hyaluronové.

Situaci v ložnici v žádném případě nenechte dojít do těchto situací:

  • „Musím mu přece vyhovět.“ Máte strach, že když se s partnerem co nejdříve nepomilujete, přestane vás mít rád? Sex do vašeho vztahu patří a radosti i starosti s ním spojené byste měli řešit společně, tak si raději promluvte.
  • „Miláčku, bylo to skvělé!“ Ve skutečnosti vás to však bolelo, sex jste si neužila a cítíte se hrozně. Nelžete a zvolte raději cestu upřímnosti. Pomůže to vám i partnerovi.
  • „I když to bude bolet, vydržím to.“ Nikdy se nepřemáhejte! Partnerovi bude jistě příjemnější chvilku počkat, než vám způsobit sebemenší utrpení.