Ideální cestou návratu k přirozenému stavu organismu, očištění těla i duše, býval půst, který je spojovaný s křesťanskou tradicí před Velikonocemi. Dnes v tomto období přichází na řadu detoxikace, moderní způsob očišťování těla od škodlivin, a to nejlépe pod dohledem zkušeného odborníka.

Naše zdraví ohrožují nejen látky, které do zdravých potravin nepatří (konzervanty, umělá sladidla a barviva), ale i smog, nedostatek slunečního světla, přísady v kosmetických produktech a čisticích prostředcích a další. Nejvíce jsou tímto ohroženy orgány a systémy zodpovědné za neustálé čištění organismu nebo za trávení a zpracovávání zbytků potravin: játra, tlusté střevo, plíce, ledviny, kůže, lymfatický systém a cévní a kapilární systém. Správně provedená detoxikace vede k jejich posílení, pročištění, opětovnému zlepšení jejich funkcí a k celkovému zlepšení oslabeného fungování organismu.

Detoxikujte dvakrát ročně: začněte na jaře

Očišťování organismu detoxikací je nejlépe začít na jaře, když se příroda (a s ní  více i my) probouzí opět k životu. Na první pohled se zdá, že navazuje na tradiční období 40denního velikonočního půstu. Ten má svůj původ v křesťanských kořenech, lidé se během něj uskromňují v jídle a pití a snaží se o duchovní růst. Jarní detoxikace však spočívá na jiných základech. Jejím důvodem je celkové oslabení organismu po zimě, během níž konzumujeme méně ovoce a zeleniny a do nového ročního období přicházíme s nedostatkem vitamínů, především vitamínu D. Dalším obdobím, kdy je detoxikace přínosná, je podzim, jako příprava na zimu.

Příklad: jak detoxikace pomůže střevům a játrům?

Například zácpy nebo stolice, která odchází méně než jednou denně, způsobují zahnívání a kvašení zbytků potravy ve střevech, čímž vzniká živná půda pro vznik nemocí. Detoxikaci střev proto vhodně podpoříme konzumací dostatečného množství vlákniny a probiotik, které do střev opět doplní potřebnou mikroflóru.

Hlavním čisticím orgánem však jsou játra, která naše nezdravé návyky a prostředí, v němž žijeme, zatěžují nejvíce. Jsou nejdůležitějším zpracovatelem odpadních látek, takže jsou jimi i nejvíce oslabené a potřebují látky ke svému vyčištění: ostropestřec, jaterní bylinné čaje a další.

Návod na detoxikaci v kostce

Prvním ze tří hlavních pilířů detoxikace je zdravá výživa. Naše tělo nejvíce zatěžují mimo jiné chemicky upravené a kontaminované potraviny, přemíra masa, cukru, pšenice, živočišného tuku, uzenin, mléčných výrobků, nedostatečný pitný režim, nízký příjem vlákniny, ovoce a zeleniny. Proto se při detoxikaci soustřeďte na následující:

Jezte čerstvé potraviny nebo vařené v páře

K detoxikaci nepatří hlad (i když i ten je jednou z možných forem), ale naopak dostatek zeleniny, ovoce, luštěnin, ořechů, semínek a celozrnných obilovin (například ovesné vločky s klíčky). V jídelníčku preferujeme bezlepkové obiloviny, jakými jsou například jáhly a pohanka. Naopak v období detoxikace vynecháváme vepřové a jiné tmavé maso (zvěřinu), plody moře, uzeniny, konzervované potraviny, instantní jídla, , hořčici, kečup, tučné a tavené sýry, majonézu, pšeničné pečivo, pšeničné těstoviny, cukr, mléčné výrobky vyjma zakysaných. Maso je povoleno až koncem kúry, a to bio kuřecí nebo krůtí. Potraviny jíme čerstvé nebo je upravujeme co nejšetrněji: dušením nebo vařením v páře, rozhodně ne smažením.

Při detoxikaci je vhodné využívat také doplňky výživy (chlorella, mladý ječmen, vláknina, detoxikační jaterní směsi a další). Na sestavení ideálního detoxikačního jídelníčku a případných výživových doplňků je nejlépe se poradit se zkušeným odborníkem na výživu.

Druhý pilíř tvoří doplňování tekutin:

Pijte čistou vodu, bylinkové čaje a žádný alkohol

Pitný režim by měl sestávat z minimálně 2 litrů denně (tělo v klidovém režimu potřebuje 0,03 l vody na 1 kg hmotnosti). Přijímanými tekutinami by měla být čistá voda, popřípadě doplněná o citronovou šťávu, čaj z čerstvého zázvoru, ředěné ovocné a zeleninové šťávy. Tabu je káva, coca-cola, kakao, mléko, průmyslově upravené nápoje (limonády, džusy, sycená voda) a alkohol.

Třetí pilíř se opírá o pohyb a celkově zdravé fyzické návyky:

Vyžeňte odpadní látky pomocí sportu a zrychleného oběhového systému

Pohyb rozproudí oběhový a lymfatický systém a tím napomůže odchodu odpadních látek z těla. V tomto období je vhodná i meditace, masáže, sauna (k vyplavování toxinů dochází i potem skrze kůži), vynechání kouření a vyhýbání se zakouřenému prostředí.

Výplachy střev ano, nebo ne?

Doplňkovou cestou detoxikace jsou výplachy střev, které mají za cíl vyčistit střeva od usazených zbytků potravy. Tyto výplachy je vhodné dělat až po poradě s odborníkem, protože v častější frekvenci, nebo při  nezjištěných zdravotních obtížích mohou být spíše na škodu než k užitku. Naopak pokud zdravý člověk často trpí zácpou, může mu tato procedura jednorázově pomoci.

Chcete začít s detoxikací?

Aby byla detoxikace účinná a organismu neuškodila, doporučujeme dobře znát svůj zdravotní stav a poradit se s školenými odborníky, kteří vám ochotně pomohou se sestavením speciálního režimu a jídelníčku a doporučí i doplňky výživy vhodné přímo pro vás.

Na zázraky se nespoléhejte

Detoxikace dvakrát ročně sice tělo posílí a vyčistí, avšak největší službu mu uděláme jenom průběžnou péčí: zdravou životosprávou bez přemíry zdraví škodlivých chemických látek v jídle, oblečení, kosmetice a všem, s čím přicházíme do styku. Magický rituál moderního člověka je totiž jen špičkou ledovce péče, kterou bychom měli svému tělu dopřávat. Ideální je dodržovat pravidla střídmosti a volby zdravých potravin po celý rok.