ŠESTINEDĚLÍ je období, kdy se tělo ženy navrací zpět do normálního stavu před těhotenstvím. Prvních deset dnů je RANÉ ŠESTINEDĚLÍ, hojí se porodní rány, rozvíjí se tvorba mléka.
V POZDNÍM ŠESTINEDĚLÍ, které trvá 6 až 7 týdnů, se pomalu navrací zpět k normě pánevní dno, zmenšuje se děloha, což je provázeno různě silným krvácením, nazývaným očistky. Stahy dělohy mohou být bolestivé, zesilují při kojení. Způsobuje to hormon oxytocin. Nezapomínejte na zvýšenou hygienu, oplachování prsou nejlépe po každém kojení.

Pamatujte si, že kojení je pro vaše miminko tím nejlepším. V šestinedělí je sexuální abstinence nutnost. Je třeba počkat, až se zhojí porodní poranění a hlavně se chránit před infekcí, protože pohlavním stykem se bakterie snadno dostanou do dělohy, kde je po odloučení placenty velká rána, která se postupně hojí.

Vyčerpání po porodu, hormonální změny, nový človíček a jeho potřeby, obavy, jak to žena všechno zvládne, to všechno může vést ke stavům úzkosti, které jsou v tomto období časté a většinou postupně odezní samy. Někdy, u velmi malého procenta žen, se tyto stavy mohou vystupňovat až v tzv. laktační psychózu. Objevuje se u kojících i nekojících žen a tehdy je nutná pomoc odborníka, psychiatra. Při gynekologické kontrole na konci šestinedělí se můžete poradit se svým lékařem o vhodné antikoncepci, váš gynekolog vám poradí. Kojení spolehlivou ochranou rozhodně není. I pro kojící maminky jsou možnosti – tablety, injekce, tělísko..

Při sexu se může objevit problém se suchostí pochvy. Tu podporuje prolaktin, hormon který je vylučován tělem při kojení, je dobré použít lubrikační gel. Někdy na sex nemáte na rozdíl od vašeho partnera příliš chuť, rozhodně není dobré nic předstírat, spíš si se svým partnerem otevřeně promluvte, můžete být unavená, péče o vaše dítě není vždy zcela snadná, některé ženy mají obavy, že po porodu již nejsou pro partnera tak atraktivní…

K obnovení menstruace dochází postupně, většinou s klesající intenzitou kojení. U nekojících žen se první menstruace objevuje většinou kolem šestého týdne po porodu.