Léto přináší spoustu krásných okamžiků a zábavy. Ať už na kole, u vody, v lese, na koncertech nebo táborech. Spolu s létem ale přichází i mnoho úrazů, někdy bohužel smrtelných. Na co si dát pozor?

Hurá do lesa!

Letní procházky lesem jsou stále v oblibě, hlavně u rodin s dětmi. Ačkoliv se o tom už tolik nemluví, tak kromě nebezpečí napadení klíšťaty nás stále ohrožuje i otrava z hub. Mladé rodiny, které se rozhodnou jednou za čas pro výlet do přírody, už neznají to, co naše babičky. V první řadě je dobré vědět, kam vůbec jdete, zjistit si o dané lokalitě co nejvíce a pokud si odnesete nějaké to přírodní bohatství s sebou, poradit se s člověkem, který se v něm vyzná. Nejlepší je však nesbírat nic, co opravdu neznáte. Pozor byste měli dát i na své děti, které rády vše osahají a mohou si zanést infekci do úst. Po návratu se všichni důkladně prohlédněte, zda jste si nepřinesli domů kromě borůvek a hub třeba i klíště.

Cyklistika v plném proudu!

Co je krásnějšího než si vyjet v létě do přírody na kole? Snad jen to zchlazení ve vodě. Pokud nejste aktivní kolaři a vyjedete ven pouze v sezóně, doporučuje se vyhnout se silnicím, kde hrozí nebezpečí a využít cyklostezek. Podle průzkumu je mnoho úrazů způsobeno nepoužíváním cyklistické helmy. Další nepostradatelnou výbavou jsou reflexní prvky. A když už vám ani ochranné vybavení nepomůže, a vy si stejně způsobíte odřeniny nebo rozbitá kolena a lokty, nezapomeňte rány důkladně vymýt pod čistou, tekoucí vodou, odstranit z nich nečistoty, jako je případná hlína nebo štěrk, a poté je potřít dezinfekcí (např. Betadinem).

Rizika na koupalištích

Největším rizikem, kterému se sami a dobrovolně vystavujeme, je hazard se životem a přeceňování našich sil. Stačí jeden jediný odvážný skok do neznámé vody a v lepším případě jste doživotně odkázaní na invalidní vozík. Nehody při plavání se řadí na osmé místo z deseti nejrizikovějších sportů, mezi něž se počítá i utonutí.

Na obavy ze znečištěné vody stačí, když budete navštěvovat kontrolovaná umělá koupaliště a bazény. U přírodních vodních ploch je nutné se ujistit, že je kvalita vody vhodná ke koupání. Jednoduchým způsobem můžete sami zjistit, zda voda obsahuje sinice. Při pomalém vstupu do vody pozorujte, jestli vám kolem nohou neplavou drobné zelené částečky. Nebo naplňte plastovou lahev vodou, a když se hladina ustálí a objeví se na povrchu kolečko s usazeninami, pak se jedná o sinice. Pokud se nechcete vydávat k rybníku, když nevíte, zda se v něm budete moci koupat, využijte mapy na internetu, které ukazují míru znečištění vodních zdrojů. Najdete v nich i ty rybníky a vodní nádrže, ve kterých hygienici povolují se koupat, stejně jako ty, ve kterých je koupání rizikové nebo rovnou zakázané.

Co je to Betadine?

 

Odmítají si vaše děti nechat vyčistit drobná poranění, protože dezinfekce přeci ukrutně pálí? Vyzkoušejte Betadine, který je vhodný k ošetření pokožky i sliznic. Byl vytvořen na bázi vodního roztoku, který obsahuje aktivní dezinfekční prvek – jód. Právě díky němu nepálí a navíc nezpomaluje proces hojení. Betadine si účinně poradí s bakteriemi, plísněmi a viry, takže je ho možné použít k léčbě bakteriálních a plísňových onemocnění. Betadine ženete ve formě roztoku nebo masti v lékárnách nebo internetových obchodech. K dostání je bez lékařského předpisu.

Bruslení na in-linech a skateboarding

Při těchto sportech často vznikají podobné úrazy, stejně jako při jízdě na kolech. Pokud se teprve zaučujete, vyhněte se oblastem, kde jsou chodci a hledejte pevnou a rovnou vozovku. Nejčastějšími úrazy jsou odřeniny dlaní a loktů, zlomeniny a úrazy hlavy bývají ty nejzávažnější, Je opravdu nutné mít ochranné vybavení. Patří sem přilba a chrániče zápěstí, kolena a lokte.

 Co zabalit dětem na tábor?

Nezapomeňte, že do deště patří pláštěnka a nepromokavé boty. V opačném případě jsou nezbytné sluneční brýle a pokrývka hlavy! Na koupání dětem pořiďte boty do vody. Co se týče léků, nedávejte dětem jiné prášky než ty, co pravidelně užívají. Ostatní léky mají v táborové lékárničce. Ať už ale vaše dítko posíláte na tábor nebo k babičce, rozhodně byste mu mohla zabalit na cestu také dezinfekci, na kterou je zvyklé. Třeba Betadine, který nepálí, takže vaše dítko nebude u táborového ošetřovatele protestovat proti tomu, aby mu škrábance nebo rozbité koleno ošetřil.

Letním koníčkům zdar a dávejte na sebe pozor!

Popřemýšlejte o úrazovém pojištění. Sami si zvolíte, co je pro vás nejvýhodnější a kolik zaplatíte. Vyhnete se tak finančním komplikacím, ke kterým snadno přijdete na klidné dovolené u moře nebo na kole v našich českých luzích a hájích.