Má kořeny v Itálii a na Slovensku, žije ale v Českém Krumlově a Čechy má ráda. Je jí teprve 20 let, ale už má slibně rozjetou kariéru na módních molech. Paloma Maya Melis se zapojila do kampaně HYDROfemin a právě o tom – a nejen o tom – jsme si s ní povídali.

Proč jste se zúčastnila kampaně HYDROfemin?

Protože mě tato kampaň i problematika velice zaujala. Dalším důvodem je skutečnost, že podporuju to, aby se ženy nestyděly, i když třeba skutečně mají nějaký problém.

Jako modelka se za své tělo nemusíte stydět. Každá žena je ale přece jenom s něčím nespokojená. Jak jste na tom vy?

Upřímně? Nelíbí se mi tvar mých kolen. Mám totiž nohy do „O“. Ale vím, že s tím nemůžu nic dělat, takže jsem se s tím smířila.

Jako modelka fotíte pravidelně. Byla kampaň přípravku HYDROfemin v něčem odlišná?

Vlastně ani ne. S fotografkou Terezou z Davle fotím často, takže to nebylo zas tak jiné.

Kampaň na HYDROfemin chce rozšířit povědomí o tom, že řada žen trpí suchostí sliznic. A že tento problém netrápí jen ženy v menopauze nebo po porodu, ale i mladé ženy. Ženy dobře vědí, jak je důležité starat se o celé tělo, ale zároveň se o intimních problémech stydí mluvit. Myslíte, že je „osvěta“ mezi lidmi dostatečná? Nebo že je potřeba více kampaní, jako je právě ta pro HYDROfemin?

Více kampaní by rozhodně nebylo špatné. Lidé by se neměli stydět mluvit o takových věcech, je to totiž úplně normální. Zdraví je velmi důležité a nemělo by se podceňovat.

Jak se vám spolupracovalo s Terezou z Davle?

Bylo to super, jako pokaždé, když spolu pracujeme.

Je spolupráce s Terezou v něčem jiná než s jinými fotografy?

S Terezou spolupracuji hodně, takže jsem zvyklá víc na focení s ní než s jinými fotografy. Tereza přesně ví, co chce, ale když zrovna nehledá nějakou konkrétní pózu, tak to nechá na náhodě a experimentování.

Stát se modelkou je pro řadu českých dívek vysněné povolání. Jak tuto profesi vnímáte vy? Jaké má kladné a jaké záporné stránky?

Je to fajn, baví mě to. Většinou, když mám domluvené focení (akty i klasické), tak s sebou beru třeba kamarádku, přítele, někoho z rodiny… Mám tak větší pocit bezpečí. Znám holky, které by modeling nedělaly. Vnímají ho negativně, a to jen kvůli tomu, že jde občas právě i o ty akty.

Co vám modeling dal?

Dal mi dobrou práci a spolupráci se zajímavými fotografy. Taky mě naučil mít svoje tělo víc ráda.

Máte pro dívky, které se chtějí vydat na dráhu modelky, nějakou radu?

Věřit sama v sebe a nestydět se za svoje tělo.

Vaše jméno není v Česku obvyklé. Odkud pochází vaše rodina?

Moje matka je ze Slovenska a můj otec z Itálie. Já a moji bratři jsme se narodili v Londýně a naše sestra ve Španělsku. Tam jsme pak ještě chvíli žili.

Jak vnímáte Česko a Čechy?

Česko je hezká země, hlavně se mi líbí zdejší architektura. Myslím si, že Češi jsou dost velcí patrioti, ale to bude asi všude podobné. Jsou tišší, než Španělé – tam byli všichni v restauracích a hospodách hodně hlasití a otevření, což ale někdy taky není na škodu.

Jsou podle vás ženy opatrné na své zdraví? Chrání jej dostatečně?

Jak kdo. Znám mnoho žen, které jsou, ale také hodně těch, co nejsou.

Co byste vzkázala českým ženám?

Jste krásné!