Jeho profese je zároveň i jeho největší životní vášní, která mu umožňuje rozvíjet svou fantazii a kreativitu. „Baví mě ta přeměna, když se z navenek nenápadné ženy stane díky make-upu a úpravě vlasů femme fatale,“ říká přední slovenský vizážista Tomáš Vida.

Ženská tvář ho prostě přitahuje. „Fascinuje mě, jak dokáže odrážet množství emocí, charisma ženy a především její vnitřní krásu,“ zamýšlí se Tomáš Vida, který se podílí na přípravě mnoha módních přehlídek, reklam, spolupracuje i s celou řadou známých osobností.

V neposlední řadě pak Tomáš Vida působí jako vizážista značky Dermacol a pyšní se celou řadou cen, které od roku 2008 sbíral jako na běžícím páse. Například se opakovaně umisťoval na předních příčkách Mistrovství Slovenska v líčení, několikrát vyhrál i prestižní klání Vizážista roku…

Líčení a vlasům se věnujete od svých 16 let a dnes patříte mezi špičkové a vyhledávané vizážisty. Co vás k tomuto oboru přivedlo?

Celé dětství jsem kreslil a maloval. A čím jsem byl starší, začal jsem víc a víc sledovat časopisy s módou a líčením. Obdivoval jsem v nich krásné fotografie a vizáž modelek. Navzdory tomu, že jsem neměl žádné zkušenosti s líčením či úpravou vlasů jsem si vybral střední uměleckou školu se zaměřením umělecký maskér-parukář.

Co na to rodiče?

Všechny jsem tímhle výběrem překvapil, protože si mysleli, že se budu dál věnovat kreslení. Popravdě, rodiče nebyli vůbec nadšení. Přesto mě podpořili a studium mi umožnili. A od té doby se snažím na sobě co nejvíc pracovat a rozvíjet se.

Ano. Svědčí o tom i to, že na svém kontě máte celou řadu ocenění. Co pro vás znamenají?

Každá soutěž pro mě byla určitou výzvou, novou zkušeností, možností posunout se dál, naučit se opět něco nového a získat nové zážitky. Proto si každého ocenění velmi vážím.

Vzpomenete si, kdy jste líčil poprvé a jak to dopadlo?

Vůbec první, koho jsem líčil, byla moje maminka. Udělal jsem jí jednoduché a čisté líčení, které mám rád dodnes.

Tomáš Vida spolupracuje s celou řadou osobností, mezi něž patří i slovenská moderátorka Adela Banášová

V čem jsou podle vás vizážisti muži jiní než vizážistky ženy?

Když se podívám na práci jiných vizážistů, vůbec neřeším, zda to líčil muž nebo žena. Ale cením si jejich práci, pokud mě umí inspirovat a motivovat k lepším výkonům.

Co na líčení a práci s vlasy máte nejradši?

Tvořivost a kreativitu.

Čeho si na ženě všimnete jako první?

Očí.

Jedním z největších trendů je metalické líčení a kovové barvy, a to nejen na oči, ale i na rty

V jednom rozhovoru jste zmínil, že některé ženy „kašlou“ na své obočí, které je pro celkový vzhled velmi důležité. Jak má být tedy upravené? Co je teď in?

Moderní je přirozené husté obočí. Odstraňují se jen chloupky, které rostou mimo přirozené linie. Obočí by mělo do dvou třetin stoupat a z jedné třetiny klesat. A pokud je třeba ho v určitých partiích dokreslit, doporučuju tužku nebo stín, který působí měkce a přirozeně. Na závěr stačí obočí vyčesat průsvitným gelem na obočí.

Jakých nejčastějších chyb se podle vás ženy při líčení dopouštějí?

Nejčastější chybou je nesprávný odstín make-upu, špatně nanesená tvářenka, nevkusně zvolený odstín rtěnky, případně konturky, či nevhodný styl líčení, který se nosil před x-lety.

Na některých internetových diskusích se často dívky i ženy ptají, zda dlouhodobé používání make-upu neucpává póry a tím pádem neničí pleť…

V dnešní době existuje řada druhů make-upu, které pleť zároveň během nošení i hydratují, zvláčňují a zejména chrání před škodlivými vlivy. Proto si myslím, že vhodně zvolený make-up či tónovací krém by měl být součástí péče o pleť každé ženy.

A některé ženy zastávají názor, že krása spočívá v přirozenosti, proto se nelíčí. Co vy na to?

Podle mého názoru je to ve většině těchto případů škoda. Protože častokrát si také k přirozené kráse je třeba dopomoct. Stačí opravdu málo, protože být vkusně a vhodně upravený je naše vizitka.

„Fascinuje mě, jak tvář dokáže odrážet množství emocí, charisma ženy a především její vnitřní krásu,“ říká Tomáš Vida

Pak jsou ženy, které své líčení skutečně přehánějí. Kdy podle vás začíná být líčení nevkusné?

Všechno je třeba dělat s mírou, a to platí i při líčení.

Poradíte ženě, která nemá ráno na sebe moc času, jak se do několika minut vkusně upravit?

Pokud jde o líčení, tak doporučuju lehký make-up, řasy nalíčit řasenkou, líčka a tvář oživit bronzerem a na rty použít rtěnku.

Jaké jsou aktuálně nejnovější trendy v líčení?

Trendová je lesklá pleť, a proto doporučuju rozjasňovače /highlightery, díky kterým pokožka doslova září. Jedním z největších trendů je metalické líčení a kovové barvy, a to nejen na oči, ale i na rty. Nosí se výrazné řasy a linky, klasické černé, ale i barevné, například žluté, růžové nebo modré.

A razíte i nějaký vlastní trend?

Při práci se nejvíce řídím pocitem a potřebami svých klientek.

Foto: Jena Šimková a Dermacol