Plánujete první dovolenou s vaší láskou? Myslíte si, že dovolená stmelí váš vztah? Pozor, ať nenarazíte. První dovolená může taky být zkouškou vašeho vztahu. Obzvlášt pokud spolu chodíte jen krátce, protože jde často o jednu z prvních příležitostí, kdy spolu strávíte delší čas. A protože zatím nevíte, co můžete od druhého očekávat, může to vést ke zbytečným hádkám.   

Jak se předem připravit?

Není na škodu si přiznat, že vaše první společná dovolená nemusí být jako z pohádky. Můžete být aspoň mile překvapeni, když ze společně stráveného času vyklube dovolená vašich snů s milovaným mužem.

Nepodceňujte ale přípravu. Vyplatí se strávit spolu celý víkend někde, kde budete muset tomu druhému věnovat. Sedněte do auta a dopřejte si třeba víkendový welness pobyt. Všimnete si prvních nedostatků vašeho protějšku, které vám během randění unikly. A v nejhorším případě se můžete sbalit a rychle odjet zpátky domů.

Plánujte společně

Aby nedošlo ke konfliktům, dejte si pozor při výběru dovolené. Hlavně ji vybírejte a plánujte společně. Komunikujte spolu a ujasněte si, jaké máte o dovolené představy. Pokud se neshodnete, udělejte kompromis – to platí pro obě strany. Nesnažte se za každou cenu druhému přizpůsobit. Pokud toužíte po klidné dovolené na pláži a váš partner po kilometrech nachozených po horách, opravdu dobře se domluvte. Vždyť na horách nemusíte lézt na vrcholky, ale můžete lenošit na terase a kochat se krásnou přírodou, nebo v přímořských oblastech podnikat turistické výlety.

Pozor na peníze

Pokud jeden z vás pracuje na vysoké pozici s odpovídajícím platem a druhý bere směšně málo, může být první dovolená zdrojem konfliktů. Peníze totiž dokáží způsobit rozkol i mezi dvěma do té doby po uši zamilovanými lidmi. Pečlivě proto vybírejte destinaci, dopravu i ubytování. Pokud partner, co více vydělává, není ochoten vložit do dovolené vyšší částku, může nastat situace, kdy mu budete vyčítat, že jste kvůli němu utratila dva měsíční platy a teď vám ty peníze chybí. Udělejte si alespoň zhruba rozpočet, který kromě cesty a ubytování zahrne i jídlo, jízdenky na místní dopravu, vstupné a další provozní věci. Jedině tak budete mít představu o tom, kolik vás dovolená bude stát. Žádná rozumná žena totiž netouží po tom, brát si na dovolenou půjčku nebo ji strávit přemítáním, kolik přesčasů bude muset odpracovat a co si bude muset odepřít, když se takhle rozšoupla.

Jak strávit společný čas?

Další z nepříjemností na dovolené může být kouření a alkohol. Partnerovi kouření nezakazujte, i když vám vadí. Koneckonců to, že kouří, jste patrně věděla, když jste s ním začala chodit. Určete si ale nějaká pravidla, kde bude kouřit a snažte se ho přimět, aby vydržel bez cigarety co nejdéle. Vždyť na dovolené je tolik jiných věcí, které může dělat! To samé platí i pro vás, pokud jste v páru ta, kdo se bez cigarety neobejde.

Pokud je jeden z vás aktivní a druhý spíš povaleč, tak opět na řadu přichází kompromis. Dohodněte se, že třeba jeden den půjdete na výlet a druhý den strávíte na pláži. Nebojte se i vyzkoušet něco nového – dovolená je ideální čas k tomu vytvořit si nové zážitky a vzpomínky, které budou o to hezčí, protože jste je prožila s milovaným mužem. A co když třeba váš vysněný muž potřebujete každý den nějaký čas jen pro sebe? Neodepírejte mu ho, ale snažte se mu vysvětlit, že na dovolenou jezdíte proto, abyste byli spolu a měli jeden na druhého čas. Navíc pokud se sobě budete láskyplně věnovat, tak to vašemu vztahu může jedině prospět.

Vypněte telefony i hlavu

Zkuste na dovolené vypnout a zapomenout na pracovní povinnosti. Vyřiďte si všechnu práci před odjezdem, ať máte čistou hlavu. Stres z práce se na dovolené může přesunout na partnera a vyvolat zbytečné hádky. Navíc, když budete každou chvilku zvedat telefon, tak to vypadá, že se partnerovi nechcete naplno věnovat. Může se pak cítit méněcenný a opomíjený. Domluvte se klidně i na tom, že si po dobu dovolené vypnete telefony a nebudete s sebou brát počítač.

Berte vše v klidu

Snažte si dovolenou pořádně užít, i když třeba nebude stoprocentně odpovídat vašim vysněným představám. Odpočívejte, jezte, věnujte se jeden druhému a vše berte v klidu. Buďte spontánní, komunikujte spolu a improvizujte. To, že dostanete z pracovního kolotoče a stresu, navíc napomůže i intimní stránce. Odpočatí a plní nové energie začnete víc toužit po tom druhém a třeba vyzkoušíte i něco nového.

Společná dovolená popožene váš vztah dopředu. Poodkryjete tajemství toho druhého, strávíte spolu několik dní a zjistíte, jestli k sobě skutečně ladíte jako pár. Když si máte co říct a nenudíte se spolu, tak společná dovolená nemusí být plná problémů a kompromisů, ale může být skutečně příjemně stráveným časem, kdy si budete naplno užívat přítomnost toho druhého. Uvidíte, že si takovou dovolenou budete chtít co nejdříve zopakovat. A zase společně.