Často slýcháme, že pro naše zdraví je důležité užívání probiotik a prebiotik. Jenže nejen, že si lidé tyhle pojmy pletou, ale málo se ví, že jeden bez druhého jejich užívání vlastně ztrácí smysl.

Hlavním přínosem probiotik, už jak název složený ze slov pro=příznivý a bios=život sám vypovídá, má být příznivý vliv na naše zdraví a organismus, zvláště na střevní mikroflóru. A to hlavně ve chvílích, kdy ji nějakým způsobem, špatnou stravou či některými léky, poškodíme nebo oslabíme. Právě ze střev totiž vychází náš obranný systém, který má za úkol chránit naše tělo před negativními vnějšími vlivy.

Probiotika: jsou živé mikroorganizmy, které příznivě ovlivňují zdravotní stav. Pokud si udržujeme ve střevech zdravou mikroflóru, udržujeme zároveň i zdravý imunitní systém. Probiotika také vytvářejí některé vitaminy a enzymy, brzdí růst a množení patogenních bakterií. Účinné jsou i v případě, že vás trápí mykózy a kandidy.

Prebiotika: laicky řečeno jde o potravu právě pro živé mikroorganismy. Jde o nestravitelné sacharidy, které procházejí trávicím ústrojím beze změny a jsou využívány bakteriemi tlustého střeva jako zdroj energie a podporují jejich růst. Vyskytují se hlavně v obilovinách, ovoci a zelenině. Jako příklad je možné uvést inulin, který se vyskytuje nejen v čekance, cibuli nebo pórku. Prebiotika vytvářejí ve střevě podmínky pro správné osídlení a funkci střevní sliznice, podporují růst a aktivitu prospěšných mikroorganismů v tlustém střevě.

Synbiotika: tento pojem označuje produkty, které obsahují jak probiotické kultury, tak i prebiotickou vlákninu. Bakterie totiž nemohou bez potravy být, a proto je velmi nutné pro správné fungování probiotik tento typ vlákniny přijímat. Ideální volbou je tak zařazení potravin, které obsahují prebiotickou vlákninu do zdravého jídelníčku.

Rytíři ve zbroji

Probiotika a prebiotika mají za úkol chránit náš organismus před patogenními a hnilobnými bakteriemi. Jak už jsme zmínili, dobrý stav střevní mikroflóry má vliv na náš zdravotní stav. Mnoho odborných studií dokazuje, že složení bakterií ve střevě, a to zejména v raném kojeneckém věku, ovlivňuje velké množství funkcí v organismu. Takovou nejdůležitější je právě podpora odolnosti proti infekcím a výskytu alergických onemocnění. Jakmile se v našich střevech rozmnoží nepřátelské mikroorganismy, může to způsobit vznik toxinů a škodlivých látek jako čpavku nebo metanu. Následkem toho jsou pak některá onemocnění. Probiotika i prebiotika lze nalézt v běžné stravě, a proto je velmi důležité, jakou potravu jíte. Správná a pestrá výživa totiž ovlivňuje regeneraci buněk a tkání a také pozitivně působí na vylučování škodlivých látek z těla. Probiotické mikroorganismy můžeme najít v mléčných výrobcích (jogurty, zakysané mléčné výrobky, jogurtové nápoje), kvašené zelenině (kysané zelí, rychlokvašené okurky, kysané houby), v potravinách obohacených o probiotika a v doplňcích stravy.