Myslíte si, že tučné potraviny ženy zrovna nevyhledávají, protože si hlídají štíhlou linii. Většina z nich chodí cvičit a cigarety jsou pro ně přežitkem. Takže se jich ani vysoký cholesterol netýká a přibývání na váze je ze stresu. Tak to jste na omylu.  

Opak je pravdou. Krevní testy zvýšenou hladinu LDL (tzv. špatného cholesterolu) ukážou spolehlivě. Podle statistik jsou kardiovaskulární choroby v České republice dlouhodobě nejčastější příčinou úmrtí. Umírá na ně až 50 % lidí. „LDL cholesterol je hlavním rizikovým faktorem aterosklerózy, protože se usazuje do stěn tepen a ve finále pak připravuje cestu k srdečnímu onemocnění,“ uvádí MUDr. Roman Cibulka z ordinace pro poruchy metabolismu Ústavu klinické biochemie a hematologie FN a LF UK v Plzni.

První pomoc

Nejdůležitější je chtít a pak začít rychle jednat. Není přece nutné být součástí statistik úmrtnosti. Potravou člověk přijímá cca 30-50 % cholesterolu, zbytek se tvoří v organismu, především v játrech z tuků. Můžete tedy začít právě zde. Máme pro vás několik jednoduchých tipů, jak s vysokým cholesterolem zabojovat.

  • omezte příjem tuků v potravě (uzeniny, tučná masa, tučné sýry, majonéza, máslo, sádlo…)
  • jezte více zeleniny a ovoce (vláknina má ochranný vliv před aterosklerózou)
  • jezte zdravě a pravidelně (ráno a večer to opravdu nestačí)
  • hodně se hýbejte (svalové buňky využívají cholesterol a ten nemá čas usazovat se v tepnách)
  • udržujte si optimální váhu (nejezte pilulky, ale vyváženou stravu)
  • nekuřte

Den krve přinesl překvapení

Jak jsou na tom s rizikem kardiovaskulárních problémů zaměstnanci firem, zjišťoval projekt ústavu Zdravotní gramotnost národa „Den krve“.  Výsledky vyhodnocoval MUDr. Cibulka a byl velmi překvapen. 38 % účastníků mělo zvýšenou hladinu LDL cholesterolu.  Na základě komplexního zhodnocení několika ukazatelů bylo zjištěno, že má 20 % testovaných střední riziko srdečního onemocnění a dokonce 4 % mělo velmi vysoké riziko! Tito lidé vůbec o svých problémech nevěděli a na preventivní prohlídku si bohužel neudělali čas. „Doporučili jsme všem důkladnou osvětu ohledně zdravého životního stylu, změnu životosprávy a některým také farmakologickou léčbu,“ uvádí MUDr. Cibulka.

Nechte se pravidelně testovat

I když necítíte žádný zdravotní problém, choďte pravidelně na krevní testy. Jen tak budete moci zachytit problém včas a začít ho řešit. Na testy choďte i v průběhu cíleného snižování hladiny cholesterolu, protože jeho příliš nízké hodnoty nemusejí být vždy žádoucí. Chcete-li vědět víc o HDL a LDL cholesterolu, podívejte se na www.laboratornitesty.cz. Najdete tam, proč se máte nechat vyšetřit, co se vyšetřuje a co výsledek testu znamená.