Kontaktní rodičovství je styl výchovy dětí, který vám pravděpodobně vaše maminka neporadí. Naopak vám tvrdit, že okamžitou reakcí na pláč nebo častým nošením či společným spaním dítě příliš rozmazlíte. Podle soudobých výzkumů je to ale naprostý nesmysl.

Máte novorozené miminko, které pláče. Mateřský cit vám velí jej ihned zdvihnout a zjistit, jaké nepohodlí miminko trápí, abyste mu mohla pomoci. Zpočátku je to všem samozřejmé, ale jak miminko poroste, bude přibývat „dobrých“ rad. „Vždyť už jsou mu čtyři měsíce, už leccos chápe, neuč ho, že hned přiběhneš, rozmazlíš ho. Jen ať si pocvičí plíce. Nenos ho pořád, zničíš si záda a nenaučí se ti lézt. A kdy ho vlastně dáš do svého pokojíku?“ uslyšíte možná okolo sebe. Jenže vám může být podobný styl výchovy cizí a může chtít dítě vychovávat v duchu kontaktního rodičovství. Jaké jsou jeho hlavní body

Společné spaní

Maminky zastávající kontaktní péči o děti s nimi většinou spí ve společné posteli navzdory všem obavám pediatrů ze zalehnutí nebo z toho, že miminko neleží na monitoru dechu. Společné spaní je praktičtější pro kojení a buduje emoční vztah rodičů k miminku. Je údajně lepší, když miminko nespí mezi partnery, aby je nerozdělovalo a později nežárlilo, když se přitulí bez něj. Aby miminko nespadlo, může spát na kraji postele přistavené v rohu místnosti u zdi. Praktická jsou také různá „hnízdečka“, které kombinují výhody společného spaní s bezpečím a pohodlím ohraničeného prostoru.

Některé maminky volí kompromis, kdy odstraní postranici postýlky a tu přirazí ke své straně manželského lože. Dítě tak leží ve svém prostoru, přesto se ho ale maminka může dotýkat a být mu blízko nejen při kojení. Tato varianta je většinou dobře přijatelná i pro tatínky, kteří mohou mít o malinké tělíčko poblíž svého hřmotného těla trochu strach.

Ke společnému spaní ještě jedna důležitá poznámka. Většina dětí se tak cítí nejlépe a společné spaní milují, ale jsou děti, kterým zkrátka nevyhovuje. Stále se budí, vrtí, jsou neklidné, pláčou, ruší je pohyby maminky nebo chrápání tatínka, světlo lampičky na čtení a podobně. Mnohé z nich začnou okamžitě bez problémů spát ve své postýlce v ložnici rodičů. Dokonce jsou i děti, které vyruší každý hluk i světlo a nakonec je rodiče musí s lítostí dát v několika měsících věku spolu s monitorem dechu a chůvičkou do vlastního pokoje. Pro miminko je každopádně nejdůležitější vědět, že někdo blízký okamžitě zareaguje na jeho pláč, a to je možné i mimo postel rodičů, i když méně pohodlné. Součástí kontaktního rodičovství je i filozofie respektu k jedinečnosti dítěte. Spěte s ním v posteli, pokud to tak vyhovuje vám všem, ale pokud dítě zjevně rušíte, nebojte se dopřát mu vlastní prostor, ostatní zásady kontaktního rodičovství můžete dodržovat směle dál

Nošení

Nošení v šátku nebo v ergonomickém nosítku milují všechna miminka i mnohé starší děti, i když s věkem roste jejich zvědavost a mobilita a klesá ochota nechat se „omezovat“ nošením. Pro malá miminka je maminčino tělo ideální místo, kde se cítí bezpečně, dobře spí, plní si své emoční potřeby a mamince zůstávají volné ruce na práci nebo věnování se starším sourozencům. Důležité je umět šátek správně uvázat, nejlepší je absolvovat krátký kurz třeba v prodejně se šátky. Řešením pro „nešátkové“ maminky, které představa „šmodrchání“ děsí, bývá nosítko, je ale potřeba vybírat ta ergonomická, ve kterém má miminko správné postavení zad a nožiček.

Porozumění miminku

Pro maminky vyznávající kontaktní rodičovství je nemyslitelné nechat dítě plakat. Okamžitě reagují na každou nespokojenost a jejich dítě se cítí v bezpečí a milované. Mnohé maminky jdou v porozumění ještě dál a naučí se například s miminkem dorozumět pomocí znakování nebo dokážou odhadnout jeho vyměšovací potřeby a používají bezplenkovou metodu. Je prokázáno, že reakcí na potřeby miminka jen v žádném případě není možno jakkoliv „rozmazlit“, zato nereagováním mu lze ublížit; miminka v dětských domovech většinou po několika nocích, kdy zjistí, že když pláčem zoufale volají, nikdo stejně nepřijde, rezignují a citové poškození si nesou celý život.

I zde ale je ale nutno vše posuzovat s rozumem a podle situace. Pokud máte jedenáctiměsíčního aktivního vzteklounka, který pokaždé propláče přebalování či oblékání, protože ho podle něj příšerně omezujete ve volnosti pohybu, asi s tím mnoho nenaděláte. Můžete ho zkusit zaujmout předmětem v ruce či říkankou, ale mnohdy děti vyžadují větší a větší „cirkus“ a nakonec, pokud se nechcete při oblékání houpat nohama na lustru, jen abyste mrně zabavili, vám nezbude, než se s řevem smířit a jen trpělivě vysvětlovat, co je potřeba udělat. V takovémto případě samozřejmě dítěti neubližujete.

Kojení

Kojení miminka není jen o výživě; i když samozřejmě je pro miminko tou nejpřirozenější a nejlepší stravou, která jej ochrání před mnoha alergiemi a nemocemi. Minimálně stejný význam má i emoční a fyzická blízkost maminky s miminkem. Kojení kromě toho pomůže mamince lépe se adaptovat na svou roli, vyplavuje oxytocin, který pomáhá lépe svinovat dělohu po porodu a překonat různé nepříjemné poporodní stavy. Pomůže i rychleji se zbavit těhotenských kilogramů. Nejvhodnější z pohledu kontaktního rodičovství je kojit na požádání miminka a neřídit se žádnými tabulkami a minimálními odstupy. Při kojení na požádání také méně často dochází k potížím s laktací.

Pokud ale vaše miminko z nějakého důvodu muselo dostat umělé mléko, netrapte se. I tak je můžete krmit v souladu s kontaktním rodičovstvím, chovat ho a hladit při krmení z lahve a dávat mu pít dle jeho potřeby. Jen mějte na paměti, že umělé mléko je hůře stravitelné, je tedy třeba vypozorovat, zda menší než doporučený rozestup v krmení nezpůsobuje miminku trávicí problémy.

Bonding

Raný kontakt miminka a maminky, ideálně kůži na kůži, položení na břicho ihned po porodu, co nejčasnější přisátí se k bradavce, pobyt na společném pokoji ihned od porodu – to jsou ty nejlepší starty do života, které zmírňují šok miminka z nových podmínek našeho světa a nejlépe pomohou i s bezproblémovým kojením. Samozřejmě jsou ale situace, kdy to nejde, a není třeba panikařit. I po akutním císaři, kdy dítě po narození choval a uklidnil tatínek a přisálo se až po několika hodinách, lze v pohodě docílit bezproblémového kojení a spokojeného, usměvavého miminka.