První čtyři týdny máte za sebou. V bříšku se vám pomalu klube malý poklad. Zatím stále nevypadá jako miminko, vy si už ale jistě představujete, jaké bude. Bude veselé? Bude akční? Bude ho zlobit bříško? Bude mít rádo hračky? A jaké hračky mu koupíme? Necháme ho očkovat? Tyhle otázky jsou ještě hodně předčasné. Prozatím miminku nejvíce pomůžete, když se zaměříte na sebe.

První a druhý měsíc bývají pro maminky velkou zkouškou. Bříško sice ještě není vidět, nezadýcháváte se při chůzi do schodů, v pohodě si zavážete boty a pro spadlou lžičku se ohnete raz dva, vaše tělo ale prochází velkými změnami. Často se tyto změny navenek projevují nevolnostmi. Ranní, dopolední, polední, odpolední, večerní, noční, vaše tělo nemá hodinky a nezajímá ho, že jste v práci, na cvičení nebo v kině. Naštěstí existuje pár účinných rad, jak si od nevolností pomoct a těhotenství si od začátku užívat na sto procent!

Tipy proti nevolnostem

  1. Doslova zázračnou pomůckou je zázvor. V lékárnách můžete koupit třeba zázvorová lízátka, na nich ujíždí snad každá těhule. Můžete si také udělat domácí zázvorovou limonádou – ale pozor, té si dejte opravdu jen trochu. Čerstvý zázvor je zrovna jednou z věcí, které byste si v těhotenství měla odpustit.
  2. Pijte, pijte, pijte. Neslazené limonády, čaje, čistou vodu.
  3. Máta a heřmánek. Čaje z těchto dvou zázraků přírody nejen dobře chutnají, ale brání také nevolnosti, olej z máty peprné seženete v lékárně nebo v prodejně zdravé výživy.
  4. Stačí jen přiložit si na čelo chladivý obklad. Funguje na kocovinu i těhotenské nevolnosti.
  5. Voda s citronem doplní vitamín C, citron pomáhá odstraňovat toxiny ze střev, díky tomu bojuje proti nevolnosti a pálení žáhy.
  6. Jídlo. I když máte pocit, že do sebe nedostanete ani vzduch, musíte jíst. Už neživíte jen sebe! Potřebujete více energie než když dřív a menší porce jídla po celý den paradoxně opravdu pomáhají proti nevolnostem. Ráno mějte u postele vždycky misku s piškoty nebo sušenkami, a než vstanete, pár se jich pokuste sníst.

 

Zlozvyky

Pokud jste to ještě neudělala, skončete se svými zlozvyky. Kouření a alkohol by pro vás teď měly být tabu.

Co na to miminko

Miminku se vyvíjí mozek, začínají být zřetelnější končetiny, v srdci začíná kolovat krev. I vnitřní orgány už se začínají vyvíjet.

Co na to tatínek

Tatínek by si měl už pomalu zjišťovat, co ho čeká. I v těhotenství totiž už na všechno mají být dva. Tatínek je tu od toho, aby budoucí mamince pomáhal, opečovával ji a byl jí oporou. Už teď by měl – nebo doslova musí –  chápat její proměnlivé nálady (protože s nimi bude žít ještě minimálně několik měsíců), pomáhat jí v domácnosti (protože to ho čeká, až se malé drobátko narodí) a zásobovat ji dobrým jídlem.