Během menstruace je více než kdy jindy potřeba naslouchat svému tělu. Pokud je vám dobře, necítíte bolesti, otoky, únavu ani jiná, často se objevující omezení, jděte si klidně zacvičit, protože právě pohyb vám může při problémech pomoci.

Při mírných obtížích více přemýšlejte o vhodném druhu pohybu. Určitě nepřekračujte zbytečně hranice bolesti, únavy a najděte si něco, co se vám i přes menstruaci bude cvičit dobře. Při křečích a intenzivních bolestech v oblasti pánve a velkých kloubů bych volila spíše klid. To nejhorší za den dva odezní a vy se můžete ke cvičení vrátit, aniž byste se „ulejvala“.

Cvičení jako úleva?

Ani ženy trpící potížemi se ale cvičení vzdávat nutně nemusí, když nechtějí jen odpočívat. Některé cviky lze s úspěchem použít naopak pro úlevu od menstruačních bolestí! Nebude to samozřejmě žádné posilování. Neuleví vám ani skákat (což bývá mnoha ženám nepříjemné kvůli zvýšené citlivosti prsou i bolestem v oblasti celé pánve), běžet maraton nebo pokoušet se o jiné vytrvalostní výkony. S energií doporučuji zacházet spíše opatrně, zvláště máte-li sklony také k závratím. A soustředit se uvolnění, protažení.

Existují tři cvičení, která by mohla pomoct i těm, které si menstruaci obvykle protrpí:

  1. Houpání boky
    Jestliže vás bolí celá pánev a především oblast kyčlí, z nichž bolesti často vystřelují až do nohou, zkuste se jednoduše houpat v bocích. Postavte se rovně, kolena mírně pokrčená, ruce v bok. Pánev mírně podsaďte a houpejte boky ze strany na stranu. To samé můžete provádět také vsedě, na velkém míč.
  2. Podsazování pánve
    Postavte se stejně jako u předchozího cviku, ruce dejte v bok a s výdechem podsaďte pánev. S nádechem ji vraťte zpět. A znovu opakujte. Opět vyzkoušejte toto cvičení také ve variantě na velkém míči.
  3. Protažení spodní poloviny těla
    Posaďte se na zem. Nohy jsou natažené, pravou pokrčte přes levou. Trup vytočte směrem vpravo a levou rukou obejměte pravou nohu. Podívejte se za sebe – pravá ruka je opřená o zem. V této pozici pár vteřin zůstaňte, prodýchejte a poté se vraťte zpět. Opakujte i na druhou stranu.

Věřte si!

Jestliže pak cvičení v jeho správné formě nevynecháte, můžete si pomoct i dvojnásob. Je přece známé, že cvičení vyplavuje endorfiny, hormony, díky kterým se cítíme příjemně, a proto vám vhodné zvolený pohyb může pomoct překonat i výkyvy nálad a zmírnit nepříjemné pocity. Při menstruaci to tedy nemusí být s pohybem ani dřina, která vás ubíjí, ani nemusíte úplně lenošit. Spíše hledejte, co vám doopravdy sedne. Určitý útlum pravděpodobně ucítíte. Přerůst přes hlavu vám ale určitě nemusí. Zvlášť, když udržíte pod kontrolou také své chutě, které jsou při menstruaci, resp. hlavně v rámci tzv. premenstruačního syndromu takřka železnou pravidelností! A také vám s železnou pravidelností mohou nabourávat upřímně snahy o změnu životního stylu.