Kvůli vytouženému miminku je žena schopna změnit celý svůj životní styl. Svůj jídelníček by ale měl pozměnit i muž. Jak?

Žena tak nějak od přírody ví, že snáz otěhotní, když bude její strava zdravá, pestrá a vyvážená. Poslední výzkumy McGillovy univerzity v Kanadě ale ukazují, že také hodně záleží na jídelních zvycích budoucího tatínka. Výzkum probíhal jak jinak než s myškami mužského pohlaví. A bylo dokázáno, že ti myšáci, kteří jedli stravu bohatou na kyselinu listovou, měli o 30 % menší riziko, že zplodí potomka s vrozenými vývojovými vadami. A navíc ještě – i myšky s nadváhou svým budoucím potomkům předávaly riziko vývojové vady. Nezávisle na tom, jak moc byla jejich strava bohatá na kyselinu listovou.

Kyselina listová – pro ni i pro něj

Určitě už víte, že konzumace kyseliny listové – ať už v jídle, nebo v podobě vitaminových preparátů – je před těhotenstvím a v prvních třech měsících nezbytná pro rozvoj mozku a srdce. Dosud jsme měli za to, že otcova strava až zase tak velké slovo nemá. Chyba! Nedostatek kyseliny listové ve stravě budoucího tatínka může změnit DNA obsaženou ve (?) spermiích a tím vlastně i pozměnit vývoj celého plodu.

Změňte jídelníček i tatínkovi

Jak dlouho už se snažíte otěhotnět? Problém nemusí být jen ve vás. Potíže s neplodností může vyřešit tatínek jen tím, že alespoň tři měsíce bude žít zdravě. Právě tři měsíce totiž trvá tvorba nových spermií.

Tatínek může dosáhnout doporučené denní dávky (0,4 mg/den) kombinací níže popsaného jídelníčku s běžnými potravinami:

  • ½ hrnku vařeného špenátu: 33 % denní dávky
  • 1 porce cereálií obohacených o kyselinu listovou: 25 % denní dávky
  • ½ hrnku rýže: 23 % denní dávky
  • 4 stonky chřestu: 22 % denní dávky
  • ½ hrnku vařené růžičkové kapusty: 20 % denní dávky

Do svého jídelníčku by měli budoucí otcové vašich dětí dodat dostatek vlákniny, vitaminů a stopových prvků. A naopak by se měli vyhnout nadbytku živočišných tuků. Dalším tipem pro budoucí tatínky je také zvýšení konzumace vitaminu C. Jeho nízká hladina způsobuje totiž shlukování spermií, což má za následek neplodnost. K tomu přidejte také zinek a antioxidant vitamin E.

Pohyb jako bod druhý

Výživa je před těhotenstvím i při něm velmi důležitá. A jak se nakonec ukazuje, zdravý životní styl by měli dodržovat i muži. Ke správné výživě samozřejmě také patří aktivní pohyb. Ale pozor – s pohybem by to muži neměli přehánět. Při usilovném cvičení totiž dochází ke zvýšení teploty v oblasti varlat. A vysoká teplota zhoršuje kvalitu spermií.

Ještě se vyhněte:

  • kouření: to snižuje počet spermií a zhoršuje jejich pohyblivost (výzkumy také ukazují, že páry, kde oba kouří, mají větší pravděpodobnost potratu)
  • pití alkoholu: právě ten snižuje mužskou schopnost produkovat zdravé (a rychlé) spermie