Nic nedokáže jarní a letní radovánky spojené se sluncem, teplým počasím a koupáním otrávit tolik jako nepříjemné svědění „tam dole“.

Gynekologické ordinace se každoročně s nástupem teplých dní začínají plnit a přibývají počty žen, které hledají účinné tipy, jak si ulevit od potíží a zabránit jejich opětovnému návratu. Nezůstávejte pouze u přeléčení akutních příznaků, ale zapátrejte po příčině. Chronické vaginální mykózy jsou totiž mimo jiné také selháním imunity.

Znají to snad všechny ženy

Poševní mykózy jsou velmi časným onemocněním žen, nevyhýbají se ani malým děvčatům. Statistiky uvádějí, že 75 % žen onemocnělo vaginální mykózou alespoň jednou za život, zhruba polovina pak tyto nepříjemné potíže řeší opakovaně. Nejčastějším původcem je kvasinka rodu Candida Albicans, proto bývají někdy tyto potíže nazývány kandidózy. Nutno říct, že samotný výskyt kvasinek v lidském těle není na škodu. Problémy působí až jejich přemnožení. Candida je v těle každého člověka přítomna ve střevě, v pochvě i v ústní sliznici. Pokud dojde k narušení pH pochvy, které je u zdravé ženy na hodnotě 4, a pokud máme v těle nedostatek přátelských bakterií, svědivé problémy v intimní oblasti jsou na světě.

Kdy dochází k narušení přirozeného pH?

Zvýšený výskyt kvasinkových infekcí má různé příčiny. Od málo hřejivých oblečků až k zapařeným intimním partiím z upnutých kalhot, které vytvářejí teplé a vlhké prostředí, a neprodyšné oblečení ze syntetických materiálů. Stejně tak hrozí nákaza z prvního koupání ve znečištěných rybnících nebo v chlorovaných bazénech. Na vině je i nedostatečná nebo naopak příliš pečlivá hygiena. Svůj díl viny má také promiskuita, fyzická únava, psychický stres a vysoké hladiny estrogenu v krvi, nejčastěji mezi pubertou a menopauzou a také během těhotenství. Zvýšeným rizikem je i nedostatečný pitný režim, kdy dochází k dehydrataci. Dehydratací se zahustí vaginální hlen a tím se zvyšuje i koncentrace kvasinek.

Místo léčení příznaků posilněte imunitu

K léčbě akutních vaginálních mykóz jsou běžně používány léky a prostředky – tzv. antimykotika, která jsou k dostání na předpis od ženského lékaře. Mnoha ženám se však mykózy neustále vracejí. V takovém případě nestačí léčit samotnou mykózu, ale i problém jejího opakování. Ženy s opakovanými mykózami mají zpravidla určité problémy s lokální imunitou ve vaginální tkáni. Řešením by tedy měl být komplexní přístup zaměřený na posílení celkové imunity. Enzymoterapeutické léky aktivují obranné mechanismy samotného organismu. Systémová enzymoterapie cílí na lokálně oslabenou imunitu, která je příčinou chronických problémů. Choulostivé chronické problémy jsou pro ženy kvůli intimitě na straně jedné a zjevným omezením na straně druhé velkou nepříjemností. Každý enzym a jeho přesně stanovené množství zde má svůj význam. Zvlášť důležitý je živočišný enzym trypsin, který má výrazný protizánětlivý účinek a zlepšuje hojení. Při opakovaných infekcích je velmi účinná podpůrná léčba enzymy dodávanými zvenčí, která oslabenou poševní sliznici vrátí zpátky do kondice.