Existují ženy, které se mohou koupat v rybnících, na veřejných koupalištích, slunit se v mokrých plavkách, chodit v těsných šortkách, jezdit dlouhé hodiny na kole, rajtovat v koňském sedle – a nikdy nemají žádné problémy. A pak existují ty druhé, kterých je většina. Ty, které při podobných radovánkách musí počítat s intimními problémy: infekcemi, mykózami a kvasinkami.

Hormonální nerovnováha vše zhoršuje

Horší bývá situace v období hormonální nerovnováhy, jako je těhotenství, kojení či menopauza. Obtíže se projeví velmi rychle po výše uvedených „prohřešcích“, přihlásí se svěděním, pálením, zarudnutím, bolestí při milování s partnerem. Je třeba je léčit, protože jejich opakování a případné neléčení může mít negativní vliv na plodnost, stav reprodukční ženské soustavy a celkové zdraví. Jsou ale i způsoby, jak jim předcházet. Shrňme si ty nejdůležitější.

Pečlivě zvažte koupání

Pokud máte k potížím sklony, pečlivě si vybírejte, kde se budete koupat. Ano řekněte průzračnému moři, čisťounké pískovně, kde není hlava na hlavě, nebo domácímu bazénu, kde dbáte na správné ošetřování vody. Zapomeňte na bahnité rybníky nebo přeplněná veřejná koupaliště. Před každým koupáním venku použijte ochranný gel, ideálně takový, který obsahuje dvě nejúčinnější složky v preventivním boji proti intimním potížím, a to kyselinu mléčnou, která udržuje mikrobiální rovnováhu a zabraňuje šíření bakterií, a kyselinou hyaluronovou, která vytvoří ochranný povlak, který sliznici zvlhčí a chrání ji proti růstu patogenní mikroflóry a také urychluje přirozený proces regenerace a stimuluje protizánětlivé procesy.

HYDROfemin preventivně i na doléčení

Jedním z gelů, které využívají ideální kombinace kyseliny mléčné a kyseliny hyaluronové, je HYDROfemin, který je volně dostupný v lékárnách nebo internetových obchodech. Udržuje mikrobiální rovnováhu, zabraňuje šíření patogenních bakterií, vytváří ochranný gelový povlak, který zvlhčuje a chrání sliznici, urychluje proces hojení a regenerace a také stimuluje přirozené protizánětlivé procesy. HYDROfemin ale není určen pouze k preventivnímu používání v době zvýšeného rizika infekce. Vaginální gel chrání tkáně a obnovuje přirozený fyziologický stav sliznice. Je tak řešením v případě hormonálních změn ve všech fázích života ženy (menopauza, po porodu, při kojení či po chemoterapii). Zároveň zmírňuje příznaky vaginální atrofie, tj. svědění, pálení, otok nebo zarudnutí. Je proto vhodný i jako doplňková léčba či doléčení po léčbě přípravky na předpis. 

Správné oblečení je základ

Noste volné, prodyšné kalhoty, šortky i sukně a k nim bavlněné spodní prádlo. Těsné džíny nebo džínové kraťasy, doplněné ještě upnutým spodním prádlem z umělého materiálu, jsou v parném dni vstupenkou do ordinace vašeho gynekologa, i kdyby na vás vypadaly sebelíp. To samé platí o mokrých plavkách. Noste dvoje plavky a na pobyt na pláži se převlékněte do suchých. Pokud vás čeká třeba projížďka na koni v neprodyšných jezdeckých kalhotách, chraňte se opět preventivně gelem.

Letní románky bezpečně

Dodržujte zásady bezpečného sexu. Pokud na intimní potíže trpíte, zvažte sex s prezervativem i se stálým partnerem, a to zejména, pokud si radovánek užíváte během léta poněkud častěji než obvykle. Sperma narušuje přirozené poševní prostředí. V každém případě dodržujte přísnou hygienu před i po sexu. Po sexu je vhodné nanést některý volně prodejný přípravek na ochranu a obnovu poševní mikroflóry. Pokud máte akutní potíže, sexu se vyhněte úplně.

 

Jak předejít obtížím?

Jezte hodně zakysaných mléčných výrobků, případně i laktobacily. Vyhněte se přemíře sladkostí – je to živná půda pro kvasinky. Používejte vhodná intimní mýdla a ochranné gely obnovující přirozenou poševní mikroflóru. A také dávejte přednost sprše před koupáním ve vaně.

Do lékárny, nebo ordinace?

Pokud máte lehké potíže, použijte volně prodejné přípravky. Při intenzivnějších potížích se vydejte za svým gynekologem a volně prodejné gely použijte jen jako doplněk k doléčení. Obzvláště vhodné jsou přípravky obnovující přirozené bakteriální osídlení pochvy v případě, že jste musela užívat antibiotika. Navštěvujte svého gynekologa pravidelně v doporučených intervalech, alespoň jednou ročně, lépe jednou za půl roku, a to i v době, kdy potíže nemáte, a vždy si nechte kromě stěru z čípku vyšetřit i možnou infekci. Často ji tak zachytíte ještě v počátku a předejdete vážnějším problémům.