Fungují jako super výkonná čistička – zbavují krev odpadních látek a toxinů. Mají také na starost hospodaření s tekutinami, udržují rovnováhu mezi kyselinami a zásadami, podporují tvorbu červených krvinek, regulují krevní tlak a chrání kosti. Dost důvodů k tomu, abyste o ně pečovali, nemyslíte?

O ledvinách koluje mnoho mýtů včetně toho, že zdravé ledviny nebolí. To je omyl. Nebolí totiž ani nemocné ledviny. Mnoho lidí se tak dozví o svém problému až ve chvíli, kdy musí jít na dialýzu. Naštěstí existuje celá řada příznaků, které vám včas dají vědět, že něco není v pořádku. Například přibírání na váze (kvůli tomu, že tělo zadržuje tekutiny), otoky nohou a obličeje, bolesti v bedrech často provázené teplotou, tmavě zabarvená moč, zvýšený krevní tlak, svalová slabost, únava a nechutenství, snížené množství moči během dne nebo naopak častější močení v noci. Ideální způsob, jak se vyhnout potížím, je včasná prevence.

  1. Omezte kávu a střídejte minerálky

Zdravý člověk by měl denně vypít asi 2,5 litru tekutin. Do tohoto množství se počítají také polévky, ovoce, zelenina nebo ovocné čaje. Pozor ale na kávu, alkohol a černý čaj, které vám tekutiny naopak kradou. Převažovat by neměly ani minerálky, které je vhodné často střídat.

  1. Vyhněte se nebezpečným „éčkům“

Stravujte se pestře a vyváženě. Do jídelníčku zařaďte hlavně ryby, luštěniny, čerstvé ovoce, zeleninu a obiloviny. Omezte sladkosti, mléčné výrobky, uzeniny a sůl. Vyhněte se také umělým barvivům (hlavně anilinovým), konzervantům, stabilizátorům a aromatům. Zdaleka ne všechna „éčka“ jsou však zdraví škodlivá (více informací najdete na www.ferpotravina.cz).

  1. Ujděte denně 10 000 kroků

Onemocnění ledvin více hrozí lidem s nadváhou. Pokud vás trápí kila navíc, snažte se aspoň třikrát týdně zařadit nějakou pohybovou aktivitu. Nemusíte rovnou do fitka, půlhodinová procházka úplně stačí. Nebo si kupte krokoměr a slibte si, že denně ujdete 10 000 kroků (asi 7 km), což je odborníky stanovené množství k udržení optimální váhy.

  1. Nesázejte na pilulky

Léky, které užíváme, se metabolizují v játrech a vylučují z těla přes ledviny. Téměř všechny mají nějaké vedlejší účinky, které při dlouhodobém užívání mohou ledviny vážně poškodit. To se týká i volně prodejných léků, zejména analgetik. Mnoho žen dnes při bolestech hlavy často sahá po „růžové pilulce“, ale ani ta není zdaleka tak nevinná, jak se na první pohled tváří.

  1. Choďte na prevenci

Jednou za dva roky máte nárok na všeobecnou preventivní prohlídku u svého praktického lékaře. Udělejte si čas a nechte se vyšetřit. Především je důležité sledovat ukazatele civilizačních nemocí: krevní tlak, hladinu cukru a tuků, rozbor moči. Nemoci ledvin jdou totiž ruku v ruce s cukrovkou a srdečně-cévními chorobami.

  1. Dopřejte si pravidelný relax

Snažte se předcházet různým infekcím, třeba i tím, že budete častěji odpočívat. Když je tělo ve stresu, snadněji podlehne. Potom stačí málo a k obyčejné viróze se přidá závažná bakteriální infekce, nebo se původně místní zánět postupně rozšíří do těla.

  1. Skoncujte s nikotinem

Kouření výrazně snižuje prokrvení ledvin a tím zhoršuje jejich funkci. U kuřáků existuje také o 40 % vyšší riziko vzniku nádorů ledvin.

  1. Mějte se rádi

Podle čínské medicíny jsou ledviny sídlem života a emocí. Různé potíže proto mohou souviset i s nedostatkem lásky a problematickými partnerskými vztahy.

  1. Otužujte se

Snížíte tak riziko prochlazení, které ledvinám rozhodně nesvědčí. Pro začátek stačí, když se ráno umyjete ve studené vodě, později můžete přidat i chladnější sprchu.

  1. Sledujte orgánové hodiny

Ledviny pracují nejintenzivněji mezi 17. a 19. hodinou. V této době byste měli pít dostatek tekutin, dopřát si relaxační koupel nebo si třeba zajít do sauny.