V létě nás kromě horka trápí hlavně klíšťata. Skrývají se ve vysoké trávě, v lese, na zahradě, ale i v parku ve městě. Udělejte maximum pro to, abyste se před nemocemi, které přenášejí, ochránila.

Klíšťata mohou být infikovaná a při kousnutí nás mohou nakazit zákeřnou encefalitidou, boreliózou či jinými nemocemi. První dvě jmenované se léčí dost těžko a mnohdy nezůstávají bez následků. Proto je dobré, abyste věděla, jak se klíšťatům bránit, a když už se do vás nebo vašich ratolestí nějaké zakousne, jakou zvolit první pomoc.

Mýty a pravdy

Zásadní chybu, kterou jsme měli ve zvyku dělat dříve, bylo, že jsme klíště pomazali olejem nebo jiným rostlinným nebo živočišným tukem. To je ale špatně. Stejně jako byste nikdy neměla vyndávat klíště obyčejnou pinzetou a kroutit s ním po nebo proti směru hodinových ručiček. Proč? Ve všech třech případech akorát dosáhnete toho, že klíště poškodíte, třeba mu utrhnete zadeček a jeho infikovaný obsah se vám dostane do krve. A to je to nejhorší, co se vám může stát.

Proto zvolte jiný, osvědčený postup:

  1. Na pokapání klíštěte použijte tea tree olej, jód nebo dezinfekci. Osvědčená je například dezinfekce Betadine, která funguje na bázi vodního roztoku a obsahuje jód. Skvělá je také v tom, že při aplikaci vůbec nepálí, takže ji klidně můžete použít i na vaše děti a obejdete se bez pláče a nářku.
  2. Po aplikaci dezinfekce vyčkejte tři až pět minut a pak si připravte speciální kleštičky na vyndávání klíšťat. Ty seženete v drogériích anebo v lékárnách.
  3. Klíště se snažte vyndat tak, že ho uchopíte těsně u vaší kůže a kývete s ním ze strany na stranu. Dávejte pozor, abyste ho nepřepůlila.
  4. Jestliže se vám to ale nepodaří a hlavička v kůži zůstane, jen na ni nalijte dezinfekci a počkejte, dokud neuschne a sama neodpadne. Od klíštěte se můžete nakazit jedině tak, že poškodíte trávicí trakt, z jeho hlavičky vám ale nic nehrozí.
  5. Jakmile klíště odpadne, opět místo vydezinfikujte.
  6. Klíště zlikvidujte tím, že ho na ubrousku polijete dezinfekcí a spláchnete do záchodu nebo ho v ubrousku spálíte. Nikdy klíště nerozmačkávejte mezi prsty.

Jak se před klíštětem ochráníte?

Samozřejmě se můžete nechat očkovat, to je asi ta nejjednodušší varianta. Pak už vás starosti s klíšťaty trápit nemusí. Ale ne každý je ochotný podstoupit očkování a riskovat případné vedlejší účinky. Navíc očkováním dostáváte do těla další dávku chemie, která mu škodí. Tak co s tím?

Pokaždé, když se pohybujete v přírodě nebo kdekoliv, kde se vyskytuje tráva, třeba i u vás na zahradě, byste se měla celá nastříkat repelentem. Důležité je mít také vyšší boty, dlouhé rukávy a nohavice, nejlépe v barvách, které nepřipomínají zvířecí srst. Na krk si vezměte šátek. Chcete-li ale riziko minimalizovat a přitom nebýt zakrytá, když je venku třicet stupňů, vyhýbejte se alespoň místům s vysokou trávou a nenoste na sobě vlhké oblečení. Naopak mějte oblečení co nejsušší, protože klíšťata sucho nesnáší.

Kdy zajít k lékaři?

Pokud jste na sobě měla přisáté klíště a pár hodin nebo dní poté trpíte úpornou bolestí hlavy, ztuhlostí šíje nebo vysokou horečkou, s návštěvou lékaře neotálejte. Mohlo by jít o klíšťovou encefalitidu. Naopak u boreliózy se první příznaky hned tak neobjeví. Ale lze ji poznat mimo jiné i podle toho, že se kolem místa, kam se klíště přisálo, začne tvořit červené kolečko.